Nasdaq 100 w dół 1,21%. FED podtrzyma podwyżki do czasu.

Podwyżka stóp procentowych
J2T Trade

Amerykański indeks Nasdaq 100 obniżył się w środę. Notowania Nasdaq’a 100 poleciały w dół o 1,21%. Opublikowany został wczoraj protokół z posiedzenia FOMC. Rezerwa Federalna (FED) podtrzyma podwyżki do czasu, aż inflacja znacząco nie zwolni.

Największa strata w sierpniu

Główne rynki akcji w USA traciły w środę, 17 sierpnia. Nasdaq 100 zakończył dzień niżej o 1,21%. Była to jak dotąd największa procentowa strata tego indeksu w tym miesiącu. Tym samym technologiczny Nasdaq przedłużył stratę z wtorku. Warto zauważyć, że wczorajszej sesji towarzyszył najwyższy obrót w tym tygodniu.

Kilka zyskownych spółek

Indeks Nasdaq 100 wykazał wczoraj dość spory spadek. Nie zaskoczy zatem fakt, iż przeważająca większość komponentów traciła. Tylko kilka spółek w środę wykazało zysk. Ponadto składowym zyskującym towarzyszyła nikła zmiana ceny. Gigant technologiczny, czyli Apple okazał się najbardziej zyskowny, a kurs akcji Apple wzrósł o jedyne 0,88%. Na czele strony spadkowej stanęła spółka Zoom Video. Wycena tego przedsiębiorstwa zmieniła się niekorzystnie o 6,24%. Zadziwiające jest, że blisko 70 stratnych komponentów wykazało zmienność większą niż Apple.

Tempo podwyżek może zwolnić „w pewnym momencie

Z opublikowanego wczoraj protokołu lipcowego posiedzenia FOMC wynika, że Rezerwa Federalna będzie gotowa zmienić politykę pod pewnym warunkiem. Samo tempo podwyżek stóp procentowych może zwolnić dopiero „w pewnym momencie”, gdyż na ten moment FED nie jest w stanie ocenić ogólnych konsekwencji zacieśniania polityki pieniężnej.

FP Markets

Decydenci zauważyli w większości, że efekty zmian w polityce pieniężnej „jeszcze nie są odczuwalne”. Ponadto niektórzy członkowie FED sugerowali, aby stopy procentowe po osiągnięciu „wystarczająco restrykcyjnego poziomu” pozostały w celu przypieczętowania powrotu do 2% inflacji. Warto dodać, że przedstawiciele banku centralnego uważają, że siła rynku pracy pozwala domniemać o silniejszej aktywności gospodarczej, niż pokazują to obecne odczyty.

Punkt widzenia – zejście zaliczone

Indeks Nasdaq 100 podjął się realizacji targetu ze scenariusza głównego wskazywanego we wczorajszej analizie. Projekcja zakładała: „Rynek ma szansę wykonać dziś nieco pewniejszy ruch spadkowy. Taki wyglądać mógłby w następujący sposób. Indeks podbić może przed rozpoczęciem sesji amerykańskiej do zakresu średniej kroczącej SMA 55. Wówczas dojść może jedynie do re-testu tego zakresu od dołu, gdyż rynek nie zbierze wystarczającej siły do przebicia średniej. W takim wypadku zejście utworzyć się może na zasadzie impuls-korekta-impuls. Cena sięgnąć może 13 400”.

Rynek wykonać miał wczoraj pewniejsze zejście, co rzeczywiście się stało. Indeks nie dał jednak szans na potwierdzone dołączenie do ruchu. Cena nie podbiła przed pierwszym zejściem do zakresu średniej, lecz od razu zmierzała w stronę targetu. Ten został osiągnięty po godzinie 16. Rynek w godzinach wieczornych powtórzył schemat zejścia, gdy podbił do zakresu średniej kroczącej SMA 55. Re-test średniej wywołał reakcję sprzedażową i w nocy indeks ponownie znalazł się w okolicach 13 400. Aktualnie rynek oscyluje nieco poniżej poziomu TDP.

Scenariusz główny – wzrostowy

Teraz od amerykańskiego indeksu spodziewać się można powrotu do wzrostów. Kluczowe jednak będzie obserwowanie rynku na zakresie poziomu TDP. Jeżeli rynek kontynuować ma podejście, okolice tego poziomu koniecznie muszą zostać utrzymane. Otworzy to szansę kupującym na rozpoczęcie kolejnego impulsu wzrostowego. Celem na dziś może być powrót powyżej 13 650.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 18.08.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Nieutrzymanie poziomu TDP świadczyć będzie na korzyść zejścia. Schemat spadkowy mógłby jednak zacząć się realizować nieco szybciej. Oporem dla rynku okazać się może średnia krocząca. Cena po dojściu do jej zakresu wygenerować może powrót poniżej poziomu TDP. Następnie w myśl zasady impuls-korekta-impuls kontynuowany mógłby być ruch spadkowy. Celem będzie wówczas 13 300.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 18.08.2022

Konkluzja

Dziś szczególnie warto będzie zwrócić uwagę na dwa poziomy: średnia krocząca SMA 55 i okolice poziomu 13 500. Rynek pozostaje w zależności wzrostowej, a ostatni układ korekcyjny wydawać się może zrealizowany. Poniżej prezentują się poziomy na dzień 18.08.2022.

TTR : 14 174

TSR : 13 947

TFR : 13 724

TDP : 13 492

TFS : 13 266

TSS : 13 042

TTS : 12 825

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.