Obietnica kandydata na premiera UK. FTSE 100 lekko wzrasta.

159
J2T Trade

Wtorkowa sesje kończy się wzrostowym akcentem dla FTSE 100. Brytyjski indeks FTSE 100 lekko wzrósł wczoraj. Kandydat na premiera Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak złożył we wtorek obietnicę. Jeśli Sunak zostanie premierem, działać będzie przeciwko wysokim cenom energii.

FTSE 100 nadal bez większej zmiany

Kolejna sesja sierpnia nie wykazała większej zmiany. W dalszym ciągu w sierpniu indeks nie odnotował zmienności podczas sesji na poziomie 1%. Barometr brytyjskiej gospodarki – indeks FTSE 100 wzrósł we wtorek o 0,08%. Była to druga zyskowna sesja w tym tygodniu handlowym.

Przewaga stratnych składowych

Notowania indeksu FTSE 100 zakończyły wtorek powyżej kreski. Spoglądając wewnątrz indeksu, czyli na jego składowe, warto zauważyć, że zdecydowaną przewagę liczebną osiągnęła jednak strona stratnych spółek. Ponadto to tracąca spółka odznaczyła się najwyższym poziomem zmienności spośród wszystkich komponentów FTSE 100. Akcje spółki Carnival osunęły się o 8,67%. Na wzrostowy końcowy wynik indeksu wpłynął fakt, iż spółki z najwyższym wpływem zyskały. Na czele strony wzrostowej stanęło Imperial Brands, którego wycena wzrosła o 1,69%.

Kandydat zapowiada działanie

Jeden z kandydatów na stanowisko premiera Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak zaznaczył we wtorek, że jeśli zostanie wybrany podejmie działania, gdy ceny energii będą zbyt wysokie. Obietnicy doszukiwać się można w słowach: „Jak tylko dowiemy się, o ile wzrosną rachunki, będę działać”. Sunak dodał, że szczególnie działać będzie podczas nadchodzącej jesieni i zimy. Na profilu Twitterowym, kandydat napisał: „Nie ma wątpliwości w moim umyśle, że potrzebne będzie większe wsparcie”.

FP Markets

Punkt widzenia – rynkowe wakacje

Kolejny dzień z rzędu indeks FTSE 100 respektuje główne założenia, jednak ruch jaki wykonuje pozostawia wiele do życzenia. We wtorkowej analizie jako główny opisywany był scenariusz wzrostowy. Założenia dla wzrostów brzmiały: „W dalszym ciągu główne zainteresowanie na rynku wydaje się zależne od zachowania na zakresie średniej kroczącej. Dziś, 9 sierpnia średnia przebiega nieco wyżej niż wczoraj. Ruch wzrostowy może być dalej kontynuowany, jeżeli tylko utrzymywany będzie zakres średniej kroczącej SMA 55. Rynek może chcieć schodzić również do poziomu TFR, i to jego przełamanie dopiero oznaczać będzie negację scenariusza”.

Rynek rzeczywiście respektował kluczowe założenie w postaci utrzymania zakresu średniej kroczącej. Jednak cena na przestrzeni sesji oscylowała wokół właśnie średniej. Najwyżej indeks sięgnął okolic 7 500. Rynek w dalszym ciągu oscyluje na zakresie średniej. Spojrzenie nie zmienia się tym samym. FTSE 100 zdaje się spędzać rynkowe wakacje

Scenariusz główny – wzrostowy

W dalszym ciągu kluczowe założenie pozostaje takie samo. Utrzymywanie zakresu średniej kroczącej dawać może podejście do wyższych poziomów. Negacją wzrostów nadal  będzie dopiero przełamanie poziomu TFR. Cel na dziś może wynieść 7 520.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 10.08.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Nieutrzymanie zakresu średniej wiązać się może z powrotem ceny do poziomu TFR. Jeżeli pojawiać się będzie chęć wybicia tego zakresu, liczyć należy się z potencjałem większego zejścia. Przy obecnych ruchach jednak, targetem dla zejścia może być poziom TFR, czyli 7 443.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 10.08.2022

Konkluzja

FTSE 100 wykazuje w sierpniu bardzo niski poziom zmienności. Inwestorzy zdają się spędzać czas poza tym rynkiem. Indeks trwa w zależności wzrostowej, zatem podejście cały czas może być wykonywane. Poniżej poziomy na dzień 10.08.2022

TSR : 7 533

TFR : 7 443

TDP : 7 352

TFS : 7 262

TSS : 7 168

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.