Inflacja w USA wyniosła 8,6%. Nasdaq 100 w dół 3,56%.

Indeks Nasdaq z mocnymi spadkami
J2T Trade

Inflacja w USA osiągnęła 8,6%. Najwyższy poziom inflacji od 1981 roku! Indeks Nasdaq 100 ostatnią sesję handlową zamyka ze stratą 3,56%. Ubiegły tydzień kończy się sporą stratą. Rozpoczyna się kolejny tydzień handlowy czerwca.

Nasdaq 100 mocno w dół

Amerykański indeks technologiczny Nasdaq 100 stracił w piątek aż 3,56%. Oznacza to, że notowania Nasdaq’a spadły o blisko 450 punktów. W całym ubiegłym tygodniu indeks obniżył się o 5,70%. Warto zauważyć, że tak wysoka, tygodniowa strata procentowa poprzednio miała miejsce w styczniu bieżącego roku. Nie minęła jeszcze pierwsza połowa czerwca, a technologiczny Nasdaq traci już w ujęciu miesięcznym 6,40%.

DocuSign traci ponad 24%

Na indeksie w piątek dominowała spółka DocuSign. Odznaczyła się ona największą zmiennością spośród wszystkich spółek wchodzących w skład Nasdaq‘a 100. DocuSign zmniejszyło wycenę swoich akcji aż o 24,53%. Zdecydowana większość komponentów zakończyła piątek ze stratami. Spośród wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu Nasdaq 100, jedynie 4 zyskały. Co ciekawe aż 3 z zyskujących to były spółki chińskie.

Inflacja 8,6%

Według piątkowego raportu roczna inflacja w USA wzrosła i wyniosła 8,6%. Jak podało amerykańskie biuro statystyczne, poziom inflacji przebił szacunki analityków. Roczna inflacja tym samym osiągnęła najwyższy poziom od 1981 roku!

FP Markets

Biuro Statystki Pracy podało w raporcie, że do obecnego wyniku inflacji przyczyniły się głównie następujące zmiany. Mowa jest o podwyżkach cen schronienia, benzyny i żywności. Dane skomentował prezydent Stanów Zjednoczonych. Joe Biden podkreślił, że do wzrostu cen benzyny i żywności na świecie doprowadził trwający kryzys ukraiński. Skutki odczuły zatem również Stany Zjednoczone, ponieważ wpłynęło to również na wzrost cen w kraju. 46. prezydent USA wezwał kongresmanów do wsparcia Rezerwy Federalnej w celu zwalczenia inflacyjnego problemu.

Rezerwa Federalna

W najbliższą środę (15.06) podana zostanie decyzja dotycząca stóp procentowych. Jednak warto zauważyć, że coraz częściej padają hasła dotyczące podwyżki o 75 punktów bazowych. Jeden z analityków brytyjskiego Barclays’a uważa, że Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe o 75 punktów bazowych. W piątek analitycy Barclays’a poinformowali swoich klientów, że amerykański bank centralny może chcieć zaskoczyć rynki.

Na dziś zaplanowane zostało wystąpienie wiceprzewodniczącej Rezerwy Federalnej. Lael Brainard będzie przemawiać o godzinie 20 czasu polskiego. Brainard zapewne odniesie się w pewnym stopniu do wysokości podwyżki.

Chiny bardziej agresywne

W weekend sekretarz obrony USA powiedział, że Chiny stają się coraz bardziej agresywne w swojej polityce zagranicznej. Zgłaszane przez Chiny roszczenia, podsycają i tak stale wysokie napięcie w rejonie Indo-Pacyfiku. Stany Zjednoczone odnotowały, że Chiny zwiększyły liczbę tzw. niebezpiecznych przechwyceń lotniczych. Sekretarz obrony dodał, że działania Chin mają charakter zbyt prowokacyjny.

Punkt widzenia – Nasdaq przy rocznych minimach!

W piątek amerykański indeks Nasdaq 100 podjął się częściowej realizacji scenariusza spadkowego, wskazywanego na minioną sesję. Podczas piątkowej analizy ostrzegałem: „Kluczowe jest na dziś, aby pamiętać, że sesja może należeć do tych „granie pod dane” ”. Inwestorzy zareagowali paniką na opublikowane dane. Ostatnio pisałem również: „Najpierw rynek  może dziś oscylować na zakresie TFS. Następnie na zasadzie jakiś prób wzrostu może być budowany schemat dwóch niższych szczytów. W godzinach pre-marketu rynek wówczas wykona zdecydowany ruch spadkowy”. Spoglądając na wykres zauważyć można, że rynek faktycznie oscylował przez kilka godzin na zakresie TFS. Jednak podbicia, jakie wykonywał indeks były znikome.

Obecnie rynek oscyluje na zakresie rocznego minimum. Zmianie ulegają zatem wyznaczane poziomy. Okolice nowego poziomu TFS to zakres dołków z maja. Na dzisiejszą sesję przewidziane zostały dwa scenariusze.

Scenariusz główny – wzrostowy

Ruch wzrostowy zostanie dziś przedstawiony w dwóch schematach. Pierwszy zakłada, że rynek w godzinach sesji europejskiej i pre-marketu schodzić będzie do zakresu nowego TFS. Poziom ceny nowego TFS, czyli 11 530 stanowi kluczowe założenie. Nie może on zostać wybity od dołu. W tym schemacie rynek nadbije jedynie TFS i z jego zakresu wygeneruje impuls wzrostowy. Celem będzie wówczas 11 850-11 900.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy – możliwość pierwsza indeks Nasdaq 100 13.06.2022

Przypuszczam jednak jeszcze jedną możliwość dla ruchu wzrostowego. Pierwszy ruch może polegać na szybkim powrocie do piątkowego poziomu zamknięcia sesji. Chciałbym sprecyzować, że w tym scenariuszu nie chodzi o zamykanie luki. Fioletową przerywaną linią oznaczyłem na wykresie poziom ceny 11 820 (czyli m.in. poziom piątkowego zakończenia sesji). Ten poziom może dziś odegrać kluczową rolę, ponieważ w piątek dwukrotnie został przetestowany. Gdyby rynek podszedł pod zakres ceny 11 820, może się na nim w kolejnych godzinach utrzymywać.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy – możliwość druga indeks Nasdaq 100 13.06.2022

Chciałbym sprecyzować, że druga możliwość wskazana jest w razie, gdyby rynek nie wykazywał presji zejścia do poziomu TFS.

Scenariusz poboczny – spadkowy

W tym scenariuszu kluczowym założeniem jest utrzymanie poziomu TDP -11 760. Na tym poziomie może zostać dziś utworzony opór. Dobrze byłoby, żeby impuls spadkowy odbył się po re-teście poziomu od dołu. Wówczas celem może być 11 450, czyli tworzenie nowych minimum.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 13.06.2022

Konkluzja

Powyżej rozpisane zostały scenariusze. Warto będzie się przyglądać jak rynek, zachowa się w godzinach sesji europejskiej i pre-marketu. Poniżej podaję poziomy na dzisiejszą sesję.

TTR : 12 442

TSR : 12 215

TFR : 11 992

TDP : 11 760

TFS : 11 530

TSS : 11 309

TTS : 11 039

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.