Kluczem utrzymanie restrykcji? Nasdaq 100 zyskuje 2,07%.

J2T Trade

Inwestorzy mieli okazję wysłuchać wczoraj kolejnych komentarzy członków Fed. Zdaniem decydentów bank centralny utrzymać musi restrykcyjną politykę pieniężną. Dziś wypowie się przewodniczący Rezerwy Federalnej, Jerome Powell. Czy rzeczywiście kluczem do rozwiązania problemu inflacyjnego jest utrzymanie restrykcji? Indeks technologiczny Nasdaq 100 zyskał w środę 2,07%.

Odreagowanie na indeksach

Główne indeksy na Wall Street odnotowały zyski w środę, 7 września. Amerykańskie indeksy giełdowe odreagowały po ostatnich stratach. Spośród głównych indeksów giełdowych z USA najlepiej zaprezentował się Nasdaq 100. Technologiczny indeks zyskał 2,07%. Przełożyło się to na finalny wzrost notowań o 250 punktów.

Strona wzrostowa pokazała siłę

Nie da się ukryć, że wczoraj indeks zdominowały komponenty zyskowne. Strona wzrostowa pokazała siłę pod wieloma względami. Szczególnie zaznaczyć warto, że pięć najważniejszych spółek dla Nasdaq’a 100 zyskało. Zdecydowanie większa zmienność towarzyszyła zyskującym komponentom. Pod tym względem najlepiej wypadło przedsiębiorstwo DexCom. Akcje tej firmy skoczyły o 7,73%. Dodatkowo składowe wzrostowe uzyskały pełną dominację liczebną nad stratnymi spółkami. Notowania jedynie czterech spółek zaświeciły się w środę na zamknięciu na czerwono.

Uwaga poświęcona Rezerwie Federalnej

W środę, 7 września uwaga inwestorów poświęcona była tematom związanym z bankiem centralnym w USA. Wczoraj wypowiadały się dwie członkinie Rezerwy Federalnej, a także opublikowano tzw. Beżową Księgę. Prezes Banku Fed w Cleveland, Loretta Mester w wywiadzie zauważyła, że do 2023 roku inflacja powrócić może do przedziału 5-6%. Jednak członkini zarządu Fed poinformowała, że obecnie jest za wcześnie, aby stwierdzić, czy inflacja osiągnęła już swój szczyt. Urzędniczka dała do zrozumienia, że polityka banku centralnego pozostać musi w restrykcyjnym nastawieniu.

FP Markets

Lael Brainard, czyli wiceprzewodnicząca Rezerwy Federalnej również przekonywała wczoraj, że utrzymanie restrykcji jest konieczne. Decydent podkreśliła stanowisko Fed, że wszelkie decyzje uzależnione są od napływających danych. Brainard wskazała również czynniki, które są determinantami powrotu inflacji do docelowego poziomu. Zdaniem wiceprzewodniczącej są nimi: złagodzenie ograniczeń podaży, wolniejszy wzrost popytu oraz niższe marże.

Dziś natomiast przemawiać będzie sam prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell. Rynkowi uczestnicy również dziś swoją uwagę poświęcą na głosy dochodzące z Fed-u. Jerome Powell przemawiać będzie tuż przed rozpoczęciem sesji w Stanach Zjednoczonych. W pre-markecie oczekiwać można zatem zmożonej zmienności.

Sytuacja gospodarcza według Beżowej Księgi

Beżowa Księga Rezerwy Federalnej opublikowana wczoraj, wykazała brak zmian aktywności gospodarczej w sierpniu. Odnotowano w połowie okręgów „lekki/umiarkowany wzrost”, a w pozostałych „lekkie/ umiarkowane osłabienie”. Co ciekawe w raporcie wykazano, że płace wzrosły w całym kraju, przy niezmienionych wydatkach konsumenckich. Perspektywy przyszłego wzrostu gospodarczego pozostają ogólnie słabe ze względu na obecną sytuację.

Punkt widzenia – projekcja wzrostowa zrealizowana

W środę, 7 września indeks Nasdaq 100 podjął się pełnej realizacji scenariusza wzrostowego. Wczoraj tak opisana została projekcja wzrostowa: „Warto jednak zwrócić będzie uwagę na inny wariant. Indeks technologiczny może jednak dziś podbić. Siła popytowa zebrana ma szansę być w okolicach nowego poziomu TFS, czyli 12 016. Impetu wzrostom nada przełamanie zakresu średniej. Cena w takim układzie sięgnąć będzie mogła okolic 12 250”.

Rzeczywiście rynek zebrał siłę do wzrostu w okolicach poziomu 12 016. Przełamanie średniej wyciągać miało cenę do wyższych zakresów i tak też się stało. Zakładany target został osiągnięty, a cena sięgnęła wczoraj najwyżej poziomu 12 300. Obecnie rynek oscyluje wokół 12 270. Poziomy na dziś uległy zmianie.

Scenariusz główny – wzrostowy

Dziś rynek ma szansę kontynuować podejście. Takie uzależnione może być od zachowania ceny wokół poziomu 12 200. Dopóki okolice nowego TFS będą utrzymywane, rynek ma potencjał podejścia pod wyższe zakresy. Targetem w takim wypadku najprawdopodobniej będzie 12 400.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 08.09.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Nieutrzymanie ceny w okolicach 12 200 skutkować będzie zejściem do niższych zakresów. Ruch spadkowy zbudowany może zostać w myśl zasady impuls-korekta-impuls. Przebicie zakresu średniej z potwierdzeniem od dołu, otworzy drogę w stronę wczorajszych dołków.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 08.09.2022

Konkluzja

Wiele zależeć będzie dziś od nastawienia inwestorów. Motorem napędowym w ostatnim czasie są obawy związane z inflacją oraz wejściem kraju w recesję. Z uwagi na zaplanowaną wypowiedź Jerome Powella po godzinie 15, już w pre-markecie zapewne będziemy świadkami znacznej zmienności. Poziomy na dziś wypisane zostały poniżej.

TTR : 13 105

TSR : 12 878

TFR : 12 655

TDP : 12 423

TFS : 12 197

TSS : 11 973

TTS : 11 756

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.