Wznowienie handlu w Londynie. Jak wygląda sytuacja FTSE 100?

London Stock Exchange
J2T Trade

Po przerwie świątecznej wraca do handlu również brytyjski parkiet giełdowy. Wznowienie handlu w Londynie następuje dziś, w środę 28 grudnia. Indeks FTSE 100 ma przed sobą dwie pełne sesje handlowe, gdyż w piątek zamknięcie będzie krótsze. Jak do handlu w najbliższych godzinach podejdą inwestorzy? Spójrzmy na to, jak wygląda sytuacja londyńskiego FTSE 100.

Zysk w minionym tygodniu

Z uwagi na ostatnie dni bez handlu, dopiero dziś przystępujemy do analizy brytyjskiego indeksu FTSE 100. Ostatnia, czyli piątkowa sesja (23.12) zakończyła się nieznacznym zyskiem FTSE 100. Notowania zdały się chcieć jedynie uchronić przed stratą, gdyż wynik wyniósł 0,05%.

W całym ubiegłym tygodniu handlowym (19.12-23.12) FTSE 100 zaprezentowało się z dobrej strony. Główny brytyjski indeks giełdowy osiągnął zysk. W ujęciu tygodniowym notowania wzrosły łącznie o 1,92%. Tym samym przerwana została seria tygodniowych strat.

Niska zmienność wśród spółek

W miniony piątek, 23 grudnia składowe indeksu FTSE 100 w większości opowiedziały się za wzrostami. Notowania większości spółek tworzących indeks zaświeciły się na zielono. Warto zauważyć również, że piątek był spokojnym dniem, a akcjom towarzyszyła niska zmienność. Ogólnie najlepiej wypadło DS Smith, którego akcje wzrosły o 1,72%. Najgorzej natomiast zaprezentowała się firma Hikma Pharma. Jej notowania obniżyły się o 1,81%.

FP Markets

Spokojny, krótki tydzień

Tak jak wspomnieliśmy na wstępie, dziś rozpoczyna się tydzień handlowy dla indeksu FTSE 100. Jednak będzie to niezwykle krótki i zdaje się spokojny okres na londyńskiej giełdzie. Warto zauważyć, że są to ostatnie dni handlu w tym roku kalendarzowym. Inwestorów brytyjskiego indeksu czekają dwie pełne sesje rynkowych walk. W najbliższy piątek handel będzie skrócony, z uwagi na przygotowania do świętowania Nowego Roku.

Punkt widzenia – środowa przedsprzedażowa wspinaczka, co dalej?

Na sytuację z perspektywy wykresu patrzymy w środę, 28 grudnia po godzinie 8 rano (czas w Polsce). Na brytyjskim indeksie giełdowym w godzinach przedsprzedażowych trwa wspinaczka. Indeks rozpoczął wzrost z zakresu średniej kroczącej SMA 55. Obecnie notowania znajdują się tuż poniżej poziomu TDP, czyli 7 520. Rynek zdaje się chętny kierować na północ. Dla brytyjskiego indeksu FTSE 100 celem może być odrobienie strat z ostatniego czwartku (22.12). Przyjrzyjmy się temu, jaki ruch pokazać może rynek w najbliższych godzinach?

Scenariusz główny – wzrostowy

Rynek ma potencjał wykonać dziś ruch wzrostowy. Taki zależałby od nastawienia rynku wobec poziomu TDP. Przełamanie okolic 7 520 i skuteczna stabilizacja powyżej stanowiłaby podstawę dla zysków. Każdorazowy re-test od góry wspomnianego poziomu świadczyłby na korzyść podbiciu. W grę wchodzi powrót nawet do 7 570.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 28.12.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Należy jednak liczyć się z obecnością siły podażowej. Powrót poniżej obszaru średniej powinien uświadomić o spadku. Przewaga niedźwiedzi w jej strefie świadczyłaby za cofnięciem notowań do 7 450.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 28.12.2022

Konkluzja

Powraca handel na londyńskim parkiecie, zatem pojawia się analiza na dziś. Przyglądamy się teraz temu, jaki ruch kreować będzie rynek po wznowieniu zmagań. Na jaki ruch zdecyduje się FTSE 100?

TSR : 7 700

TFR : 7 612

TDP : 7 520

TFS : 7 430

TSS : 7 335

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.