Nasdaq znów traci. Indeks kończy ze stratą 1,99%

446
J2T Trade

Kolejny dzień spadku na indeksie Nasdaq 100. Czwartkową sesję Nasdaq kończy z wynikiem -1,99%. Informacje z Rezerwy Federalnej zaniepokoiły inwestorów.

Kolejny dzień z dużą zmiennością

Podczas wczorajszej analizy wspominałem, że będzie można oczekiwać dużej zmienności na amerykańskim indeksie technologicznym. Tak też się stało i indeks Nasdaq 100 drugi raz w tym tygodniu traci. Wartym uwagi jest fakt, że rynek od wczorajszego maksimum do minimum, wykonał blisko 600 punktowy ruch. Najwięcej spośród wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu straciła spółka Align Technology. Zanotowała ona spadek swoich notowań o 8,48%.

Wyjaśnienie wydarzeń

Podczas wczorajszej sesji przemawiał, Prezes Rezerwy Federalnej. Jerome Powell w swoim oświadczeniu podkreślił, że podczas majowego posiedzenia, niewkluczonym będzie podwyżka stóp procentowych. Podczas wczorajszej debaty w IMF (International Monetary Fund)*, Powell wspomniał o możliwej podwyżce stóp procentowych o 50 punktów bazowych. Prezes Rezerwy Federalnej podczas debaty poinformował, że aby możliwe było utrzymanie silnego rynku pracy, konieczne będzie podwyższenie stóp procentowych. Jednym z ważniejszych celów Rezerwy Federalnej jest obniżenie inflacji ponownie do 2%. W debacie brała również udział Dyrektor Zarządzająca IMF, mianowicie Kristalina Georgieva. Wraz z Prezesem FED-u zajęli stanowisko, że kryzys na Ukrainie wywiera znaczący wpływ na gospodarkę światową. Zauważono również, że szczególnie ważnym jest jak najszybsze ustabilizowanie rynków światowych. Podczas debaty podkreślono, że światowy wzrost gospodarczy stoi pod znakiem długości i eskalacji konfliktu na Ukrainie.

Inne dane w cieniu

Podczas wczorajszej sesji, opublikowano również wynik wskaźnika przemysłowego z Filadelfii. Analitycy przewidywali gorsze wyniki, i faktycznie tak też się stało. Okazały się one jednak jeszcze gorsze niż szacowano, ponieważ wartość wskaźnika wyniosła 17,6, wobec prognozowanych 21,0. Również dane dotyczące liczby tzw. „Joblessów” się pogorszyły.

FP Markets

Rzućmy okiem na dzisiejsze dane. Dzisiejsza sesja zapowiada się znacznie spokojniej niż poprzednie. Warto będzie zwrócić uwagę na dane, które pojawią się chwile po rozpoczęciu sesji amerykańskiej. O godzinie 15:45 opublikowane zostaną szacunkowe wartości dwóch wskaźników. Będzie to wskaźnik PMI dla przemysłu, a także wskaźnik PMI dla usług.

Spojrzenie techniczne

Cel zakładany na wczorajszy dzień, został prawie osiągnięty, jednakże nie tak jak było to opisywane. Innymi słowy, indeks zbliżył się do pierwszego „targetu” – 14300, ale w godzinach pre-marketowych. Ponownie jak w środę na sesji amerykańskiej indeks jedynie tracił.

Dla indeksu Nasdaq 100, na dzisiejszą sesją zmieniają się przede wszystkim wyznaczane przeze mnie poziomy. Poziomy obniżyłem ze względu na obecną sytuację. Na dzisiejszą sesję można przypuszczać dwa scenariusze: jeden wzrostowy i jeden spadkowy.

I scenariusz – wzrostowy

Ten scenariusz, obarczony jest większym ryzykiem realizacji. Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na dwa założenia. Pierwsze z nich dotyczy utworzenia wyższego dołka, względem wczorajszego. Jednocześnie ten nowy zbudowany dołek będzie musiał znajdować się na poziomie równym lub wyższym względem dołka z poniedziałkowej sesji (18.04). Zakres dołka z poniedziałkowej sesji przypada na poziom ceny 13735. Taki ruch mógłby wyglądać w następujący sposób. W pierwszej kolejności indeks szukałby sposobności dojścia do zakresu ceny 13840 (poziom oznaczony czarną przerywaną linią). Z tych rejonów indeks Nasdaq 100 cofnąłby do zakresu ceny 13770-13790. Skąd mógłby wygenerować ruch wzrostowy do zakresu ceny średniej kroczącej SMA 55. Gdyby tak się stało, wspomniane wyżej dwa założenia, byłyby spełnione. W celu zilustrowania tego ruchu, jego wygląd namalowałem na wykresie (zieloną linią).

Scenariusz pierwszy indeks Nasdaq 100 22.04.2022

II scenariusz – spadkowy

W tym przypadku, scenariusz jest bardzo prosty. Zakłada on, że rynek wykona w pierwszej kolejności ruch wzrostowy, który jedynie nadbije strefę dołka ze wspomnianej już poniedziałkowej sesji. Innymi słowy, możliwym jest chwilowe odwiedzenie zakresu ceny 13735-13750. Z tych rejonów, indeks miałby sposobność do wygenerowania impulsu spadkowego, przebijającego dołek z wczorajszej sesji. Wówczas potencjalnym „targetem” dla rynku mógłby być zakres ceny 13600-13550 bądź niżej.

Scenariusz drugi indeks Nasdaq 100 22.04.2022

Konkluzja

Należy obserwować, jak będzie zachowywać się rynek, podczas ostatniego dnia handlowego w tym tygodniu. Poniżej podaje miejsca wyznaczanych przez mnie poziomów.

TTR : 14 468

TSR : 14 259

TFR : 14 048

TDP : 13 842

TFS : 13 625

TSS : 13 427

TFS :  13 217

*Źródło : IMF

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.