Nasdaq 100 znów niżej. Dalsze uwagi z Rezerwy Federalnej. .

J2T Trade

Negatywne nastroje w USA przedłużyły się w czwartek, 19 stycznia. Amerykański Nasdaq 100 znów wylądował niżej. Obawy u inwestorów wywołały dalsze uwagi od bankierów z Rezerwy Federalnej. Wczoraj wypowiedziała się m.in. wiceprzewodnicząca Fed, Lael Brainard. Nasdaq 100 kończy dziś tydzień. Co przyniesie piątkowa sesja handlowa?

Technologiczny Nasdaq 100 ze stratą

Wczoraj na technologicznym indeksie przeważyło pesymistyczne nastawienie. Notowania indeksu Nasdaq 100 obniżyły się drugi dzień z rzędu. Zamknięcie giełd ujawniło, że w czwartek indeks wylądował niżej o 1,00%. Przełożyło się to na spadek o blisko 115 punktów. Wynik indeksu za ten tydzień jak na razie jest ujemny. Czy ostatnia sesja odmieni sytuację?

Straty spółek widoczne w czwartek

Składowe technologicznego indeksu opowiedziały się w czwartek w przeważającej większości za generowaniem strat. Szczególnie widocznie była wyprzedaż akcji dwóch spółek: Enphase oraz Lucid Group. Kurs ich akcji spadł odpowiednio o 10,92% i 8,70%. Przed stratami uchroniło się kilkanaście spółek. Najlepiej wypadło Meta Platforms, której wycena wzrosła o 2,35%.

Wystarczająco restrykcyjny poziom osiągnięty – tłumaczy Lael Brainard

Wiceprzewodnicząca Fed, Lael Brainard podała wczoraj kilka uwag dotyczących polityki pieniężnej USA. Urzędnik zauważyła, że bank centralny osiągnął już wystarczająco restrykcyjny poziom ze swoimi stopami procentowymi i musi pozostać w nim jakiś czas. Zdaniem Brainard zwolnienie tempa podwyżek pozwala instytucji „ocenić więcej danych”. W swoich uwagach dodała: „opór polityki monetarnej na wzrost gospodarczy i zatrudnienie w USA prawdopodobnie wzrośnie w 2023 roku”.

FP Markets

Brainard odniosła się również do kwestii recesji. Ostatnie dane według urzędnik wskazują na „nieco lepsze perspektywy” uniknięcia recesji.

Inflacja może zacząć się ochładzać – mówi Williams

Prezes Banku Fed w Nowym Jorku, John Williams stwierdził w czwartek, że bank centralny ma jeszcze przed sobą kolejne podwyżki. Bankier zauważył przy tym, że inflacja może zacząć się ochładzać.

„Przy wciąż wysokiej inflacji i oznakach utrzymującej się nierównowagi popytowo-podażowej, jasne jest, że polityka monetarna ma jeszcze więcej pracy do wykonania, aby trwale obniżyć inflację do naszego celu 2%” – powiedział Williams.

Stopy procentowe nieco powyżej 5% – oczekuje Collins

Również wypowiedziała się wczoraj prezes Fed w Bostonie, Susan Collins. Urzędnik oczekuje, że bank centralny USA znajdzie się w swojej polityce stóp procentowych nieco powyżej 5%. Collins  wyraziła swoje poparcie dla spowolnienia zacieśniania polityki pieniężnej. Niemniej zauważyła, że posunięcia Fed będą „zależały od całościowego przeglądu dostępnych danych”. 

Punkt widzenia – Nasdaq 100 wykonał część zejścia

W czwartkowej analizie indeksu technologicznego rozpisaliśmy również wariant spadkowy. Zakładaliśmy wówczas: „Na uwadze warto również mieć fakt, że podbicie do 11 400 wiązać się może z zebraniem kolejnych zleceń sprzedaży. Wówczas rynek odbiłby od tego zakresu od dołu i skierowałby się w stronę 11 200”. 

Rzeczywiście po pierwszy dzwonku notowania indeksu Nasdaq 100 podbiły w rejony poziomu 11 400 i z nich odbiły. Zgodnie z założeniami taki układ miał świadczyć o zejściu. Tak też się stało, lecz notowania zeszły najniżej do 11 260 i target nie został zaliczony. Dziś, w piątek o godzinie 11 rano (czas w Polsce) patrzymy na wykres Nasdaq’a. Notowania znajdują się tuż poniżej 11 350, a sytuacja jest zbliżona do wczorajszej.

Scenariusz główny – wzrostowy

Rynek wykonać może dziś ruch wzrostowy. Taki rozpocząłby się po  powrocie ponad rejony 11 400. Stabilne utrzymanie w rejonach zakresu średniej kroczącej SMA 55, a poziomu TFR świadczyłoby na korzyść wygenerowania podejścia. Celem dla rynku byłby zakres 11 550-11 600.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 20.01.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jeżeli jednak rynek nie zdoła utrzymać się we wspomnianym zakresie, warto będzie rozważyć wariant spadkowy. Tym razem notowania podejść mogą do średniej i to właśnie od niej się odbić. Następnie na zasadzie zejścia poniżej 11 300 i re-testu tego obszaru od dołu rynek skierowałby się do 11 150.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 20.01.2023

Konkluzja – Nasdaq 100 kończy tydzień

Handel w trzecim tygodniu stycznia dobiega końca. Za kilka godzin inwestorzy rozpocznie się piątkowa sesja. Czy rynek dziś postawi na odreagowanie?

TTR : 11 847

TSR : 11 620

TFR : 11 397

TDP : 11 165

TFS : 10 939

TSS : 10 715

TTS : 10 498

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.