Obawy o wejście w recesję. Nasdaq 100 zanurkował o 3,37%!

Indeks Nasdaq z mocnymi spadkami
J2T Trade

Technologiczny indeks przedłużył straty w czwartek, 15 grudnia. Inwestorzy przelali na rynki swoje obawy o wejście gospodarki USA w recesję. Negatywny sentyment napędził ponadto raport dotyczący sprzedaży detalicznej. Wczorajsza sesja była najgorszą od ponad miesiąca. Nasdaq 100 zanurkował łącznie o 3,37%. Dziś w piątek, 16 grudnia kończą się zmagania w tym tygodniu handlowym. Zapraszamy na analizę technologicznego Nasdaq’a 100.

Mocna obniżka w czwartek

Amerykański indeks technologiczny Nasdaq 100 postawił podczas wczorajszej sesji na kontynuację strat. Tym razem jednak indeks odnotował mocną obniżkę notowań. Zamknięcie giełd pokazało, że Nasdaq 100 zanurkował o 3,37%. Warto zauważyć, że była to najwyższa jak dotąd procentowa zmiana notowań w grudniu. Ponadto czwartkowa sesja była najgorszą od 2 listopada.

Zdecydowany ruch spółek

Spółki tworzące indeks technologiczny postawiły w czwartek na spadki. Składowe wykonały zdecydowany ruch w dół. Przed stratą uchroniły się jedynie dwie spółki, co potwierdza siłę spadków. Były to Align oraz Tesla, które odpowiednio zyskały 3,15% oraz 0,55%. Najgorzej wypadło przedsiębiorstwo Netflix, którego akcje spadły o 8,63%. Warto dodać, że mocno traciły na wartości najważniejsze spółki. Wycena Apple zmalała wczoraj o 4,69%, zaś Amazona o 3,42%.

Raport o sprzedaży detalicznej potwierdza obawy

Sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych spadła w listopadzie o 0,6% w porównaniu z poprzednim miesiącem. Wartość najnowszego odczytu wylądowała na poziomie 689,4 mld dolarów. Biuro statystyczne odpowiedzialne za ten raport poinformowało jednak, że w skali roku sprzedaż detaliczna okazała się wyższa o 6,5%. Inwestorzy w pesymistycznych nastrojach odebrali raport. Nowe dane potwierdziły obawy rynkowym uczestnikom, że agresywne podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną wpędzają gospodarkę w recesję.

FP Markets

Punkt widzenia – gwałtowne zejście, Nasdaq 100 poniżej 11 300

We wczorajszej analizie bliżej przyjrzeliśmy się temu, jak może wyglądać ruch spadkowy. O takim wariancie pisaliśmy: „Istnieje szansa na to, aby ruch spadkowy był kontynuowany. Taki ruch mógłby się rozpocząć od podbicia w okolice 11 700. Następnie odbicie od tego rejonu sprowadziłoby notowania poniżej TDP (11 590). Natomiast re-test tych rejonów od dołu sprowadziłby indeks S&P 500 do 11 400”.

Rynek rozpoczął ruch jednak inaczej, niż zakładaliśmy. Po otwarciu giełd w USA indeks wykonał gwałtowne zejście. Natomiast rynek podjął się re-testu od dołu poziomu TDP, co znajdowało się w projekcji. Target został strzelony przed godziną 18 (czas w Polsce). Najniżej Nasdaq 100 zszedł w okolice 11 300. Dziś od rana indeks traci.

Scenariusz główny – spadkowy

Obecne położenie rynku sprawia, że można przypuszczać w najbliższych godzinach kontynuację spadku. Dobrze byłoby, aby tym razem przed zejściem rynek podbił. Taki ruch mógłby polegać na podejściu w okolice poziomu TFS, czyli 11 365. Wówczas re-test tego zakresu od dołu stanowiłby podstawę dla kolejnego cofnięcia. Ruchem w stylu impuls-korekta-impuls rynek mógłby wykonać zejście nawet poniżej 11 100.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 16.12.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Jednak opisane wyżej podbicie do TFS (11 365) wiązać się może z chęcią powrotu powyżej tego zakresu. Widoczna stabilizacja uświadomiłaby, że popyt ma szansę wyciągnąć ruch. W grę wchodziłby powrót do 11 500.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 16.12.2022

Konkluzja

Technologiczny Nasdaq 100 zakończy dziś zmagania w tym tygodniu handlowym. Na rynku widoczne są obawy. Czy w takich nastrojach indeks będzie trwał przez całą sesję?

TTR : 12 275

TSR : 12 050

TFR : 11 825

TDP : 11 590

TFS : 11 365

TSS : 11 140

TTS : 10 925

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.