FTSE 100 wyżej w środę. Inflacja w UK wynosi 10,1%!

inflacja
J2T Trade

Brytyjski indeks FTSE 100 kończy wyżej w środę. Rynek akcyjny zyskiwał kolejny dzień z rzędu. Dziś o godzinie 8 podano odczyt wskaźnika CPI w Wielkiej Brytanii. Inflacja w lipcu wzrosła i wyniosła 10,1%. Odczyt przekroczył oczekiwania analityków. Jak zareaguje dziś FTSE 100?

Zielony indeks w sierpniu

Wczoraj brytyjski indeks giełdowy FTSE 100 zakończył dwunastą sesję handlową w sierpniu. W tym miesiącu notowania indeksu aż osiem razy lądowały na zielonym terytorium. Podczas wczorajszej sesji handlowej, 16 sierpnia FTSE 100 wzrósł o 0,36%. Warto zauważyć, że była to trzecia sesja zakończona powyżej kreski z rzędu.

Bez konkretnej dominacji

Wczoraj na indeksie dominowała spółka Glencore PLC. Odznaczyła się ona największą zmiennością spośród składowych FTSE 100. Akcje firmy wzrosły o 3,96%. Po stronie spadkowej wyróżniło się natomiast przedsiębiorstwo Mondi. Wycena spółki zmieniła się niekorzystnie o 2,78%. Co ciekawe żadna ze stron nie osiągnęła konkretnej przewagi.

Ceny konsumpcyjne rosną o 0,6%

Jak podało dziś biuro statystyczne (Office for National Statistics) wskaźnik cen konsumpcyjnych wyniósł 10,1% za lipiec. Liczba ta przekroczyła oczekiwania analityków (9,8%), a ponadto była wyższa od czerwcowego odczytu (9,4%). Miesiąc do miesiąca, ceny konsumpcyjne w Wielkiej Brytanii wzrosły o 0,6%.

FP Markets

Punkt widzenia – target strzelony

We wtorkowej analizie indeksu FTSE 100, jako główny opisywany był scenariusz wzrostowy. Rynek podjął się realizacji tego scenariusza. Założenia brzmiały: „Założenie o utrzymaniu zakresu średniej kroczącej zostaje podtrzymane. Dziś rynek może nie chcieć już badać niższych zakresów tak jak wczoraj. Schemat dla wzrostu, polegać będzie zatem ponownie na zachowaniu sił rynkowych w okolicach średniej. Tym razem jednak oczekuje się, że średnia zostanie wybroniona. Wytworzony ruch wzrostowy sięgnąć może 7 570”.

Weryfikując wczorajszą projekcję warto zauważyć, że kluczowe założenie ponownie zostało respektowane. Rynek nie zszedł idealnie do zakresu średniej kroczącej SMA 55, gdyż zabrakło około 6 punktów. Target w postaci 7 570 został strzelony w godzinach nocnych. Obecnie indeks oscyluje wokół poziomu TFR, czyli 7 564.

Scenariusz główny – spadkowy

Dziś inwestorom towarzyszyć będą nieco odmienne nastroje niż ostatnio. Rynek od kilku godzin nie radzi sobie z przebiciem poziomu TFR. Jeżeli w dalszym ciągu, cena utrzymywać się będzie poniżej, warto będzie rozważyć zejście. Takie odbyć mogłoby się na zasadzie zejścia do średniej. Impetu zejściu nada przełamanie z potwierdzeniem zakresu średniej. Celem w takim układzie będzie 7 500.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 16.08.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Dla wzrostów cały czas kluczowym założeniem jest utrzymywanie średniej kroczącej SMA 55. Dopóki ta trzyma rynek, ruchy wzrostowe jak najbardziej wchodzą w grę. Potwierdzać wzrosty może ponadto każdorazowy re-test od góry zakresu średniej. Target na dziś w przypadku spełnienia założenia to 7 600. 

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 16.08.2022

Konkluzja

Dziś inwestorzy reagować będą najprawdopodobniej po danych dotyczących inflacji w Wielkiej Brytanii. Odczyt za lipiec okazał się wyższy od czerwcowego. Poniżej przedstawione zostały poziomy na dzień 17.08.2022.

TSR : 7 654

TFR : 7 564

TDP : 7 472

TFS : 7 382

TSS : 7 289

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Avatar
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.