FTSE 100 wzrosło o 0,32%. Obawy o rozprzestrzenienie wirusa.

Flaga Wielkiej Brytanii
J2T Trade

Główny brytyjski indeks giełdowy FTSE 100 zakończył środową sesję handlową na plusie. W ogólnym rozrachunku londyńskie FTSE 100 wzrosło o 0,32%. Inwestorzy skupili się wczoraj na podsumowaniach globalnych perspektyw. Dziś, w czwartek 29 grudnia brytyjskie media doniosły, że rząd rozważa wprowadzenie testów na obecność wirusa u podróżnych z Chin. Obawy o rozprzestrzenienie wirusa pojawiły się po ostatnich działaniach Pekinu. Chiński rząd podjął się rozluźnienia swojej polityki „zero Covid”. Co pokaże FTSE 100 podczas przedostatniej sesji w tym roku?

Środowy zysk

Barometr brytyjskiej gospodarki, czyli indeks FTSE 100 dopiero wczoraj powrócił do handlu. Środową sesją otworzony został nowy, ostatni tydzień w tym roku. Zamknięcie giełd pokazało, że FTSE 100 odnotowało zysk, a dokładnie wzrosło ogólnie o 0,32%.

Przewaga liczebna wzrostów

Składowe indeksu FTSE 100 walczyły wczoraj o kierunek. Jednak przewaga finalnie wypadła po stronie wzrostów. Większość spółek zyskała, a najlepiej po tej stronie wypadła Antofagasta. Notowania tego przedsiębiorstwa wzrosły o 2,75%. Jednak nie była to najwyższa odnotowana, procentowa zmiana ceny. Spółka Scottish Mortgage przewodziła stratom, tracąc 4,38%.

Planowane wprowadzenie testów

Brytyjska gazeta Telegraph* podała dziś z rana, że brytyjski rząd rozważa wprowadzić wymagania dotyczące testów dla gości z Chin. Taki ruch ze strony Wielkiej Brytanii byłby odpowiedziom na pojawiające się obawy o rozprzestrzenianie się koronawirusa. Niepokoje pojawiły się z kolei po informacjach z Pekinu o rozluźnieniu swojej polityki „zero Covid”.

FP Markets

Doniesienia z Wielkiej Brytanii pojawiają się po tym, jak rząd w USA ogłosił, że wymagane będą testy od przybywających z Chin. Być może działania ze strony Brytyjczyków zostaną podjęte jeszcze dziś.

Punkt widzenia – rynek wykonał ruchy w obie strony

We wczorajszej analizie indeksu FTSE 100 zakładaliśmy, że głównym ruchem indeksu będzie wzrostowy. Treść tej projekcji brzmiała: „Rynek ma potencjał wykonać dziś ruch wzrostowy. Taki zależałby od nastawienia rynku wobec poziomu TDP. Przełamanie okolic 7 520 i skuteczna stabilizacja powyżej stanowiłaby podstawę dla zysków. Każdorazowy re-test od góry wspomnianego poziomu świadczyłby na korzyść podbiciu. W grę wchodzi powrót nawet do 7 570”.

Rzeczywiście rynek jeszcze przed otwarciem wczorajszej sesji postawił na powrót powyżej 7 520. Kluczowa była jednak stabilizacja powyżej tego zakresu. Rynek faktycznie ustabilizował cenę i ruszył w górę. Do osiągnięcia zakładanego targetu jednak nieco zabrakło. Najwyżej notowania sięgnęły 7 555.

Rynek w godzinach popołudniowych zaczął cofać i przed zamknięciem powrócił w okolice 7 500. Indeks tym samym znalazł się poniżej średniej. Wczoraj pisaliśmy, że taka zależność powinna uświadamiać o spadku. Rozegranie tego wariantu wiązałoby się z koniecznością przetrzymania pozycji krótkich do dziś. Niemniej jednak target zakładany dla spadków został z nawiązką zrealizowany.

Na sytuację indeksu FTSE 100 patrzymy w czwartek, 29 grudnia po rozpoczęciu europejskiej sesji handlowej. Notowania indeksu po pierwszym dzwonku urwały. Co pokazuje dzisiejsza analiza?

Scenariusz główny – wzrostowy

Część zejścia, które miało miejsce po otwarciu giełd, zostało już odrobione. Inwestorzy zdecydować się mogą na dalsze wyciąganie ruch ze straty. Powrót powyżej zakresu średniej kroczącej SMA 55 lub poziomu 7 500 pozwoli rozejrzeć się za ruchem wzrostem. Istnieje potencjał na powrót notowań do 7 530.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 29.12.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Dla rynku lokalnym oporem wydają się okolice 7 480. Dopóki notowania znajdują się poniżej tego zakresu należy liczyć się ze spadkiem notowań. FTSE 100 ma szansę cofnąć poniżej poziomu TFS, czyli 7 430.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 29.12.2022

Konkluzja

Dzisiejsza sesja jest ostatnią, pełną w tym roku. Jutro rynki zakończą zmagania w 2022 roku. Czy w najbliższych godzinach rynek zdecyduje si na wyciągnięcie i powrót powyżej 7 500? Poziomy na dziś znajdują się poniżej.

TSR : 7 700

TFR : 7 612

TDP : 7 520

TFS : 7 430

TSS : 7 335

* Źródło: Telegraph 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.