Indeks Nasdaq 100 zyskał 1,30%. Joe Biden przemówił.

Index Nasdaq
J2T Trade

Indeks Nasdaq zyskuje we wtorek. Nasdaq 100 odrobił część strat, zyskując ponad 1%. Sesję wtorkową indeks Nasdaq 100 zakończył wzrostem rzędu 1,30%. Wczoraj prezydent USA Joe Biden w swoim przemówieniu zaznaczył, że sprawą inflacji również się zajmuje. Joe Biden podkreślił, że podchodzi do problemu inflacji poważnie.

Mieszane wyniki, Nasdaq 100 ze wzrostem 

Główne indeksy giełdowe w Stanach Zjednoczonych odnotowały mieszane wyniki podczas wtorkowej sesji. Indeks Nasdaq 100 zyskał wczoraj finalnie 1,30%. Oznacza to wzrost rzędu prawie 160 punktów. Najsilniejszą spółką okazało się być Seagen, która podwyższyła swoje notowania o 10,73 %. Co ciekawe, była to jedyna ze spółek z indeksu Nasdaq 100, która zyskała powyżej 10%. 

Rezerwa Federalna „uderzy” w inflację? 

Podczas wczorajszej analizy wspominałem o przemówieniach członków Rezerwy Federalnej. Wypowiedziała się m.in. Loretta Mester, czyli prezes Banku Rezerwy Federalnej w Cleveland. Mester zauważyła, że ograniczenie podwyżek stóp procentowych lub ich wstrzymanie odbędzie się dopiero wówczas, gdy Rezerwa Federalna dowie się o obniżeniu poziomu inflacji. Z przemówienia Mester, można przypuszczać, że póki co podwyżek może być jeszcze więcej. 

Wczoraj przemówił również członek zarządu Rezerwy Federalnej, Christopher Waller. Wyraził on pełną aprobatę do mocniejszej interwencji wobec inflacji. Waller zaznaczył, że cios inflacji mogą wymierzyć podwyżki stóp procentowych. Dodał on na koniec dość trudną w odbiorze myśl. Powiedział, że powyższe działanie jest konieczne, a „gospodarka wytrzyma”. 

FP Markets

Wskaźnik CPI wyniesie 8,1%?

Dziś w godzinach pre-marketu zostaną opublikowane dane dotyczące wskaźnika CPI z kwietnia. Analitycy zakładają, że wartość wskaźnika osiągnie lepszy wynik względem poprzedniego. Szacuje się, że wskaźnik CPI za kwiecień wyniesie 8,1%. Przypomnę tylko, że w dalszym ciągu są to najwyższe poziomy od lat.

Wskaźnik CPI jest wyznacznikiem poziomu inflacji. Inwestorzy z pewnością przed sesją amerykańską oczekiwać będą na podanie wyniku wskaźnika. Przypuszczalnie powinno się spodziewać wzmożonego ruchu już podczas godzin pre-marketu. Ponadto na otwarciu sesji amerykańskiej inwestorzy mogą w dalszym ciągu reagować na dane dotyczące inflacji.

Punkt widzenia – odreagowanie zaliczone, co dalej?

Wczoraj rynek zgodnie z przewidywaniami wykonał ruch wzrostowy w ramach odreagowania. Można powiedzieć, że wyznaczona na wczorajszą sesje strefa utrzymania spełniła swoje zadanie. Zgodnie z wczorajszym scenariuszem ,,utrzymanie strefy” rynek faktycznie zszedł do okolic poziomu TSS, czyli do zakresu oznaczonego zielonym prostokątem. Z tego miejsca wykonał ruch wzrostowy przebijający zakres ceny 12 500. Target wskazywany podczas wczorajszej analizy indeksu Nasdaq 100 został osiągnięty z nawiązką. Wspominałem wczoraj jednak, że wyższe rejony od targetu wchodzą w grę.

Dziś wyznaczane przeze mnie poziomy nie ulegają zmianie. Na wykresie pozostawiam również wspominany wyżej zielony prostokąt.

I scenariusz – wzrostowy

Dziś rynek ma dogodną sytuację do tego aby kontynuować wzrost. Obecnie znajduje się on nieco powyżej zakresu średniej kroczącej SMA 55. Scenariusz wzrostowy zakłada dwie możliwości. Pierwsza z nich wskazuje, że rynek jedynie przetestuje od góry zakres średniej kroczącej, a po utrzymaniu się w jej okolicach, będzie kontynuował ruch wzrostowy. Druga zakłada najpierw powrót do okolic zakresu poziomu ceny TFS. W okolicach tej ceny, rynek może zebrać siłę, żeby budować kolejny ruch wzrostowy. Gdyby rynek podjął się realizacji tego scenariusza, dla obu sytuacji target oznaczam na poziom 12 700. Poniżej na wykresie narysowałem drugą możliwość.

Wykres NQ H1
Scenariusz pierwszy indeks Nasdaq 100 11.05.2022

II scenariusz – spadkowy

Należy w dalszym ciągu pamiętać, że indeks Nasdaq 100 znajduje się w tendencji spadkowej. W tym scenariuszu założenie o ruchu spadkowym, zaczyna się wraz z podbiciem indeksu do okolic poziomu TDP, czyli ceny 12 578. Według scenariusza ten poziom nie zostanie jednak wybity. Siła podażowa może uaktywnić się, tworząc impuls spadkowy z finalnym celem na poziomie 12 200.

Wykres NQ H1
Scenariusz drugi indeks Nasdaq 100 11.05.2022

Konkluzja

Rynek zgodnie z przewidywaniami wczoraj odreagował. Dziś indeks może kontynuować ruch wzrostowy. Warto będzie przyjrzeć się temu realizacji, którego ze scenariuszy podejmie się rynek. Poniżej podaję poziomy na dzisiejszą sesję.

TTR : 13 205

TSR : 12 996

TFR : 12 784

TDP : 12 578

TFS : 12 361

TSS : 12 163

TTS : 11 953

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.