Obawy o recesje przejaskrawione? Nasdaq 100 rośnie 2,16%.

254
J2T Trade

Wywiadów udzieliło wczoraj dwóch ważniejszych członków FED. Zdaniem jednego z nich część obaw o recesje jest przejaskrawiona. Czwartkową sesję indeks Nasdaq 100 zakończył wzrastając w sumie o 2,16%.

Mocny Nasdaq

Amerykański indeks technologiczny Nasdaq 100 zyskiwał wczoraj. W ogólnym rozliczeniu sesji indeks wzrósł 2,16%. Zmiana ceny wyniosła nieco ponad 250 punktów. Nasdaq 100 kolejny raz zyskiwał w tym tygodniu, a ogólnie była to już 4 zyskowna sesja z rzędu. Poprzednio taka seria miała miejsce w marcu tego roku.

Wzrostowe rządy

Wczoraj na indeksie dominowała spółka Lucid Group. Po raz kolejny ta spółka zapisuje najwyższą zmienność spośród komponentów. Akcje Lucid Group wzrosły o 8,73%. Zdecydowana większość elementów Nasdaq’a 100 zyskiwała wczoraj. Kilkanaście spółek straciło, a spadkom przewodziła spółka Xcel Energy. Kurs notowań w jej przypadku obniżył się o 2,01%.

Wywiady decydentów

Podczas wczorajszego dnia wywiadów udzieliło dwóch ważniejszych członków FED. Przemawiał m.in. Prezes Banku FED w St. Louis, James Bullard. W czwartek stwierdził  że obniżki stóp nastąpią po rozwiązaniu inflacyjnego problemu. Bullard powiedział również, że jest duża szansa na to, że Rezerwie Federalnej uda się obniżyć inflację bez nadwyrężania gospodarki.

FP Markets

Na forum biznesowym w USA przemawiał wczoraj Christopher Waller. Członek Rady Gubernatorów FED powiedział, że popiera podniesienie stóp ponownie o 75 punktów bazowych. Waller zaznaczył, że konieczne jest, aby inflacja była pod kontrolą. Zdaniem Gubernatora niektóre obawy o recesję są przejaskrawione.

Punkt widzenia – czas na korektę?

W czwartek indeks Nasdaq 100 podjął się realizacji scenariusza głównego. We wczorajszej analizie był nim scenariusz wzrostowy. W związku z powyższym tamten scenariusz zakładał: „Dziś zakładam, że kluczowym jest utrzymanie poziomu TDP. Podczas sesji, rynek może chcieć powrócić w jego zakres, aby dokonać re-testu. Z zakresu TDP wygenerowany może zostać ruch wzrostowy, który przebije 12 090”. Rzeczywiście rynek respektował wczoraj kluczowe założenie. W godzinach południa indeks szedł do poziomu celem wykonania zakładanego re-testu. Target strzelony został w godzinach wieczornych.

Obecnie rynek oscyluje poniżej poziomu TFR. Poziomy postanowiłem jeszcze pozostawić, gdyż jak dotąd potwierdzały swoją istotność

Scenariusz główny – spadkowy

Wykonany wczoraj ruch wzrostowy może być kontynuowany w najbliższych dniach. Dobrze by było, aby rynek wykonał wpierw niewielką korektę. Przypuszczam, że może się ona odbyć na zasadzie zejścia w stronę zakresu średniej kroczącej SMA 55. Kluczowe jest jednak, aby rynek utrzymywał się poniżej poziomu TFR.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 08.07.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Ruch wzrostowy natomiast polegać będzie na zanegowaniu głównego założenia dla spadków. Powrót i utrzymanie TFR stanowić będzie o potencjale wzrostowym. Celem dla tego wariantu są okolice TSS, czyli 12 300. 

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 08.07.2022

Konkluzja

Wczoraj zrealizowany został target zakładany dla sesji. Amerykański indeks technologiczny ma dziś szanse wykonać korektę. Zakładam, że będzie ona niewielka i odbędzie się na wypisanych w scenariuszu głównym zasadach. Poniżej podaję poziomy na dziś.

TTR : 12 533

TSR : 12 307

TFR : 12 084

TDP : 11 852

TFS : 11 625

TSS : 11 401

TTS : 11 185

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.