Niski wskaźnik nastrojów konsumenckich. S&P 500 spada 2,91%.

Wall Street drogowskaz
J2T Trade

Wskaźnik nastrojów konsumentów mocno osłabł. Piątkową sesję indeks S&P 500 zamknął z wynikiem spadkowym wynoszącym 2,91%. Co czeka inwestorów podczas pierwszej sesji handlowej nowego tygodnia.

S&P 500 traci

Podczas piątkowej sesji handlowej amerykański indeks S&P 500 spadł o 2,91%. Obniżyło to notowania indeksu giełdowego o blisko 120 punktów. W minionym tygodniu S&P 500 straciło łącznie 5,05%. Podobnie jak w przypadku indeksu Nasdaq 100, również S&P 500 straciło powyżej 5% poprzednio w styczniu.

Widoczna różnica

W piątek na indeksie dominowała spółka Caesars. Odznaczyła się ona największą zmiennością spośród wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu S&P500. Spółka tym samym zmniejszyła swoją wycenę o 9,29%. Warto zauważyć, że jedynie kilkadziesiąt spółek zyskało w piątek. Najmocniejsza z nich – Newmont Goldcorp zyskała 3,52%.

Rekordowy poziom

Uniwersytet Michigan podał w piątek wstępną wartość wskaźnika nastrojów konsumenckich. Według najnowszego odczytu wskaźnik spadło o 14% w skali miesiąca i wynosi obecnie 50,2. Jak donoszą analitycy, jest to rekordowo niski poziom w ostatnim czasie. W ujęciu rocznym spadek wynosi już ponad 40%.

FP Markets

Brak porozumienia

Nieprzerwanie trwa operacja wojskowa Rosji na Ukrainie. Prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski powiedział ostatnio, że nikt nie wie kiedy zakończy się wojna. Prezydent wyraził swój podziw dla „bohaterów z Donbasu”. Co ciekawe w weekend Ukraińskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że spółka SpaceX dostarczyła nowy system Starlink. Ministerstwo złożyło wyrazy wdzięczności wobec Elona Muska. Nowy system ma umożliwić sprawną realizację „misji specjalnych”.

Punkt widzenia – S&P 500 poniżej 3 800

Główne amerykańskie indeksy giełdowe przeceniły się mocno w piątek. S&P 500 dziś (w poniedziałek) dotarło już poniżej poziomu 3 800. Indeks S&P 500 tym samym utworzył dziś nowe roczne minimum. Ze względu spory ruch, obniżeniu uległy wyznaczone na co dzień poziomy. Przygotowane zostały również dwa scenariusze.

Scenariusz główny – wzrostowy

Na dzisiejszą sesję opiszę szerzej scenariusz wzrostowy. Rynek w nocy rozpoczął przecenę, gdzie ruchem schodkowym zalicza coraz to niższe poziomy. Dobrym miejscem na wyhamowanie tego ruchu będzie nowy poziom TFS. Kluczowym założeniem na dziś jest, aby rynek utrzymał ten poziom. Nadbijanie jest dopuszczalne, jednak na tym zakresie przypuszczam przewagę siły popytowej. Wygenerowany może zostać impuls wzrostowy do poziomu ceny 3 850.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 13.06.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Scenariusz spadkowy zakłada, że w godzinach pre-marketu rynek wykona szybkie podbicie. To podejście może mieć miejsce do zakresu ceny TDP. Wówczas na tym poziomie siła popytowa by odpuściła. Istotność poziomu TDP – 3 832 jest o tyle ważna, że jest to miejsce majowych dołków. Re-test tego zakresu od dołu może w konsekwencji doprowadzić do wytworzenia impulsu spadkowego. Celem będzie wówczas 3 780.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 13.06.2022

Konkluzja

Przypuszczam, że dziś zrealizuje się scenariusz wzrostowy. Obserwować będę również jednak strefy podane w scenariuszu spadkowym. Poniżej podaje poziomy wyznaczane przeze mnie na każdą z sesji.

TSR : 3 925

TFR : 3 879

TDP : 3 832

TFS : 3 784

TSS : 3 737

 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.