Dow Jones 30 najlepszy na Wall Street. Analiza indeksu.

Wall Street drogowskaz
J2T Trade

Główne amerykańskie indeksy giełdowe zyskownie zakończyły ubiegły tydzień handlowy (21.11-25.11). Na Wall Street w tym okresie najlepszy okazał się Dow Jones 30. Najstarszy indeks z USA ponownie wyróżnił się na tle Nasdaq’a 100 i S&P 500. W ostatni poniedziałek listopada przyglądamy się indeksowi Dow Jones 30. Jak indeks zakończy listopad, a jak otworzy grudzień? Zapraszamy na cotygodniową analizę indeksu.

Zyskowny, skrócony tydzień

Giełdy zza oceanu nieco inaczej funkcjonowały w ubiegłym tygodniu (21.11-25.11). W czwartek (24.11) obchodzono Święto Dziękczynienia i z tego powodu rynki w USA dostały wolne. Dzień później natomiast miejsce miało szybsze zamknięcie parkietu na Wall Street. Niemniej jednak skrócony tydzień okazał się zyskowny dla głównych amerykańskich indeksów. Najlepszy był indeks Dow Jones 30.

W omawianym tygodniu najstarszy z głównych indeksów trzy sesje kończył na plusie. Najwięcej, gdyż 1,18% podczas jednego dnia Dow Jones 30 zyskał we wtorek, 22 listopada. W głównej mierze to właśnie ta sesja wpłynęła na końcowy pozytywny wynik indeksu w niepełnym tygodniu. W ogólnym rozrachunku notowania Dow Jonesa 30 wzrosły o 1,78% w dniach 21.11-25.11. Bezpośrednio przekłada się to na wzrost kursu o 600 punktów.

Intel z najlepszą sesją

Spółki tworzące indeks Dow Jones 30 w większości zyskiwały w ostatnich dniach. Najlepszą sesję odnotowało przedsiębiorstwo Intel. We wtorek (22.11) notowania spółki skoczyły o 3,04%.

FP Markets

Mocny spadek obrotów

Warto dodać, że specyfika zeszłego tygodnia (skrócenie) wpłynęła również na spadek obrotów amerykańskich indeksów. W przypadku Dow Jonesa odnotowano dwukrotnie niższy tygodniowy obrót względem poprzedniego. Warto zauważyć, że obrót w obecnym miesiącu jest najniższym w tym roku. Jednak zostały jeszcze trzy dane z trzech sesji. Czy obrót na Dow Jonesie sięgnie chociaż wakacyjnych poziomów?

Nowy tydzień od strat

W ostatnich dniach indeks postawił na stabilizację połączoną ze wzrostem. Notowania Dow Jonesa we wtorek (22.11) wkroczyły do strefy oporu: 34 085-34 275. W tym obszarze indeks poruszał się aż do piątkowych, popołudniowych godzin. W piątek, 25 listopada indeks zbliżył się do poziomu 34 400 i znalazł się na najwyższym poziomie od kwietnia tego roku.

Do tygodniowej analizy indeksu Dow Jones 30 wyjątkowo przystępujemy po rozpoczęciu poniedziałkowej sesji. Amerykański indeks rozpoczął dziś od strat i wiele wskazuje na to, że właśnie w takich nastrojach rozpocznie nowy tydzień. Notowania indeksu zeszły poniżej 34 000. Co przyniosą najbliższe dni?

Scenariusz spadkowy

Rynek ma sposobność w najbliższych dniach postawić na zejście. Dobrze byłoby jednak, aby przed takim ruchem indeks zdecydował się na podbicie do strefy oporu (34 085-34 275). Jeżeli na tym zakresie ponownie przeważy podaż, warto będzie rozważyć nieco głębsze cofnięcie. Szczególnie pomocne okazać się może obserwowanie zachowania rynku wobec zakresu średniej kroczącej SMA 88. Przełamanie tego zakresu z potwierdzeniem nadałoby impetu zejściu do obszaru wsparcia, czyli 33 210-33 400.

Wykres DJ30 H4 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Dow Jones 30 perspektywa H4 28.11.2022

Scenariusz wzrostowy

Jednak rynek może kontynuować dzisiejsze zejście celem znalezienia odpowiedniej siły popytowej. Taka pojawić mogłaby się w okolicach zakresu średniej. Obronienie tego zakresu stanowić będzie tym samym kluczowe założenie dla tego tygodniowego scenariusza wzrostowego. Powrót do zakresu oporu (34 085-34 275), a następnie przebicie ostatniego szczytu (z piątku 23 listopada) nadałoby tempa dalszemu podejściu. Potencjalnym celem będzie 34 700.

Wykres DJ30 H4 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Dow Jones 30 perspektywa H4 28.11.2022

Podsumowanie

Sytuacja na indeksie Dow Jones 30 zapowiada się ciekawie. Obserwacji należałoby podać w szczególności strefę cenową: 34 085-34 275 (opór) oraz zakres średniej kroczącej SMA 88. Możliwe rozwiązania rozpisane zostały powyżej. Na jaki ruch zdecyduje się Dow Jones 30?

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.