Nasdaq 100 zyskał w środę 1,48%. Apple zwiększyło budżet płacowy. 

Index Nasdaq
J2T Trade

Środową sesję indeks Nasdaq 100 zakończył z wynikiem wzrostowym wynoszącym 1,48%. Jednocześnie przy tym Nasdaq 100 odrabia część strat z wtorkowej sesji. Wczoraj zarząd spółki Apple poinformował o wzroście wynagrodzeń. Spółka Apple aktualizuje budżet płacowy ze względu na inflację.

Wzrostowy tydzień na Nasdaq 100?

Podczas wczorajszej sesji handlowej amerykański indeks Nasdaq 100 wzrósł o 1,48%. Podwyższyło to notowania indeksu giełdowego o ponad 170 punktów. Środowa sesja była drugą wzrostową w tym tygodniu handlowym. W czwartkową sesję Nasdaq 100 wchodzi z „zapleczem wzrostowym”. Mowa jest o obecnym wyniku indeksu w ujęciu tego tygodnia. Amerykański indeks technologiczny ma na tę chwilę dodani wynik. Poprzednio jedynie w pierwszym tygodniu handlowym maja miała miejsce podobna sytuacja.

Spółki zyskują 

Wczoraj na indeksie dominowała spółka Zoom Video. Odznaczyła się ona największą zmiennością spośród wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu Nasdaq 100. Spółka tym samym zwiększyła swoją wycenę o 8,48%. Warto zauważyć, że zdecydowana większość komponentów zaliczanych do indeksu Nasdaq 100 zakończyło sesję zyskując. Podczas środowej sesji jedynie 12 spółek zakończyło sesję tracąc. Co ciekawe spółka DexCom wiodła prym wśród spółek spadkowych. DexCom straciło wczoraj zaledwie 2,36%. Spotęgowało to wczorajszy wzrost. 

Odpływ kapitału 

W tym tygodniu inwestorzy mogą zaobserwować spadek obrotów. Wczorajsza wielkość obrotów była jedną z najniższych w maju. Ponadto dwie poprzednie sesje również odnotowały mniejszą wielkość obrotów niż przedtem. 

FP Markets

Apple podnosi płace

W środę spółka Apple przekazała swoim pracownikom, że zwiększony zostanie budżet płacowy. Jak donosi Wall Street Journal*, jest to odpowiedź zarządu na wysokość inflacji w USA. Przedstawiciele Apple podkreślili, że zamierzają zatrzymać swoich wykwalifikowanych pracowników, ponieważ to oni dostarczają klientom produkty i usługi. Według mediów najbardziej wartościowa spółka w USA podniesie płacę początkową do 22 dolarów za godzinę. Analitycy szybko zweryfikowali, że będzie to wzrost płac o prawie 45%. Chodzi o wzrost względem 2018 roku. 

Wstrzymanie procesu 

Wczoraj zostały wstrzymane działania Finlandii i Szwecji dotyczące dołączenia krajów do sojuszu północnoatlantyckiego (NATO). Stało się to za sprawą oskarżeniom podniesionym przez Turcję. Turcja oskarżyła kraje pretendujące o wysyłanie pieniędzy i broni do organizacji terrorystycznych. Przedstawiciele rządu obu skandynawskich państw przebywają obecnie w Turcji, aby uzyskać porozumienie.

Punkt widzenia – rynek w konsolidacji

W środę indeks podjął się realizacji tak naprawdę dwóch propozycji wskazywanych w analizie indeksu Nasdaq 100. W scenariuszu spadkowym wskazywałem: „rynek podejdzie do zakresu średniej kroczącej SMA 55 i przetestuje ja od dołu. Wówczas napędzać to może siłę podażową, która zepchnęłaby rynek do poziomu 11 650 lub nieco niższych”. Rynek co prawda nie wykonał tego delikatnego podbicia, jednak dotarł do bliskich okolic wskazywanego targetu. 

W konkluzji zawarłem: „Przypuszczam zatem, że dziś zostaną zrealizowane dwa scenariusze – jeden po drugim. Zakładam, że rynek najpierw podejmie się realizacji scenariusza spadkowego w postaci możliwości pierwszej, a następnie będzie szukał pretekstu do wykonania ruchu wzrostowego”. Zgodnie z powyższym rynek wykonał taki ruch, ponieważ w bliskich okolicach ceny 11 650 zbudował dołek, zbierając przy tym siłę popytową. Dalszy ruch wzrostowy realizował się zgodnie ze scenariuszem wzrostowym. Rynek finalnie dotarł najwyżej do poziomu ceny 12 030, przy zakładanym targecie 12 100. 

Obecnie rynek oscyluje w dalszym ciągu na tych samych poziomach. Taka sytuacja powoduje, że ponownie wyznaczane przeze mnie poziomy nie ulegają zmianie. Na dzisiejszą sesję zostały przewidziane dwa scenariusze.

Scenariusz główny – wzrostowy

Dziś amerykański indeks technologiczny ma okazję wyrwać się z impasu ruchu bocznego. Może się to odbyć na dwa sposoby. Po pierwsze indeks może chcieć w godzinach sesji amerykańskiej i pre-marketu schodzić do zakresu średniej kroczącej SMA 55. Rynek może nadbijać ten zakres, jednak w tym scenariuszu musi on zostać finalnie utrzymany. Nie przekraczalny jest poziom TSS, czyli 11 747. Z zakresu średniej kroczącej może zostać zebrana siła popytowa, która wygeneruje impuls do poziomu 12 000. Wówczas może dojść do korekty, a w konsekwencji do kontynuowania ruchu wzrostowego. Celem w przypadku realizacji będzie poziom ceny 12 100. 

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy – możliwość pierwsza indeks Nasdaq 100 26.05.2022

Rynek może jednak przed sesją amerykańską wykazywać już presję popytową. Wówczas na zakresie TFS może zostać utworzona tzw. strefa akumulacji. Gdyby okolice tego poziomu były utrzymywane, wtedy rynek może kontynuować zależność wzrostową. Targetem docelowym w przypadku realizacji będzie poziom 12 200. 

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy – możliwość druga indeks Nasdaq 100 26.05.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Scenariusz spadkowy jest zanegowaniem poziomu TFS ze scenariusza wzrostowego, możliwości drugiej. Gdyby rynek nie wykazywał chęci wzrostu na tym poziomie, może dojść do przeceny. Zatem scenariusz spadkowy zakłada, że poziom TFS jest oporem na dzisiejszą sesję.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy Nasdaq 100 26.05.2022

Konkluzja

Wczorajsza sesja należała do tych ciekawszych. Dziś przyglądać się będę, jak rynek będzie zachowywać się już podczas sesji europejskiej i godzin pre-marketu. Być może już w tych godzinach będą realizowane pierwsze założenia. Przypuszczam, że dziś zrealizuje się scenariusz wzrostowy w postaci możliwości pierwszej. Jednak obserwować będę również strefy podane w scenariuszu spadkowym. Poniżej podaje poziomy wyznaczane przeze mnie na każdą z sesji.

TTR : 12 879

TSR : 12 652

TFR : 12 429

TDP : 12 197

TFS : 11 967

TSS : 11 747

TTS : 11 530

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.