Niewielka tygodniowa zmiana notowań. Sytuacja Dow Jonesa 30.

J2T Trade

Zeszłotygodniowe (28.11-02.12) zmagania rynkowe zakończyły się wzrostem notowań głównych indeksów z USA. Najmniej na Wall Street w tych dniach zyskał Dow Jones 30. Najstarszy indeks wykazał niewielką tygodniową zmianę notowań. Warto dodać, że najstarszy indeks od strat rozpoczął grudzień. Co przyniesie ostatni miesiąc tego roku? W poniedziałek, 5 grudnia patrzymy na sytuację Dow Jonesa 30.

Zamknięcie i otwarcie miesiąca

W poprzednim tygodniu handlowym (28.11-02.12) Dow Jones 30 przede wszystkim zakończył starania w listopadzie. W zamkniętym niedawno miesiącu indeks zyskał ogólnie 5,67%. Indeks we wspomnianych dniach rozpoczął również grudzień. Najstarszy indeks na Wall Street otworzył nowy miesiąc od strat. W ujęciu tygodniowym, w dniach 28.11-02.12, Dow Jones 30 zyskał zaledwie 0,24%.

Salesforce z największą stratą, Boeing dwukrotnie się wyróżnił

W omawianym tygodniu dwie spółki szczególnie się wyróżniły pod względem zmiany notowań. Największą stratę podczas jednej poniosła spółka Salesforce. Notowania tej spółki obniżyły się w czwartek, 1 grudnia o 8,27%. Błyszczało również przedsiębiorstwo Boeing, które wyróżniło się podczas pierwszej i ostatniej sesji ubiegłego tygodnia. W poniedziałek (28.11) Boeing odnotował najwyższą spośród składowych stratę, która wyniosła 3,66%. Natomiast w piątek (02.12) notowania przedsiębiorstwa skoczyły o 4,05%.

Listopadowy obrót najniższy od sierpnia

Amerykański indeks Dow Jones 30 w listopadzie odnotował niższy obrót niż w poprzednich miesiącach. Warto zauważyć, że wielkość listopadowego obrotu była najniższa od sierpnia. Wpływ na taki poziom wolumenu wpływ miały na pewno zamknięta sesja z 24 listopada oraz skrócony handel w piątek 25 listopada.

FP Markets

Dow Jones 30 opuszcza istotny zakres cenowy

W analizie indeksu w poprzedni poniedziałek, 28 listopada rozpisaliśmy również tygodniową projekcję dla ruchu wzrostowego. O takim scenariuszu pisaliśmy: „Jednak rynek może kontynuować dzisiejsze zejście celem znalezienia odpowiedniej siły popytowej. Taka pojawić mogłaby się w okolicach zakresu średniej. Obronienie tego zakresu stanowić będzie tym samym kluczowe założenie dla tego tygodniowego scenariusza wzrostowego. Powrót do zakresu oporu (34 085-34 275), a następnie przebicie ostatniego szczytu (z piątku 23 listopada) nadałoby tempa dalszemu podejściu. Potencjalnym celem będzie 34 700”.

Rzeczywiście na początku tygodnia indeks uciekł ze strefy oporu, czyli przedziału cenowego: 34 085-34 275Rynek wykonał zakładane zejście do średniej i tam wybroniony został spadek. W środę, 30 listopada Dow Jones 30 wykonał mocne podejście z rejonów średniej, które przełamało obszar oporu (34 085-34 275). Notowania bliskie były sięgnięcia zakładanego celu. Najwyżej indeks dotarł w okolice 34 690. Indeks utrzymał się powyżej oporu do piątku. Wówczas pojawiło się pierwsze zejście poniżej oporu, jednak zostało ono jeszcze wybrane. Dopiero dziś, w poniedziałek 5 grudnia Dow Jones 30 opuścił istotny zakres. Notowania najstarszego indeksu oscylują pod koniec sesji poniżej 34 000.

Scenariusz spadkowy

Indeks wydaje się chętny wykonania głębszego zejścia. Dobrze byłoby, aby taki ruch został poprzedzony dokładnym podbiciem do strefy oporu od dołu. W takim wypadku czuwająca tam podaż powinna przepchać cenę poniżej średniej kroczącej SMA 55. Przełamanie jej zakresu nadałby impetu spadkom. W grę wchodziłby powrót do 33 400.

Wykres DJ30 H4 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Dow Jones 30 perspektywa H4 05.12.2022

Scenariusz wzrostowy

Natomiast należy uwzględnić również sytuację, w której indeks tym razem ustabilizuje się na zakresie oporu (34 085-34 275). Następnie z tego obszaru rynek mógłby zebrać się do wzrostu. Każdorazowy re-test od góry tych rejonów mógłby wynieść cenę nawet do 35 000.

Wykres DJ30 H4 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Dow Jones 30 perspektywa H4 05.12.2022

Podsumowanie

Rynek pokazał w poniedziałek, że ma siłę do tego, aby notowania zrzucić. Warto będzie w najbliższym czasie obserwować, która ze stron przeważy w strefie wyznaczonej przez średnią kroczącą oraz zakres oporu.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.