Nasdaq 100 spadł o 1,27%. Urzędnicy Fed mówili o podwyżkach.

Indeks Nasdaq z mocnymi spadkami
J2T Trade

Amerykański indeks technologiczny przerwał w środę, 18 stycznia serię wzrostów. Wczoraj notowania indeksu Nasdaq 100 spadły o 1,27%. Negatywne nastawienie pojawiło się na rynku m.in. za sprawą komentarzy decydentów Rezerwy Federalnej. Urzędnicy Fed mówili wczoraj o kolejnych podwyżkach stóp procentowych. Rynki akcji kierują się ku końcowi tygodnia. Co pokaże przedostatnia sesja handlowa?

Nasdaq 100 uciął passę wzrostów

Choć po pierwszym dzwonku w USA indeks Nasdaq 100 zyskiwał, to nie utrzymał takiego nastawienia. Rynek wczoraj głównie tracił. Zamknięcie giełd ujawniło, że notowania technologicznego indeksu poleciały w dół ogólnie o 1,27%. Przełożyło się to na stratę rzędu 150 punktów. Warto zauważyć, że była to trzecia w tym roku sesja zakończona wynikiem poniżej kreski. Rynek wczorajszym ruchem uciął siedmiodniową passę wzrostów.

Spółki wybrały spadki

Składowe indeksu Nasdaq 100 pierwszy raz w ostatnich dniach opowiedziały się w większości po stronie strat. Spadki wybrały również najważniejsze dla indeksu spółki. Ogólnie najgorzej wypadło przedsiębiorstwo Kraft Heinz. Akcje tej firmy obniżyły swoją wycenę o 6,31%. Przed stratami uchroniło się zaledwie dwanaście spółek. Na czele zyskownych stanęła Moderna, z wynikiem +3,22%.

Niewielki wzrost w przyszłych miesiącach – wskazuje Beżowa Księga

Wczoraj w godzinach wieczornych opublikowany został raport z okręgów Rezerwy Federalnej. Tak zwana Beżowa Księga ujawniła, że „generalnie spodziewa się niewielkiego wzrostu w nadchodzących miesiącach”. W styczniowym raporcie dystrykty Fed podały, że zatrudnienie i ceny sprzedaży wzrosły „w umiarkowanym tempie” w większości regionów. Fed jednak zauważył, że firmy z różnych okręgów „zgłaszały trudności w obsadzaniu stanowisk”. 

FP Markets

Inflacja będzie spadać, ale nie tak szybko – tłumaczy James Bullard

Dla mediów ponownie w ostatnim czasie wypowiedział się prezes Banku Fed w St. Louis, James Bullard. W wywiadzie dla The Wall Street Journal* powiedział, że inflacja w kraju będzie spadać, ale „nie tak szybko” jak na początku prognozowano. Bullard odniósł się wczoraj również do kwestii stóp procentowych. Urzędnik Fed tłumaczył, że podwyżka o 50 punktów bazowych może być „odpowiednia” na najbliższym posiedzeniu. Takie nastawienie bankier tłumaczy na zasadzie możliwego „odrodzenia inflacji”. Zdaniem Bullarda obecna polityka jest „prawie restrykcyjna, ale jeszcze nie do końca” i widziałby główną stopę powyżej 5%.

Fed podniesie stopy kilka razy w 2023 roku – mówi Patrick Harker

Również w kwestii podwyżki stóp procentowych wypowiedział się inny urzędnik Fed. Patrick Harker ocenił wczoraj, że Fed podniesie kluczowe stopy procentowe o 25 punktów bazowych kilka razy w 2023 roku. Bankier oczekuje momentu, w którym polityka będzie tak restrykcyjna, że w pełni wykona swoją pracę. W swoim środowym przemówieniu Harker podał swoje prognozy dotyczące m.in. inflacji bazowej w USA. Docelowy przedział 2% osiągnięty ma zostać w 2025 roku.

Punkt widzenia – Nasdaq 100 przy 11 300, co na dziś?

Podczas wczorajszego artykułu o technologicznym indeksie głównie przybliżyliśmy ruch spadkowy. Treść scenariusza brzmiała: „Cofnięcie może rozpocząć się od wygaszenia popytu w strefie określonej przez średnią i bliskie rejony poziomu 11 620. Należy jednak liczyć się z tym, że rynek ma sposobność nadbić górne ograniczenie tej strefy. Przewaga podaży doprowadziłaby do zejścia poniżej średniej. Taka sytuacja świadczyłaby na korzyść ruchu spadkowego. Potencjalnie notowania cofnąć mogą do 11 400”.

Weryfikując już środowe założenia dla spadku warto zauważyć, że rynek rzeczywiście potwierdził chęć cofnięcia w zakładanej strefie (średnia – rejony TSR). Jednak najpierw pojawiło się oczekiwane nadbicie górnego ograniczenia. Na początku sesji rynek sięgnął poziomu 11 700. Zejście poniżej zakresu średniej skutkować miało utworzeniem ruchu spadkowego do 11 400. Najniżej rynek sięgnął okolic 11 420, lecz schemat można uznać za zaliczony.

Obecnie to znaczy w czwartek przed amerykańskim pre-marketem patrzymy na wykres Nasdaq’a 100. Notowania technologicznego indeksu znajdują się przy poziomie 11 300. Na jaki ruch zdecyduje się rynek dziś?

Scenariusz główny – wzrostowy

Pomimo ostatniego negatywnego nastawienia, na rynek wrócić może optymizm. Notowania mogą wykonać dziś ruch wzrostowy, a uzależniony będzie on od powrotu ponad rejony 11 400. Wówczas na zasadzie utrzymywania się powyżej niego rynek rozpocząłby budowę kolejnego wzrostu. Potencjalnym celem na dziś zdaje się 11 550.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 19.01.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Na uwadze warto również mieć fakt, że podbicie do 11 400 wiązać się może z zebraniem kolejnych zleceń sprzedaży. Wówczas rynek odbiłby od tego zakresu od dołu i skierowałby się w stronę 11 200.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 19.01.2023

Konkluzja – indeks Nasdaq 100 wykona wzrost?

Dzisiejsza sesja handlowa zapowiada się ciekawie. Warto będzie przyjrzeć się temu, jak zachowa się rynek już w pre-markecie. Czy Nasdaq 100 wykona w najbliższych godzinach wzrost?

TTR : 11 847

TSR : 11 620

TFR : 11 397

TDP : 11 165

TFS : 10 939

TSS : 10 715

TTS : 10 498

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.