FTSE przekracza 7 500! FTSE 100 podwyższa kurs o 0,57%.

170
Indeks FTSE 100
J2T Trade

Brytyjski indeks FTSE 100 wzrostowo rozpoczął kolejny tydzień handlowy sierpnia. W poniedziałek sesję indeks FTSE 100 zamknął z podwyżką kursu o 0,57%. Wczoraj indeks przekroczył poziom 7 500. Co czekać będzie inwestorów we wtorek?

FTSE powraca powyżej 7 500

Podczas wczorajszej sesji handlowej brytyjski indeks giełdowy FTSE 100 wzrósł o 0,57%. Jest to jak na razie najwyższa końcowa zmiana ceny w sierpniu. Notowania FTSE 100 powróciły wczoraj powyżej poziomu 7 500. Poprzednio na tym poziomie rynek oscylował 9 czerwca tego roku.

Zdecydowana przewaga zyskownej strony

Wczoraj na indeksie dominowała spółka Hargreaves Lansdown. Odznaczyła się ona największą zmiennością spośród wszystkich składowych indeksu FTSE 100. Wycena spółki uległa korzystnej zmianie o 7,18%. Tym samym przewodziła ona zyskownej stronie komponentów, która uzyskała również przewagę liczebną. Zaledwie kilkanaście spółek traciło podczas wczorajszej sesji. Najwięcej na notowaniach straciła AstraZeneca. Jej akcje spadły o 1,40%.

Punkt widzenia – zaliczone 7 500

We wczorajszej analizie indeksu FTSE 100 przedstawione zostały dwa scenariusze. Rynek podjął się realizacji scenariusza wzrostowego. Treść głównej projekcji: „W dalszym ciągu wzrost determinować będzie zachowanie kupujących w tej samej strefie (średnia krocząca – poziom TFR). Utrzymywanie się w tym zakresie dawać może szansę na wykonanie dalszego podejścia. Martwić może fakt, iż od kilku sesji indeks nie potrafi zebrać się w tej strefie do zdecydowanego wzrostu. Jeżeli rynek w dalszym ciągu respektować będzie istotną strefę, celem na dziś prawdopodobnie będzie 7 500”.

FP Markets

Rzeczywiście rynek tuż po rozpoczęciu sesji zszedł w okolice wyznaczonej strefy (średnia krocząca – poziom TFR). Rynek chwilę poruszał się w tym zakresie, cały czas go utrzymując. Świadczyć to miało o utworzeniu potencjalnego ruchu wzrostowego. Tak też się stało i rynek zaliczył wskazywany target. Pod koniec jednak rynek cofnął i obecnie oscyluje w okolicach 7 470.

Scenariusz główny – wzrostowy

W dalszym ciągu główne zainteresowanie na rynku wydaje się zależne od zachowania na zakresie średniej kroczącej. Dziś, 9 sierpnia średnia przebiega nieco wyżej niż wczoraj. Ruch wzrostowy może być dalej kontynuowany, jeżeli tylko utrzymywany będzie zakres średniej kroczącej SMA 55. Rynek może chcieć schodzić również do poziomu TFR, i to jego przełamanie dopiero oznaczać będzie negację scenariusza. Wzrost sięgnąć może poziomu 7 540 lub nieco wyższych.  

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 09.08.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Wariant spadkowy polegać może na zasadzie wygaszenia siły popytowej. Następnie po przełamaniu zakresu średniej, rynek mógłby schodzić do niższych zakresów. Ewentualny re-test od dołu średniej, dać może zejście nawet do 7 380.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 09.08.2022

Konkluzja

Wzrostowo rozpoczął się drugi tydzień handlowy sierpnia. Rynek pozostaje w zależności wzrostowej, zatem kontynuowany może być dziś ruch wzrostowy. Jednak ostatnie ciągłe odbijanie się od średniej kroczącej SMA 55 nie świadczy o pełnym przekonaniu wzrostowym. Liczyć należy się z faktem, iż FTSE 100 może dziś cofnąć. Korekta odbyć się może właśnie na zasadzie przełamania i re-testu od dołu zakresu średniej kroczącej. Poniżej podane zostały poziomy na dzień 09.08.2022.

TSR : 7 533

TFR : 7 443

TDP : 7 352

TFS : 7 262

TSS : 7 168

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.