Indeks Nasdaq 100 na poziomach z 2020 roku! Wall Street w bessie?

krach GPW
J2T Trade

Poniedziałkową sesję indeks Nasdaq 100 zamyka ze spadkiem prawie 4%. Indeks Nasdaq 100 powraca do poziomów z listopada 2020 roku. Od początku stycznia 2022 roku indeks Nasdaq 100 spadł już o ponad 27%. Czy Wall Street pogrąża się w bessie?

Nasdaq 100 mocno w dół na otwarciu

Główne indeksy giełdowe w USA zanotowały mocne spadki na otwarciu. Powodem tego była ciągle trwająca inwazja Rosji. Wczoraj w Rosji świętowano Dzień Zwycięstwa. Z tej okazji przemawiał Władimir Putin, który oświadczył, że operacje jego wojsk na Ukrainie przyniosą oczekiwane rezultaty. Ponadto wcześniej odbył się atak rakietowy na miasto, w którym przebywał przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel.

Opisane wyżej informacje miały miejsce przed otwarciem sesji amerykańskiej. Rynki amerykańskie tuż po otwarciu pierwszej sesji handlowej runęły w dół. Indeks Nasdaq 100 na otwarciu spadł o ponad 200 punktów, czyli o prawie 2%.

Najwyższy obrót na indeksie od marca

Amerykański indeks technologiczny stracił w poniedziałek finalnie 3,98%. Jest to obniżenie kursu notowań indeksu o ponad 500 punktów. Spadkom na indeksie przewodziła spółka MercadoLibre. Spadła ona wczoraj o 16,88%. Łącznie 9 spółek wchodzących w skład indeksu Nasdaq 100 zanotowało dwucyfrową niekorzystną zmianę ceny. Wartym uwagi jest fakt, że tylko kilkanaście spółek zakończyło sesje „na zielono” spośród, których najmocniejsza zyskała zaledwie 1,41%.

FP Markets

Podczas wczorajszej sesji zanotowano również najwyższy obrót na indeksie od połowy marca tego roku. Wczoraj największy obrót miał miejsce tuż po otwarciu sesji. Wartym uwagi jest również fakt, że indeks Nasdaq 100 odnotował trzecią już sesje spadkową z rzędu. Ponadto w maju jest to druga sesja spadkowa ze zmiennością większą od 3%.

Bessa na Wall Street

Od początku stycznia 2022 roku indeks Nasdaq 100 spadł już o ponad 27%. Taki obraz sytuacji dopuszcza stosowanie określeń jak bessa. Według części analityków przecena większa niż 20% od szczytu jest wstępem do określania ruchu mianem bessy. Przyjmując taką zasadę, można stwierdzić, że indeks giełdowy Nasdaq 100 znajduje się w bessie.

Rezerwa Federalna nie uratuje gospodarki?

Najwyższa od lat inflacja w USA według wskaźnika CPI jest kolejnym powodem do niepokojów wśród amerykańskich inwestorów. Ponadto obawy związane ze stopami procentowymi w dalszym ciągu towarzyszą inwestorom. Znaczna ich część wykazuje obawy dotyczące zdolności FED do ograniczenia inflacji. Inwestorzy wydają się być niecierpliwi i oczekują już na kolejne posiedzenie członków Rezerwy Federalnej.

Dziś odbędzie się kilka przemówień członków rezerwy Federalnej. Przemawiać będzie m.in. Loretta Mester, czyli prezes Banku Rezerwy Federalnej w Cleveland, a także prezes Banku FED w Atalancie Raphael Bostic.

Punkt widzenia – poziom 12 100

Wczorajszą sesją indeks Nasdaq 100 kontynuował spadki. Wczorajsze minimum zostało wyznaczone na okolice poziomu 12 140, jednak już dziś w godzinach sesji azjatyckiej indeks znalazł się na poziomie 12 100.

Jeden ze scenariuszy w analizie na wczorajszą sesję zakładał jako target poziom 12 350. Rynek co prawda osiągnął ten poziom, jednak zrobił to przed sesją amerykańską. Podczas sesji tak jak już dziś wspomniałem kontynuował spadki, schodząc do poziomów z listopada 2020 roku.

Wyznaczana poziomy na dzisiejszą sesję ulegają zmianie. Również dziś zostaną przedstawione dwa scenariusze. Jednak będzie to scenariusz: „utrzymanie strefy” i spadkowy.

I scenariusz – „utrzymanie strefy”

Ten scenariusz zakłada, że wczoraj utworzone dołki zostaną utrzymane. Strefa wokół poziomu TSS-12 163 została na wykresie oznaczona zielonym prostokątem. Przypuszczalnie rynek podczas godzin sesji europejskiej i w godzinach pre-marketu może ponownie schodzić do poziomu TSS. Gdyby tak się stało kluczowym jest, żeby rynek utrzymywał oznaczoną, zieloną strefę. Wówczas z niej może odbyć się ruch wzrostowy w ramach odreagowania. Ten ruch może sięgać nawet poziomu 12400 lub wyższego.

Wykres NQ H1 10.05.2022
Scenariusz pierwszy indeks Nasdaq 100 10.05.2022

II scenariusz – spadkowy

Od kilku sesji indeks Nasdaq 100 wykonuje ruch spadkowy, który wykonywany jest w sposób „schodkowy”. Jeżeli indeks ma dziś kontynuować spadki dobrze by było, żeby najpierw rynek wykonał mocniejszy ruch wzrostowy do zakresu ceny 12 440-12 460. Ten zakres został oznaczony kolorem brązowym na wykresie. Jest to zakres ostatniego lokalnego szczytu, który powinien trzymać rynek. Może dojść jednak do sytuacji, że indeks będzie próbował przedostać się powyżej tej strefy. Wówczas należy obserwować, czy po przebiciu górnego ograniczenia strefy brązowego prostokąta, siła podażowa będzie chciała powrócić poniżej niego. Gdyby tak się stało, na zasadzie re-testu tej strefy od dołu, przypuszcza się dalszy ruch spadkowy, z celem 12 000.

Wykres NQ H1 09.05.2022
Scenariusz drugi indeks Nasdaq 100 10.05.2022

Konkluzja

Mimo, że indeks Nasdaq 100 spadł od początku roku już około 27%, patrząc z nieco wyższych interwałów można stwierdzić, że jest to swoista korekta trwającej już od lat hossy. Jednak w myśl teorii analityków, warto mieć na uwadze, że obecną sytuację można nazywać bessą. Dziś liczyłbym na odreagowanie. Poniżej podaję poziomy.

TFR : 13 521

TSR : 13 311

TFR : 13 100

TDP : 12 890

TFS : 12 681

TSS : 12 466

TTS : 12 256

 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.