FED podnosi stopy. Indeks Nasdaq 100 w górę 2,49%.  

187
Fed
J2T Trade

Rezerwa Federalna zdecydowała się na większą niż w maju podwyżkę stóp procentowych. W środę podniesione zostały stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Sesję indeks Nasdaq 100 zamknął z wynikiem wzrostowym wynoszącym 2,49%.

Nasdaq po decyzji

Podczas wczorajszej sesji handlowej amerykański indeks Nasdaq 100 wzrósł o 2,49%. Podwyższyło to notowania indeksu giełdowego o ponad 280 punktów. Indeks dotarł wczoraj po decyzji do zakresu ceny 11 760. Jeżeli ta ceny utrzymałaby się, wczorajszy wynik byłby prawie dwukrotnie wyższy.

Akcje w górę

Spółka MercadoLibre odznaczyła się największą zmiennością spośród wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu Nasdaq 100. Spółka zwiększyła swoją wycenę o 9,13%. Co ciekawe w tym samym czasie wyróżniła się spółka Netflix. Gigant branży VOD zyskał 7,50%. Podkreślić warto, że 8 spółek zakończyło sesję ze stratą.

Podwyżka FED

Decyzją członków FED podniesione zostały stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Docelowy nowy przedział stopy funduszy federalnych to 1,5%-1,75%. Taka decyzja ostatni raz podjęta została w 1994 roku. Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell przemawiał po decyzji. Powell powiedział, że tak wysoka podwyżka nie będzie raczej częstym zjawiskiem w przyszłości. Prezes FED dodał również, że w lipcu należy się spodziewać podwyżki o 50 lub 75 punktów bazowych.

FP Markets

W oświadczeniu FED po decyzji można przeczytać m.in. że „inflacja pozostaje podwyższona, odzwierciedlając brak równowagi podaży i popytu ze względu skutki na pandemii, a także wyższe ceny energii i znaczącą presję cenową”. Rezerwa Federalna potwierdziła, że redukcja inflacji jest głównym celem, a powrót do 2% jest możliwy.

Jerome Powell na koniec podkreślił, że gospodarka amerykańska jest w: „dobrej pozycji, by poradzić sobie z wyższymi stopami procentowymi”. Prezes FED dodał, że bank centralny zajmie się obszarami z widocznym nadmiarem popytu. Powell dodał, że podaż zostanie pobudzona przez otworzenie nowych miejsc pracy w najbliższym czasie.

Punkt widzenia – Nasdaq dotarł do 11 760

W środę indeks Nasdaq 100 podjął się realizacji scenariusza głównego. Chciałbym sprecyzować, że mowa jest o podawanym we wczorajszej analizie indeksu Nasdaq 100 scenariuszu wzrostowym możliwość druga.

W związku z powyższym tamten scenariusz zakładał: „Jednak ruch wzrostowy może towarzyszyć rynkowi już od godzin sesji europejskiej i pre-marketu. W pierwszym ruchu indeks może podjąć się wybicia zakresu średniej SMA 55. Następnie po re-teście zakresu średniej od góry wygenerowany może zostać impuls wzrostowy. Targetem w przypadku realizacji będzie poziom 11 700 bądź wyższy”.  Spoglądając na wykres z interwału H1, można zauważyć, że rynek dwa razy ze średniej generował mocny impuls wzrostowy. Schodząc na nieco niższe interwały widocznym jest dokładny re-test zakresu średniej kroczącej SMA 55.

Rynek nie utrzymał wczorajszego poziomu 11 700. Rynek zamknął wczorajszą sesję w okolicach poziomu 11 600. Dziś od rana jednak rynek mocno traci. Obecnie indeks oscyluje na zakresie poziomu 11 400. Na dzisiejszą sesję przygotowane zostały dwa scenariusze. Poziomy nie ulegają jak na razie zmianie.

Scenariusz główny – spadkowy

Scenariusz spadkowy zakłada, że rynek nieco podbije po spadku, jaki został już dziś wykonany. Podbicie może dotrzeć do okolic zakresu średniej kroczącej SMA 55. W tych okolicach może zostać zebrana siła podażowa, która zepchnie rynek do poziomu 11 100.

Wykres NQ100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 16.06.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Jeżeli jednak rynek utrzyma poziom TSS i widoczna będzie presja popytowa, warto będzie przypuścić scenariusz wzrostowy. Koniecznym jest jednak, żeby rynek ze strefy TSS wykonał silny impuls wzrostowy. Celem w przypadku takiego ruchu będzie poziom 11 550, ale ważne jest, aby został on utrzymany.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 16.06.2022

Konkluzja

Wczorajsza sesja należała do tych ciekawszych. Rynek po decyzji FED wykonał blisko 400 punktowy ruch. Przypuszczam, że dziś zrealizuje się scenariusz spadkowy. Obserwować będę również strefy podane w scenariuszu wzrostowym. Poniżej podaje poziomy wyznaczane przeze mnie na każdą z sesji.

TTR : 12 442

TSR : 12 215

TFR : 11 992

TDP : 11 760

TFS : 11 530

TSS : 11 309

TTS : 11 092

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.