Nieznaczna strata S&P 500. NYSE miało problemy techniczne.

J2T Trade

Najpopularniejsze indeksy z USA zamknęły się we wtorek, 24 stycznia w mieszanych nastrojach. Indeks S&P 500 zakończył dzień z nieznaczną stratą. Zyskał natomiast jedynie Dow Jones 30. Inwestorzy kolejny dzień reagowali na publikację wyników amerykańskich korporacji. Wczoraj podano również, że nowojorska giełda (NYSE) doświadczyła problemów technicznych. Co czeka inwestorów z Wall Street w środę?

Indeks S&P 500 drobnie niżej

Amerykański indeks spółek dużych, czyli S&P 500 stosunkowo dobrze prezentował się podczas wtorkowej sesji. Przed zamknięciem giełd przeważyły jednak straty, które sprowadziły indeks w dół. Indeks S&P 500 zakończył zmagania drobnie niżej, gdyż o 0,07%. Warto zauważyć, że na Wall Street najlepiej wypadł wczoraj Dow Jones 30. Najstarszy z indeksów zyskał na notowaniach 0,31%.

Przewaga po stronie strat

Spółki z indeksu S&P 500 wybierały wczoraj głównie spadki. Pod względem liczebnym widoczna była przewaga po stronie strat. Na ich czele stanęło przedsiębiorstwo 3M, którego akcje spadły o 6,21%. Wśród wzrostowych wyróżniło się natomiast przedsiębiorstwo PACCAR. Wycena tej firmy wzrosła we wtorek o 8,64%.

Wstrzymany obrót niektórych spółek z NYSE

Wczoraj w przypadku niektórych spółek notowanych na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (NYSE) doszło do tymczasowego wstrzymania obrotu akcjami tuż po otwarciu. Organizacja podała, że dotyczyło również niektórych gigantów tj.: Morgan Stanley, 3M, Verizon Communications, AT&T, McDonald’s, Nike czy VISA. NYSE jednak szybko rozwiązało problem i handel powrócił po kilkudziesięciu minutach po pierwszym dzwonku. Za przyczynę błędu podano gwałtowne ruchu w wartości akcji.

FP Markets

Kolejna paczka wyników spółek

Na dziś zaplanowane zostały kolejne wyniki spółek z indeksu S&P 500. Przed środową sesją raport podadzą firmy: AT&T, Abbott oraz Boeing. Po sesji natomiast pojawi się raport giganta jakim jest IBM oraz Tesli (o niej więcej w artykule o Nasdaq’u).

Punkt widzenia – S&P 500 z częściowym ruchem wzrostowy, rynek dalej walczy o 4 000

Podczas wczorajszego artykułu o indeksie spółek dużych pisaliśmy przede wszystkim o ruchu wzrostowym. W następujących słowach zauważyliśmy: „W najbliższych godzinach rynek zdecydować się może na kolejny wzrost. Jednak dziś mógłby on zostać poprzedzony cofnięciem. Warto będzie obserwować, jak rynek zachowa się wobec zakresu cenowego 4 000. Nadbicie tego obszaru wchodzi w grę, jednak docelowo ma szansę zostać on utrzymany. W takim wypadku na zasadzie ruchu w stylu impuls-korekta-impuls rynek zebrałby się do wzrostu do 4 050”.

Weryfikując już wczorajszą prognozę, należy przede wszystkim zauważyć, że rynek najpierw zdecydował się na cofnięcie. Zgodnie z założeniami notowania nadbiły poziom 4 000 i finalnie go utrzymały. Rynek utworzył ruch wzrostowy i maksymalnie sięgnął okolic 4 030. Tym samym do targetu zabrakło, lecz rynek wykonał częściowy ruch. Na wykres indeksu S&P 500 patrzymy już kolejnego dnia, w środę 25 stycznia. Notowania indeksu spółek dużych, dziś rano o godzinie 10 oscylują w rejonach 4 000.

Scenariusz główny – spadkowy

Obecnie notowania znajdują się poniżej poziomu TFR i mogą z tych rejonów generować zejście. Rynek może odbijać się od tego zakresu i na zasadzie budowy niższego szczytu zbudować ruch spadkowy. Notowania cofnęłyby do zakresu TDP, czyli 3 960

Wykres indeks S&P 500 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 25.01.2023

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Może jednak wydarzyć się tak, iż notowania najpierw zejdą do zakresu średniej kroczącej SMA 88. Z tego obszaru rynek odbiłby się. Wyjście powyżej poziomu 4 000 i re-test od góry tego zakresu rozpocząłby podejście do rejonów 4 040-4 050.

Wykres indeks S&P 500 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 25.01.2023

Konkluzja

Amerykański duży indeks za kilka godzin rozpocznie środową sesję handlową. Rynek ma szansę dziś cofnąć i pytanie na jakich warunkach to wykona. Poziomy nie ulegają zmianie i wypisane zostały poniżej.

TSR : 4 055

TFR : 4 008

TDP : 3 960

TFS : 3 915

TSS : 3 868

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.