Kres spadkowej passy S&P 500. Niebawem publikacja PKB.

Scalping Stocks
J2T Trade

Główne indeksy giełdowe w USA zamknęły środową sesję na zielonym terytorium. Tym samym indeks S&P 500 położył kres spadkowej passie, która rozpoczęła się w zeszłym tygodniu. Dziś rynki czeka odczyt jednej z najistotniejszej danej ekonomicznej. Mowa o raporcie PKB, którego publikacja nastąpi niebawem. Co pokazać może dziś amerykański indeks spółek dużych, czyli S&P 500?

Przerwana stratna seria

Na głównych amerykańskich indeksach giełdowych wreszcie doszło do konkretnego odreagowania. Tym samym dwa główne indeksy: S&P 500 i Dow Jones 30 położyły kres spadkowej passie. Przerwana została sześciodniowa stratna seria. Notowania S&P 500 wzrosły finalnie w środę, 28 września o 1,97%. Natomiast Dow Jones 30 zyskał 1,88%.

Zdecydowana dominacja zyskownych spółek

O środowym, fenomenalnie wysokim wyniku spółki Biogen pisaliśmy przy okazji dzisiejszej analizy indeksu Nasdaq 100. Warto jednak zauważyć, że spółka Biogen wchodzi również w skład indeksu S&P 500. Akcje przedsiębiorstwa wzrosły o 39,85% i to właśnie ono przewodziło zyskownym składowym. Strona wzrostowa zdecydowanie zdominowała indeks. Zaledwie czternaście spółek straciło w środę. Największy spadek, gdyż o 6,87% odnotowało VF.

Wzrok na pre-market

Koniec miesiąca, a zatem czas na dane dotyczące PKB. Odczyt PKB ma niezwykle wielkie przełożenie na rynki. Raport podany zostanie o godzinie 14:30 i już wtedy oczekiwać można wzmożonej aktywności na głównych amerykańskich indeksach.

FP Markets

Jednak wzrok w pre-markecie zwrócony będzie również na dane z Departamentu Pracy. Jak co czwartek podana zostanie liczba złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

Punkt widzenia – S&P 500 z solidnym podejściem

Na środową sesję rozpisaliśmy dwie projekcje. Indeks S&P 500 wykonał ruch, który szacowany był w scenariuszu wzrostowym. Podejście ujęte zostało w słowach: „Ruch wzrostowy natomiast wyglądać może następująco. Jeżeli cena postanowi utrzymać się na zakresie poziomu TFS, stanowić będzie to podstawę do odbicia. Wówczas każdorazowy re-test od góry wspomnianego poziomu przekładać się będzie na skok indeksu do 3 700”.

Faktycznie indeks postawił wczoraj, na utrzymanie poziomu TFS. Tuż przed sesją amerykańską rynek wykonał zgodnie z prognozą re-test okolic 3 640. Target osiągnięty został po godzinie 18. Rynek najwyżej dotarł do 3 740. Aktualnie jednak trwają zmagania nieco poniżej 3 700.

Scenariusz główny – wzrostowy

Utrzymywanie strefy wyznaczonej przez średnią kroczącą SMA 88 i poziom TDP jest dziś kluczowym założeniem. Jeżeli dane okażą się dobre, S&P 500 z obecnych poziomów ma idealną okazję, aby wynieść cenę do wyższych zakresów. Impetu wzrostom nada przełamanie z potwierdzeniem 3 730. Potencjalnym celem będzie nawet 3 770.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 29.09.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Może jednak wydarzyć się tak, że tuż przed danym rynek nieco podbije. Wówczas na zasadzie budowy niższego szczytu (względem wczorajszego), przy negatywnych danych rynek gwałtownie by zleciał. W takim wypadku celem byłby nawet powrót do 3 600.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 29.09.2022

Konkluzja

Warto wziąć dziś przede wszystkim pod uwagę, że zachowanie rynków uzależnione będzie od napływających danych. Podany w pre-markecie odczyt PKB zapewne wywoła zmienność na indeksach. Warto będzie zatem obserwować nastawienie rynkowych uczestników. Przedstawione poniżej zostały poziomy na czwartkową sesję (29.09.).

TSR : 3 777

TFR : 3 730

TDP : 3 684

TFS : 3 638

TSS : 3 590

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.