Nasdaq 100 z zyskiem. Niestabilna poniedziałkowa sesja.

18

Główne indeksy giełdowe w Nowym Jorku zamknęły się z różnym nastawieniem. Poniedziałkowa sesja była niestabilna i przyniosła ogólnie nieznaczne zmiany na Wall Street. Uwaga inwestorów skupia się na kwietniowych danych o wskaźniku cen konsumpcyjnych oraz cen producentów. Informacje z gospodarki zaczną pojawiać się jednak dopiero w środę. Niemniej na technologicznym widać było przedłużenie dobrego nastawienia z piątku. Nasdaq 100 zakończył wczorajszą sesję z zyskiem. Co pokaże indeks podczas wtorkowego dnia handlu? Zapraszamy na kolejną analizę z cyklu.

Nasdaq 100 z zyskiem w poniedziałek

Amerykański indeks technologiczny rozpoczął nowy tydzień od zysków. Wczoraj, 8 maja Nasdaq okazał się najlepszy na Wall Street. Indeks Nasdaq 100 zakończył sesję z zyskiem w poniedziałek. Notowania wzrosły nieznacznie, gdyż o 0,25%, co przełożyło się na ogólną podwyżkę kursu o 33 punkty.

Brak zdecydowania wewnątrz indeksu

Wczorajszej niestabilności indeksów należy szukać wśród spółek go tworzących. Patrząc na tabelę notowań, zauważyć można, iż przedsiębiorstwa technologiczne podzielone były co do kierunku. Żadna ze stron znacząco nie przeważyła i widać było brak zdecydowania wewnątrz indeksu. Warto natomiast zwrócić, iż choć mniej spółek zyskało, to pokazały one większe zmiany. Na czele zysków stanęło Zscaler (NASDAQ:ZS), którego wycena skoczyła o 20,63%. Liderem wśród spadków było Atlassian (NASDAQ:TEAM). Akcje tej spółki spadły o 4,21%.

Punkt widzenia dzienny: wzrosty wstrzymane przy TSR

Podczas wczorajszej sesji mieliśmy okazję ujrzeć jedynie częściową realizację podanego scenariusza. Przypomnijmy założenia: „Scenariusz = krótka korekta–>podejście do TSR (13 314)–>re-test od góry–>podejście do 13 450”. 

FP Markets

Rynek rzeczywiście najpierw pokazał krótką korektę, gdyż zszedł w rejony 13 200. Wówczas tam zebrał siłę i wykonał podejście do wyznaczonego poziomu TSR. Rynek jednak nie zdołał pokonać tego zakresu i wzrosty ponownie zostały wstrzymane przy drugim dziennym oporze.

Co na dziś ?

Na wykres indeksu technologicznego patrzymy przed wtorkowym południem. Na kilka godzin przed otwarciem giełd w USA, Nasdaq 100 oscyluje w rejonach 13 250. Dziś rynek wygląda na chętnego, do wykonania korekty. Czy rzeczywiście zdecyduje się na taki wariant?

Scenariusz = zejście do średniej SMA 55–>odreagowanie–>budowa niższego szczytu wobec wczorajszego–>zejście do 13 130-13 150 

Wykres indeks Nasdaq 100 H1
Indeks Nasdaq 100 interwał H1 09.05.2023

Punkt widzenia tygodniowy: oczekiwanie na korektę

Rynek choć był wczoraj niezdecydowany, nie pokazał takiego ruchu jakbyśmy sobie tego życzyli. Rynek na zakładane, drobne cofnięcie ma jeszcze miejsce. Z tego względu oczekiwanie na tę drobną (w porównaniu do całego ruchu) korektę wydaje się zasadne.

Wykres indeks Nasdaq 100 D1
Indeks Nasdaq 100 interwał D1 09.05.2023

Konkluzja

Dziś na rynku należałoby się spodziewać czysto technicznej walki. Czy rzeczywiście dzisiejsza sesja oprze się na samej grze popytu i podaży? Poziomy* na wykresie nie uległy zmianie. Rozpisane dokładnie znajdują się poniżej.

TTR : 13 541

TSR : 13 314

TFR : 13 091

TDP : 12 859

TFS : 12 632

TSS : 12 408

TTS : 12 192

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na główne indeksy akcyjne z USA. Omawiamy sytuację: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

*Oznaczone poziomy:  

Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.