Podwyżka stóp w USA o 50 p.b. Analiza Nasdaq 100 w czwartek.

FED
J2T Trade

Rezerwa Federalna nie zaskoczyła wczoraj, w środę decyzją. Podwyżka stóp procentowych w USA wyniosła 50 punktów bazowych. Rynki choć spodziewały się takiego ruchu, zareagowały negatywnie. Stało się to m.in. za sprawą dołączonych prognoz do decyzji Fed. Najwięcej z głównych amerykańskich indeksów stracił Nasdaq 100. Technologiczny indeks wymazał część zysków z poprzedniego dnia. Jak wygląda obecna sytuacja? Zapraszamy na analizę indeksu Nasdaq 100 w czwartek, 15 grudnia.

Zyski cofnięte w środę

Amerykański indeks giełdowy Nasdaq 100 odnotował wczoraj stratę. Negatywne nastroje pojawiły się pod koniec sesji i były silne. W ogólnym rozrachunku technologiczny indeks obniżył się o 0,79%. Tym samym w środę znacznie zostały cofnięte zyski z poprzedniego dnia.

Straty bardziej widoczne

Spółki tworzące indeks technologiczny Nasdaq 100 traciły w większości na wycenie. Straty wśród składowych były ponadto bardziej widoczne. Przedsiębiorstwo Charter Communications poniosło straty w wysokości 16,38%. Należy dodać, że na wycenie traciły również spółki z największym wpływem na indeks. Akcje Tesli spadły o 2,58%, a spółki AMD o 3,80%. Mniej licznej stronie zyskownych składowych Nasdaq’a 100 przewodziła Moderna, której akcje skoczyły o 5,78%.

Podwyżka stóp procentowych o 50 p.b.

Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) Rezerwy Federalnej ogłosił kolejną decyzję dotyczącą stóp procentowych. Podwyżka stóp wyniosła 50 punktów bazowych (p.b.) i tym samym zakończyła serię czterech agresywnych podwyżek o 75 p.b. Wraz z decyzją opublikowane zostało oświadczenie Rezerwy Federalnej. Amerykański bank centralny oczekuje „ciągłych podwyżek”, aby dojść do nastawienia polityki monetarnej „wystarczająco restrykcyjnego, aby przywrócić inflację do poziomu 2%. W oświadczeniu Fed dodał, że będzie monitorował sytuację wpływu polityki monetarnej na aktywność gospodarczą.

FP Markets

Najnowsze projekcje Rezerwy Federalnej pokazują, że instytucja widzi poziom stóp procentowych docelowo w okolicach 5,1% na koniec 2023 roku (obecnie 4,50%). Tym samym szacunek uległ podwyższeniu względem poprzedniego. Inwestorzy skupili się jednak na prognozach Fedu dotyczących wzrostu PKB. Oczekiwania banku centralnego spadły w stosunku do ostatniej prognozy (z września). Ostatnia informacja została negatywnie odebrana przez rynki.

Punkt widzenia – indeks powraca poniżej 11 600

Środowa sesja otworzyła się w USA od wzrostów. Notowania Nasdaq’a 100 skoczyły w górę, sięgając najwyżej okolic 11 950 po godzinie 19. Po decyzji Fed układ się zmienił. Rynki gwałtownie zerwały się i w niecałą godzinę notowania Nasdaq’a powróciły do 11 620. Jednak kupujący próbowali spadek wyciągnąć. Takie zamiary po części się udały, gdyż indeks wrócił pod 11 800.

Dziś, w czwartek przed otwarciem giełd w USA indeks handluje niżej. Z ostatnich wzrostów Nasdaq’a 100 nic już nie zostało. Indeks powrócił przed południem do poziomów z początku tego tygodnia. Na moment pisania tego artykułu (przed godziną 12 czasu w Polsce) rynek walczy o poziom 11 590. Co dalej?

Scenariusz główny – spadkowy

Istnieje szansa na to, aby ruch spadkowy był kontynuowany. Taki ruch mógłby się rozpocząć od podbicia w okolice 11 700. Następnie odbicie od tego rejonu sprowadziłoby notowania poniżej TDP (11 590). Natomiast re-test tych rejonów od dołu sprowadziłby indeks S&P 500 do 11 400.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 15.12.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Może jednak wydarzyć się tak, że poziom TDP zostanie utrzymany. Wówczas z tego zakresu mógłby rozpocząć wzrost. Na zasadzie budowy wyższego dołka (w podejściu intraday) rynek utworzyłby kolejny impuls wzrostowy. W takiej sytuacji indeks S&P 500 mógłby sięgnąć 11 800.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 15.12.2022

Konkluzja

W najbliższych godzinach rynkowi uczestnicy reagować będą zapewne na ostatnie doniesienia. Dzisiejsza sesja może okazać się, jednak spokojniejsza. Poziomy nie ulegają zmianie.

TTR : 12 275

TSR : 12 050

TFR : 11 825

TDP : 11 590

TFS : 11 365

TSS : 11 140

TTS : 10 925

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.