Nieznaczny wzrost Nasdaq’a. Wypowiedzi członków Rezerwy Federalnej.

Index Nasdaq
J2T Trade

Amerykański indeks Nasdaq 100 zakończył czwartek z nieznacznym wzrostem. Notowania Nasdaq’a 100 wzrosły o jedyne 0,26%. Czwartkowa sesja należała do tych niestabilnych, ponieważ inwestorzy nie byli zdecydowani. Wczoraj wypowiadali się urzędnicy Rezerwy Federalnej. Komentarze członków dotyczyły gospodarki kraju i inflacji.

Pierwszy stratny tydzień w sierpniu?

Jeden z głównych indeksów giełdowych z Wall Street – Nasdaq 100 niewiele zyskał w czwartek. W ogólnym sesyjnym rozrachunku kurs podszedł do góry o 0,23%. Była to już druga sesja w tym tygodniu handlowym zakończona, tak niskim poziomem zmienności. Niebawem rozpocznie się ostatnia sesja handlowa tego tygodnia. Jak dotąd w ujęciu tygodniowym Nasdaq 100 stracił 0,44%. Czy będzie to pierwszy tydzień zakończony stratą w sierpniu?

Najważniejsze spółki z reguły zyskiwały

Na finalny, wzrostowy wynik amerykańskiego indeksu technologicznego wpłynęły w znacznej mierze dwa wydarzenia. Komponenty wzrostowe uzyskały wczoraj niewielką przewagę liczebną. Przede wszystkim jednak warto zwrócić uwagę na fakt, iż spółki najważniejsze dla indeksu z reguły zyskiwały wczoraj. Dla przykładu podać warto, że wycena przedsiębiorstw: AMD i NVIDIA wzrosła o ponad 2%. Najsilniejsze po stronie wzrostów okazało się Cisco. Akcje firmy wzrosły o 5,81%. Jednak to po stronie tracących komponentów odnotowano najwyższy poziom zmiany ceny. Notowania spółki NetEase poleciały w dół o 5,97%.

Długa droga do opanowania inflacji

Sytuację gospodarczą w Stanach Zjednoczonych skomentowali wczoraj ważniejsi członkowie Rezerwy Federalnej. Prezes i dyrektor generalna Banku Rezerwy Federalnej w Kansas City, Esther George przyznała, że bank centralny podnosić będzie w dalszym ciągu stopy procentowe. Taka sytuacja będzie miała miejsce, dopóki inflacja nie wejdzie na dobrą drogę.

FP Markets

Mniej więcej w tym samym czasie prezes Banku FED w St.Louis, James Bullard wypowiadał się dla Wall Street Journal*.  W wywiadzie dla tego dziennika Bullard powiedział, że inflacja zostanie sprowadzona przez bank centralny do celu w postaci 2% w ciągu najbliższych 18 miesięcy. James Bullard zauważył: „Mamy przed sobą długą drogę do opanowania inflacji”, dodając przy tym, że jest to droga kamienista. Decydent powiedział również, że optować będzie za podwyżką o 75 punktów bazowych na wrześniowym posiedzeniu.

Natomiast przewodnicząca Banku Rezerwy w San Francisco Mary Daly powiedziała, że bank centralny nie obniży stóp procentowych po osiągnięciu pewnego pułapu. Daly kolejny raz zauważyła, że Rezerwa Federalna musi być ostrożna w zacieśnianiu polityki pieniężnej. Urzędnik oceniła, że w 2023 roku stopy pozostaną powyżej 3%.

Punkt widzenia – podbicie do średniej wykonane

W czwartek indeks Nasdaq 100 wykonał część ruchu, który został opisany w scenariuszu spadkowym. Założenia podczas wczorajszej analizy dla zejścia brzmiały: „Nieutrzymanie poziomu TDP świadczyć będzie na korzyść zejścia. Schemat spadkowy mógłby jednak zacząć się realizować nieco szybciej. Oporem dla rynku okazać się może średnia krocząca. Cena po dojściu do jej zakresu wygenerować może powrót poniżej poziomu TDP. Następnie w myśl zasady impuls-korekta-impuls kontynuowany mógłby być ruch spadkowy. Celem będzie wówczas 13 300”.

Faktycznie rynek w godzinach pre-marketu podbił do zakresu średniej kroczącej SMA 55 i z niego wygenerował zejście. To jednak sięgnęło poziomu 13 400, a rynek szybko odbił i ponownie zameldował się na średniej. Po kilku godzinach oscylowania poniżej zakresu średniej, rynek znów wykonał zejście. Dziś Nasdaq 100 znalazł się na 13 340.

Scenariusz główny – wzrostowy

Dziś obserwacji poddać można okolice 13 388. Rynek ostatnio reagował w tych okolicach i może to powtórzyć. Ten poziom oznaczony został na poniższym wykresie fioletową przerywaną linią. Powrót i utrzymanie ceny powyżej tego zakresu stanowić będzie kluczowe założenie na dziś. Z okolic właśnie 13 388 zebrana może zostać siła popytowa, która wytworzyć może podejście pod 13 580.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 19.08.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jeżeli natomiast rynek przebije i szybkim ruchem powróci poniżej 13 388, dałoby to pierwszy sygnał do zejścia. Wówczas re-test od dołu tego poziomu stanowiłby o potencjale zejścia nawet do 13 200.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 19.08.2022

Konkluzja

Przed indeksem Nasdaq 100 kluczowe momenty. Rynek trwa w zależności spadkowej, jednak obecny układ korekcyjny nie został zanegowany i cena ma szanse jeszcze cofnąć. Warto będzie zatem skupić się na obserwacji zachowania rynku wokół poziomu 13 388. Poniżej rozpisane zostały poziomy na dzień 19.08.2022.

TTR : 14 174

TSR : 13 947

TFR : 13 724

TDP : 13 492

TFS : 13 266

TSS : 13 042

TTS : 12 825

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Avatar
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.