Indeks S&P 500 zyskało 1,19%. Zielono na Wall Street.

Buy - Sell - Stop
J2T Trade

Główne indeksy giełdowe w Stanach Zjednoczonych zamknęły się w poniedziałek wyżej. Indeks S&P 500 zyskał wczoraj 1,19%. Na rynkach akcji z Wall Street kolejny raz widać było optymizm. Inwestorzy ufają ostatnim komentarzom członkom Fed w sprawie niskiej podwyżki stóp procentowych. Warto pamiętać, że trwa sezon publikacji wyników spółek. Wtorek upłynie pod znakiem reakcji na raporty znanych firm tj.: J&J (Johnson&Johnson) czy Verizon. Czas na analizę indeksu spółek dużych na wtorkową sesję.

Indeks S&P 500 rozpoczyna od wzrostu

Wczorajszą, poniedziałkową sesją indeks S&P 500 rozpoczął zmagania w ostatnim tygodniu handlowym stycznia. S&P 500 rozpoczęło tydzień od wzrostu rzędu 1,19%. Indeks spółek dużych spisał się wczoraj lepiej od Dow Jonesa 30. Najstarszy z głównych indeksów zyskał 0,76%.

AMD najlepsze w indeksie

Spółki z indeksu S&P 500 ponownie opowiedziały się w przeważającej większości za wzrostami. Tablica notowań po ostatnim dzwonku w poniedziałek ujawniła, że najlepsze okazało się przedsiębiorstwo AMD. Akcje spółki wzrosły o 9,22%. Straty zostały wygenerowane przez kilkadziesiąt przedsiębiorstw. Na ich czele stanęło Xylem z wynikiem -7,95%.

Raporty ze spółek J&J i Verizon

Dwa popularne amerykańskie przedsiębiorstwa tworzące indeks S&P 500 opublikowały dziś przed sesją swoje kwartalne sprawozdania. Firma J&J (Johnson&Johnson) ogłosiła, że jej przychody w czwartej części roku wyniosły 23,7 mld dolarów. Oznacza to, że w ujęciu rocznym spadły one o 4,4%. Firma poinformowała również o wartości wskaźnika zysku na akcję. Przebił on oczekiwania analityków i wyniósł 2,35 dolara.

FP Markets

Również spółka Verizon opublikowała raport dotyczący wyników finansowych za IV kwartał minionego roku. Firma osiągnęła przychody w wysokości 35,3 mld dolarów, wykazując wzrost o 3,5% w ujęciu rocznym. W sprawozdaniu spółki Verizon przeczytać można także, iż jej dochód w skali roku wzrósł o 41,4%.

Punkt widzenia – indeks S&P 500 powyżej 4 000, zdoła się utrzymać?

Indeks giełdowy S&P 500 zdecydował się wczoraj na wykonanie ruchu wzrostowego. Na poniedziałkową sesję zakładaliśmy: „Utrzymywanie wskazanego zakresu (średniej i poziomu TDP) świadczyć będzie na korzyść kontynuacji ruchu wzrostowego. Rynek jednak może chcieć zejść do wspomnianego obszaru celem sprawdzenia nastawienia popytu. Z tego miejsca wygenerowany zostałby wzrost w rejony 4 000”.

Weryfikując wczorajsze założenia należy zacząć od tego, iż rynek do wzrostu zebrał się od razu po otwarciu handlu w USA. Notowania przed godziną 17 (czas w Polsce) przebił poziom 4 000. Najwyżej indeks sięgnął okolic 4 040. Jednak S&P 500 nie utrzymało się na tak wysokich zakresach. Na moment pisania tego artykułu, we wtorek o godzinie 13 indeks spółek dużych utrzymuje się nieco powyżej poziomu 4 000.

Scenariusz główny – wzrostowy

W najbliższych godzinach rynek zdecydować się może na kolejny wzrost. Jednak dziś mógłby on zostać poprzedzony cofnięciem. Warto będzie obserwować, jak rynek zachowa się wobec zakresu cenowego 4 000. Nadbicie tego obszaru wchodzi w grę, jednak docelowo ma szansę zostać on utrzymany. W takim wypadku na zasadzie ruchu w stylu impuls-korekta-impuls rynek zebrałby się do wzrostu do 4 050.

Wykres indeks S&P 500 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 24.01.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Warto również rozważyć sytuację, w której notowania najpierw podbiją, celem wygaszenia siły popytowej. Kluczowe jest, aby taki ruch nie przebił wczorajszego szczytu. Wówczas kontrolę nad rynkiem przejąłby obóz niedźwiedzi, a zejście poniżej 4 000 i re-test od dołu dałby potencjał zejścia do 3 970.

Wykres indeks S&P 500 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 24.01.2023

Konkluzja – indeks S&P 500 we wtorek

Inwestorzy przygotowują się powoli do handlu we wtorek, 24 stycznia. Na jaki ruch zdecydują się dziś główne amerykańskie indeksy giełdowe?

TSR : 4 055

TFR : 4 008

TDP : 3 960

TFS : 3 915

TSS : 3 868

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.