Indeks Nasdaq 100 wzrósł 2,80%. Dollar Tree rośnie o 22%!  

228
J2T Trade

Wczorajszą sesję handlową indeks Nasdaq 100 zakończył zyskując 2,80%. Była to kolejna sesja wzrostowa w tym tygodniu. Indeks Nasdaq 100 wykonał wyczekiwany długo konkretny ruch. Spółka Dollar Tree zyskała wczoraj blisko 22%. Jak może wyglądać zatem ostatnia sesja handlowa w ostatnim pełnym tygodniu handlowym maja?

Nasdaq 100 w końcu z zyskiem

W czwartek indeks Nasdaq 100 zakończył sesję ze wzrostem. Finalnie indeks Nasdaq 100  podniósł kurs swoich notowań o 2,80%. Przekłada się to na ruch rzędu ponad 330 punktów. Indeks wchodzi w ostatnią sesję handlową tego tygodnia z zapasem zyskownym. Na obecną chwilę amerykański indeks technologiczny wzrósł już 3,73% w ujęciu tygodniowym. 

Dolar Tree z olbrzymim wzrostem

Najsilniejszą  spośród spółek była Dollar Tree. Akcje spółki wzrosły o 21,87%.  Co ciekawa podczas wczorajszej sesji tylko 3 spółki zakończyły sesję ze zmiennością powyżej 10%. Na korzyść wzrostów przemawiał również fakt, że jedynie 10 spółek zakończyło sesję spadkowo. 

Oskarżenia z Moskwy 

W czwartkowym przemówieniu, jedna z najważniejszych osób w Rosji oskarżyła USA o prowadzenie laboratoriów biologicznych m.in. w Armenii i Kazachstanie. Ławrow dodał również, że Rosja planuje zawrzeć współpracę z takimi krajami, aby mieć dostęp do tych laboratoriów. Ławrow zapewnił wczoraj, że współpraca jest ważna, ponieważ Rosjanie obawiają się naruszenia bezpieczeństwa biologicznego. Ławrow dodał, że należy się przekonać, czy te działania podjęte przez USA nie mają wymiaru militarnego. 

FP Markets

Nowa polityka USA

Wczoraj w Stanach Zjednoczonych została przedstawiona polityka administracji Białego Domu względem Chin. Przemawiał wczoraj sekretarz stanu Antony Blinken. O wystąpieniu Blinken’a sporo mówiło się na początku tygodnia, kiedy to Joe Biden przebywał z wizytą w Japonii. Blinken powiedział w czwartek, że nowa strategia opierać się będzie w głównej mierze na inwestowaniu. Rząd USA zamierza zwiększyć tym samym wydatki na inwestycje szczególnie z zakresu innowacji. 

Blinken określił wczoraj wprost. Zdaniem sekretarza Chiny są: „najpoważniejszym długoterminowym wyzwaniem”. Zgodnie ze słowami Bidena podczas wizyty w Japonii, USA zamierza zacieśnić stosunki z krajami w rejonie Indo-Pacyfiku. Rząd Stanów Zjednoczonych zadeklarował chęć współpracy z Pekinem, jeżeli interesy obu państw będą takie same.    

Punkt widzenia – wyjście z impasu 

We wczorajszej analizie indeksu Nasdaq 100 przewidywane były dwa scenariusze. Rynek podjął się realizacji scenariusza wzrostowego. Czwartkowe założenie dotyczyło: „Dziś amerykański indeks technologiczny ma okazję wyrwać się z impasu ruchu bocznego. Może się to odbyć na dwa sposoby. Po pierwsze indeks może chcieć w godzinach sesji amerykańskiej i pre-marketu schodzić do zakresu średniej kroczącej SMA 55. Rynek może nadbijać ten zakres, jednak w tym scenariuszu musi on zostać finalnie utrzymany”. Tak też się stało, bowiem amerykański indeks testował zakres średniej kroczącej. 

Zakres ten był utrzymywany, zatem realizowało się założenie: „Z zakresu średniej kroczącej może zostać zebrana siła popytowa, która wygeneruje impuls do poziomu 12 000. Wówczas może dojść do korekty, a w konsekwencji do kontynuowania ruchu wzrostowego. Celem w przypadku realizacji będzie poziom ceny 12 100”. Rynek dokładnie tak zrobił, osiągając szybko wskazywany target. Mowa była również o tym, że jeżeli będzie wykazywana presja popytowa celem może być ponadto 12 200. Rynek zaliczył również ten target, a finalnie dotarł do okolic poziomu 12 340. 

Jeszcze dziś zostawiam wyznaczane na co dzień poziomy. Dzieję się tak jedynie w przypadku Nasdaq’a, ponieważ w dalszym ciągu te poziomy mają zasadność. Na dzisiejsza sesję przewidziane zostały dwa scenariusze. 

Scenariusz główny – wzrostowy 

Dziś może być kontynuowany, trwający od dwóch dni ruch wzrostowy. Rynek powoli zbliża się do istotnej strefy oporu, która na wykresie oznaczona została kolorem oliwkowym. Dzisiejszy ruch wzrostowy mógłby się odbyć na dwa sposoby. Po pierwsze indeks w godzinach sesji europejskiej i pre-marketu może generować już ruch wzrostowy. Wówczas w myśl zasady impuls-korekta-impuls może zostać wykonany ruch sięgający zakresu ceny 12 500. Kluczowym założeniem dla tej możliwości jest brak wyłamania poziomu TDP. 

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy – możliwość pierwsza indeks Nasdaq 100 27.05.2022

Druga możliwość zakłada, że najpierw rynek przetestuje od góry poziom TDP. Poziom TDP może być nadbijany. W tym przypadku poziom TDP może zostać wybity, ponieważ siła popytowa może zostać zebrana na nieco niższym poziomie. Kluczowym założeniem jest brak wybicia poziomu 12 100. Zakładam jednak, że rynek wykona właśnie re-test poziomu TDP i kontynuować będzie ostatnią zależność wzrostową. Celem dla sesji będzie 12 400. 

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy – możliwość druga indeks Nasdaq 100 27.05.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy 

W dalszym ciągu rynek trwa w tendencji spadkowej. Gdyby rynek nie utrzymał kluczowych poziomów ze scenariusza głównego wówczas może przecenić się do poziomu 12 000. Jednak ruch spadkowy uznałbym za przyjemniejszy, jeżeli rynek wykona poniższe założenia. Indeks Nasdaq 100 może zbudować schemat tzw. podwójnego szczytu. W pierwszym ruchu indeks może podchodzić pod zakres wczorajszego szczytu. Gdyby nie pojawiała się tam siła popytowa, można przyjąć, że rynek będzie chciał odpuścić ten zakres. Przecena mogłaby się odbyć do poziomu 12 080 bądź niższych. 

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 27.05.2022

Konkluzja

Powyżej zostały opisane scenariusze na dzisiejszą sesję. Dziś, jak na co dzień warto będzie zwrócić uwagę, jak zachowa się rynek w godzinach sesji europejskiej i pre-marketu. Już w tym czasie amerykański indeks może pokazać, któryś z opisanych wyżej ruchów. Zakładam, że podczas dzisiejszej sesji indeks Nasdaq 100 podejmie się realizacji scenariusza wzrostowego w postaci możliwości drugiej. Obserwować będę jednak zachowanie rynku na wszystkich wypisanych w scenariuszach poziomach. Poniżej podaje poziomy wyznaczane przeze mnie na każdą z sesji.

TTR : 12 879

TSR : 12 652

TFR : 12 429

TDP : 12 197

TFS : 11 967

TSS : 11 747

TFS : 11 530 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.