Nasdaq 100 w górę o 1,97%. Recesja nie jest „przesądzona”.

J2T Trade

Amerykański indeks technologiczny Nasdaq 100 piął się w górę podczas wczorajszej sesji. W ogólnym rozliczeniu notowania Nasdaq’a 100 poszły w górę o 1,97%. Również w środę na temat stanu gospodarki narodowej wypowiadali się urzędnicy Fed. Jeden z decydentów Rezerwy Federalnej powiedział, że recesja w kraju nie jest „przesądzona”. Jak wygląda analiza indeksu Nasdaq 100 na czwartkową sesję handlową?

Wyraźny wzrost indeksu

Technologiczny indeks zakończył środowe zmagania powyżej kreski. Nasdaq 100 finalnie poszybował w górę o 1,97%. Warto zauważyć, że jest to pierwszy wyraźny wzrost indeksu od 12 września tego roku. Co ciekawe wczorajsza sesja była 9 zakończoną zyskiem.

Spółka Biogen zyskuje blisko 40%

Spoglądając już na środowe zachowanie składowych indeksu Nasdaq 100, w oczy rzuca się przede wszystkim wynik spółki Biogen. Wycena tej spółki wzrosła wczoraj o blisko 40%. Przyczyną takiego skoku notowań spółki była opublikowana informacja. Przedsiębiorstwo podało, że leczenie choroby Alzheimera opracowane wspólnie z japońską firmą Eisai dało obiecujące wyniki w testach. Jednocześnie spółka Biogen stanęła na czele stronie zyskownych komponentów, które zdeklasowały stratną stronę. Zaledwie sześć spółek straciło na wycenie. Na czele spadkowych składowych stanęło Apple z wynikiem -1,27%.

Wygłoszone kolejne uwagi decydentów Fed

Urzędnicy Rezerwy Federalnej w środę wygłosili kolejne uwagi na temat stanu gospodarki USA. Szczególnie inwestorzy przykuli uwagę na wypowiedź prezesa Fed w Atlancie, Raphael’a Bostic’a. Decydent ujawnił, że scenariuszem bazowym jest podwyższenie przez Fed stopy funduszy federalnych o 0,75 pkt proc. w listopadzie i o 0,5 pkt proc. w kolejnym miesiącu. Ponadto Bostic powiedział, że należy oczekiwać przejścia polityki Fed-u do „umiarkowanie restrykcyjnego” stanowiska z powodu braku postępu na froncie inflacyjnym. Nie zabrakło również wzmianki o recesji. Zdaniem bankiera niepewności istnieją, jednak recesja w Stanach Zjednoczonych nie jest „przesądzona”.

FP Markets

Inny urzędnik, Charles Evans prezes Banku Rezerwy Federalnej w Chicago poddał ocenie przyjętą politykę Fed. Evans zauważył, że bank centralny znacznie wcześniej mógł rozpocząć delikatne podnoszenie stopy procentowej. Jednak z ówczesnych analiz wynikało, że skutek obu polityk nie byłby „znacznie inny”.

Punkt widzenia – strzelone nawet 11 500

We wczorajszej analizie indeksu Nasdaq 100 podaliśmy dwa schematy na sesję. Rynek podjął się realizacji scenariusza wzrostowego. O takiej możliwości pisaliśmy w słowach: „Natomiast wyjście powyżej poziomu TFS i stabilizacja na tym zakresie, doprowadzić mogą do następującej sytuacji. Pobudzona siła popytowa dążyłaby wówczas do przełamania zakresu średniej, które nada impetu ruchowi wzrostowemu. W takim wypadku celem może być nawet 11 480”.

Rzeczywiście patrząc dziś, rynek wyszedł powyżej poziomu TFS i ustabilizował cenę na tym zakresie. Siła popytowa przeważyła i doszło do przełamania zakresu średniej. Taka sytuacja faktycznie nadała impetu wzrostom. Cel został osiągnięty, a Nasdaq 100 strzelił nawet poziom 11 500. Poziom TDP jednak w dalszym ciągu pokazuje, że stanowi opór dla rynku. Z jego zakresu dziś rano rozpoczęło się zejście. Aktualnie indeks oscyluje na obszarze średniej kroczącej SMA 55.

Scenariusz główny – wzrostowy

Choć obarczony większym ryzykiem, ma szansę się dziś zrealizować ruch wzrostowy. Dopóki zakres średniej kroczącej trzyma rynek, cena ma szansę generować wzrost. Potencjalnym celem jest wyjście powyżej poziomu TDP i stabilizacja przy 11 500.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 29.09.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Dziś rynek potwierdził już istotność poziomu TDP. Ten zakres w dalszym ciągu stanowi opór dla rynku. Teraz każdorazowy re-test od dołu okolic TDP determinować będzie spadek indeksu do poziomu 11 200.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 29.09.2022

Konkluzja

Dziś amerykańskie rynki czekają na dane dotyczące PKB. Zmienność może towarzyszyć indeksom podczas czwartkowej sesji. Warto będzie obserwować, jak zachowa się rynek wobec zakresu średniej kroczącej SMA 55. Poniżej prezentują się poziomy na dzień 29.09.2022.

TTR : 12 160

TSR : 11 933

TFR : 11 710

TDP : 11 478

TFS : 11 250

TSS : 11 027

TTS : 10 810

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.