FTSE 100 straciło 0,27%. Niepokojące prognozy dla UK.

93
Flaga Wielkiej Brytanii
J2T Trade

Środową sesję handlową indeks FTSE 100 zakończył ze stratą. Notowania brytyjskiego indeksu FTSE 100 obniżyły się o 0,27%. Inwestorzy negatywnie zareagowali na wczorajszy odczyt inflacji. Bank inwestycyjny Citigroup wydał prognozę dla inflacji w Wielkiej Brytanii. Przedstawiony scenariusz może niepokoić.

Czerwone terytorium

Indeks FTSE 100 przerwał wczoraj serię trzech wzrostowych sesji. Środę, 17 sierpnia barometr brytyjskiej gospodarki zakończył na czerwonym terytorium. W ogólnym rozrachunku kurs notowań FTSE 100 spadł o 0,27%.

Znacznie niższa zmiana ceny

Strona stratnych komponentów uzyskała wczoraj przewagę liczebną na indeksie FTSE 100. Notowania trzydziestu spółek zaświeciły się finalnie na zielono. Ponad dwukrotnie więcej było zatem komponentów, które odnotowały stratę. Najwyższą zmienność na indeksie osiągnęła spółka Persimmon, której akcje spadły o 7,84%. Po stronie wzrostów procentowa zmiana ceny była znacznie niższa. Co zaskakujące tylko trzem spółkom udało się przekroczyć próg 1% zmiany. Przedsiębiorstwo Ferguson okazało się najlepsze pod tym względem, a jego wycena wzrosła o 1,06%.

Prognozy od Citigroup

Amerykański bank inwestycyjny Citigroup podał prognozy dla inflacji w Wielkiej Brytanii. Bank ocenił, że stopa inflacji przyspieszy w najbliższych miesiącach, jeżeli nie pojawią się zdecydowane środki antyinflacyjne. W komunikacie bank przyznał: „Przy braku kompensującego wsparcia oczekujemy, że inflacja CPI przyspieszy do ponad 15% w pierwszym kwartale 2023 roku”. Analitycy z Citigroup twierdzą, że Bank Anglii (BoE) powinien podnieść stopę procentową o 125 punktów bazowych do końca 2022 roku.

FP Markets

Punkt widzenia – spadek wykonany

W analizie indeksu FTSE 100 na środową sesję podane zostały dwa scenariusze. Zrealizowany został ruch w postaci opisanego we wczorajszym scenariuszu głównym. Mowa o: „Dziś inwestorom towarzyszyć będą nieco odmienne nastroje niż ostatnio. Rynek od kilku godzin nie radzi sobie z przebiciem poziomu TFR. Jeżeli w dalszym ciągu, cena utrzymywać się będzie poniżej, warto będzie rozważyć zejście. Takie odbyć mogłoby się na zasadzie zejścia do średniej. Impetu zejściu nada przełamanie z potwierdzeniem zakresu średniej. Celem w takim układzie będzie 7 500”.

Rzeczywiście rynkowi nie udało się przebić poziomu TFR. Cena utrzymywała się poniżej i po rozpoczęciu europejskiej sesji skierowała się w stronę średniej kroczącej SMA 55. Zakres średniej został przełamany, a rynek po re-teście od dołu miał schodzić niżej. Cel w postaci 7 500 został osiągnięty. Obecnie rynek utrzymuje się nieco powyżej 7 500.

Scenariusz główny – spadkowy

Spoglądając na wykres indeksu giełdowego, zauważyć można, że w podejściu intraday rynek ma jeszcze miejsce do zejścia. Takie odbyć mogło by się na zasadzie wyłamania od razu dzisiejszego dołka. Następnie rynek potwierdziłby ten zakres od dołu i kierował się w stronę poziomu TDP. Przebicie TDP dać może głębsze zejście.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 17.08.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Jeżeli jednak rynek zejdzie do TDP, może na tym zakresie odnaleźć siłę popytową. Utrzymanie tego poziomu jest kluczowe dla scenariusza wzrostowego. Dojść może jednak do nadbicia tej strefy. Jeżeli cena utrzyma się w bliskich okolicach właśnie TDP, rynek budować będzie mógł impuls wzrostowy. W takim układzie targetem dla rynku będzie 7 550.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 17.08.2022

Konkluzja

Należy pamiętać, że brytyjski indeks znajduje się w zależności wzrostowej i wczorajsze odbicie może mieć charakter układu korekcyjnego. Okolice poziomu TDP ostatnio bronione były przez obóz byków. Czy siła popytowa dalej tam czuwa? Dziś indeks może to sprawdzić. Poniżej podane zostały poziomy na dzień 18.08.2022.

TSR : 7 654

TFR : 7 564

TDP : 7 472

TFS : 7 382

TSS : 7 289

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.