Niewielka strata S&P 500. Rynek pracy silny w USA.

J2T Trade

Główne indeksy giełdowe z USA traciły również we wtorek. Tym razem jednak straty były niższe niż dzień wcześniej. Niewielką stratę odnotował indeks S&P 500. Najmniej ponownie stracił jednak Dow Jones 30. Wczoraj, 1 listopada inwestorzy otrzymali część danych z rynku pracy. Dziś pojawił się kolejny raport tego segmentu. Najnowsze dane pokazują, że rynek pracy w USA cały czas jest silny.

Stosunkowo niewielkie straty we wtorek

Amerykańskie indeksy z Wall Street przedłużyły spadki we wtorek. Jednak wczorajsza sesja pokazała niewielkie straty. Pod tym względem najlepiej wypadł ponownie Dow Jones 30, który odnotował obniżkę o jedyne 0,24%. Natomiast indeks S&P 500 stracił 0,41%.

Akcje Abiomed skoczyły o blisko 50%

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że wczorajsza sesja nie była ciekawa z perspektywy składowych indeksu S&P 500. Trzy spółki szczególnie się wyróżniły. Spółka Abiomed poinformowała wczoraj o osiągnięciu porozumienia w sprawie fuzji z gigantem Johnson&Johnson. Akcje Abiomed skoczyły w górę wczoraj o blisko 50%. Dość dużą zmienność wykazały spółki Catalent oraz Zebra. Oba przedsiębiorstwa odnotowały straty rzędu odpowiednio 24,65% i 15,86%.

Rynek pracy w USA cały czas silny

Zarówno wczoraj, jak i dziś inwestorzy otrzymali dane z rynku pracy. We wtorek, 1 listopada podano, że liczba wolnych miejsc pracy w USA wzrosła i wyniosła 10,7 milionów. Ponadto wskaźnik otwartych miejsc pracy pozostał bez zmian i wyniósł 6,5% w ujęciu miesięcznym. Wczoraj poinformowano również, że wskaźnik odchodzenia z pracy spadł do 3,7%.

FP Markets

Dziś natomiast podano dane z sektora prywatnego. Liczba miejsc pracy wzrosła o 239 tysięcy w październiku. Ponadto zauważono, że roczne wynagrodzenie w tym sektorze wzrosło o 7,7% w ujęciu rocznym. Ponownie zatem dane pokazują, że kondycja rynku pracy w USA jest dobra i cały czas jest on silny.

Publikacje raportów dalej trwają

Sezon publikacji kwartalnych raportów spółek dalej trwa, a wczoraj swoje sprawozdanie opublikowały dwie znane spółki z indeksu S&P 500. Mowa spółkach Pfizer i Fox. Przedsiębiorstwo Pfizer podało, że jego przychody spadły o 6% w skali roku. Jednak wynik był lepszy od oczekiwań. Dochód spółki okazał się wyższy i wyniósł 8,6 mld dolarów. Pfizer zwiększył prognozy na ostatni kwartał 2022 roku i to ta informacja najbardziej ucieszyła akcjonariuszy.

Fox Corporation natomiast ogłosiło wzrost przychodów firmy do poziomu 3,19 mld dolarów. Wskaźnik zysku na akcję również okazał się wyższy i przebił oczekiwania analityków. Zarząd spółki wskazał, że spółka kolejny raz dostarczyła solidne wyniki.

Punkt widzenia – spadek odhaczony, co dalej?

We wczorajszej analizie indeksu S&P 500 przychylaliśmy się w stronę ruchu spadkowego. O takiej możliwości pisaliśmy: „Dziś rynek postawić może również na spadek. Taki mógłby się odbyć na następującej zasadzie. W pierwszym ruchu indeks nadbić mógłby piątkowy (28.10) szczyt. Następnie powrót w okolice 3 910 i re-test tego zakresu od dołu otworzyłby drogę dalszemu zejściu. W grę wchodzić będzie 3 850”.

Faktycznie rynek nadbił delikatnie piątkowy szczyt i realizował zejście. Zakładany wczoraj target osiągnięty został błyskawicznie. Rynek wyhamował spadek na zakresie średniej kroczącej SMA 88. Dziś, w godzinach amerykańskiego pre-marketu rynek oscyluje poniżej średniej. Ze względu na charakter dzisiejszej sesji (więcej o tym w artykule o Nasdaq’u)

Scenariusz podwyżka rzędu 50 punktów bazowych

Indeks S&P 500 pierwsze chwile sesji amerykańskiej poświecić może na badanie zakresu średniej kroczącej. Dojść może do dalszego nadbijania tego obszaru. Powrót i utrzymanie ceny powyżej 3 865 (TDP) determinować będzie budowę ruchu wzrostowego. Wówczas niespodziewana, niższa podwyżka wyciągnęłaby rynek do 3 960.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz podwyżka rzędu 50 punktów bazowych 02.11.2022

Scenariusz podwyżka rzędu 75 punktów bazowych

Z kolei gdyby rynek odbijał się do decyzji od poziomu 3 865 warto przypuszczać głębsze zejście. Napędzony danymi rynek wykonać może spadek do 3 750.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz podwyżka rzędu 75 punktów bazowych 02.11.2022

Konkluzja

Główne indeksy z Wall Street dziś uzależnią ruch od decyzji Fed. Warto obserwować przede wszystkim na co zdecyduje się amerykański bank centralny. Poziomy z wykresów wypisane zostały poniżej.

TSR : 3 957

TFR : 3 912

TDP : 3 865

TFS : 3 820

TSS : 3 770

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.