Nasdaq 100 z silnym wzrostem. Indeks wyżej o 2,86%.

J2T Trade

Technologiczny indeks z USA zakończył ostatnią sesję tygodnia pewnym wzrostem. Nasdaq 100 w piątek, 20 stycznia wylądował wyżej o 2,86%. Optymizm wśród inwestorów widoczny był za sprawą doniesień ze spółek technologicznych. Ponadto pozytywne nastroje były tak silne, że ze spokojem odebrane zostały kolejne uwagi z Fed. Dziś w poniedziałek, 23 stycznia rozpoczyna się nowy tydzień na rynkach akcji. Co przyniesie dzisiejsza sesja handlowa?

Nasdaq 100 odrobił straty z poprzednich dni

Piątkowa sesja na Wall Street upłynęła pod znakiem wzrostów. Jednak te najbardziej widoczne były na amerykańskim indeksie technologicznym. Nasdaq 100 zyskał podczas ostatniej sesji 2,86% i ustanowił ją najlepszą sesją w tym roku. Warto dodać, że piątkowym ruchem rynek odrobił straty z poprzednich dni (środy i czwartku). Dzięki temu w minionym, niepełnym tygodniu handlowym (17.01-20.01) indeks odnotował zysk. Tym samym Nasdaq 100 podtrzymał wzrostową passę w ujęciu tygodniowym.

Spółki technologicznie zdecydowanie w górę

Spółki wchodzące w skład indeksu Nasdaq 100 opowiedziały się podczas piątkowej sesji w przeważającej większości za wzrostami. Na czele zysków stanęła spółka Netflix, której akcje skoczyły o 8,46%. Podkreślić należy przy tym, że wycena najważniejszych spółek technologicznych również zdecydowanie poszybowała w górę. Wyróżnić należy Alphabet (właściciel Google), której notowania skoczyły o 5,34%. Po stronie strat z całego indeksu opowiedziało się zaledwie 8 firm. Wśród nich najgorzej wypadła AstraZeneca, gdyż jej akcje poleciały o 1,90%.

Niewielkie turbulencje w przyszłości – spodziewa się Waller

Gubernator Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych Christopher Waller powiedział w piątek, że spodziewa się „niewielkich turbulencji w przyszłości” dla krajowej gospodarki. Zdaniem Wallera spowolnienie aktywności gospodarczej będzie miało miejsce już w pierwszym kwartale 2023 roku. Członek Fed zauważył jednak, że jest to „zarówno oczekiwane, jak i pożądane”, aby pomóc w obniżeniu inflacji.

FP Markets

Punkt widzenia – Nasdaq 100 zrealizował wzrost, co teraz?

Podczas piątkowej analizy zwracaliśmy szczególną uwagę na możliwość wykonania przez indeks ruchu wzrostowego. W projekcji zakładaliśmy: „Rynek wykonać może dziś ruch wzrostowy. Taki rozpocząłby się po  powrocie ponad rejony 11 400. Stabilne utrzymanie w rejonach zakresu średniej kroczącej SMA 55, a poziomu TFR świadczyłoby na korzyść wygenerowania podejścia. Celem dla rynku byłby zakres 11 550-11 600”. 

Rzeczywiście rynek po otwarciu giełd w USA wykonał powrót ponad rejony 11 400. Jednak stabilnie utrzymał się ponad nim (oraz ponad zakresem średniej) po godzinie 16 (czas w Polsce). Taka sytuacja miała determinować ruch wzrostowy i tak też się stało. Zgodnie z założeniami rynek dobił najpierw pierwszego, a potem drugiego targetu.

Aktualnie, przed godziną 13 notowania indeksu Nasdaq 100 oscylują tuż powyżej 11 600. Inwestorzy czekają na rozpoczęcie sesji. Jak zachowa się dziś amerykański indeks technologiczny?

Scenariusz główny – wzrostowy

Rynek ma szansę postawić dziś na kontynuację ruchu wzrostowego. Jednak taki mógłby rozpocząć się od drobnego cofnięcia. Na zasadzie zejścia do strefy cenowej 11 480-11 520 zebrana mogłaby zostać większa siła popytowa. Z tych obszaru rynek postawiłby na wzrost ponad TSR i po jego re-teście piął się pod 11 800.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 23.01.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Należy jednak zwrócić uwagę, że notowania zatrzymały się w rejonach oporu, czyli poziomu TSR. Z tego miejsca rynek zdecydować się może na wykonanie ruchu spadkowego. Na zasadzie nadbicia TSR i powrotu poniżej niego rozpoczęłoby się cofnięcie. Spadek mógłby sięgnąć rejonów 11 400.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 23.01.2023

Konkluzja – Nasdaq 100 zaczyna tydzień

Niebawem rozpoczną się zmagania rynkowych uczestników w pierwszy dzień nowego tygodnia. Czy nastroje z poprzedniej sesji zostaną zachowane?

TTR : 11 847

TSR : 11 620

TFR : 11 397

TDP : 11 165

TFS : 10 939

TSS : 10 715

TTS : 10 498

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.