Nasdaq 100 z drobnym wzrostem. Świat czeka na FED.

329
Forex z J2T

Na zamknięciu wtorkowej sesji indeks Nasdaq 100 zanotował niewielki wzrost notowań. Inwestorzy i indeksy czekają na dzisiejszą decyzję FED. 

Drobny wzrost 

Wtorkową sesję indeks Nasdaq 100 zakończył, zyskując 0,11%. Jest to zaledwie 14 punktowa zmiana ceny amerykańskiego indeksu technologicznego. W trakcie wczorajszej sesji łączny obrót wykonany na indeksie Nasdaq 100 obniżył się względem poprzednich kilku sesji. Najmocniejszą ze spółek wczoraj była VeriSign. Poprawiła ona swoje notowania o 4,65%. 

Warto zaznaczyć, że w ostatnim czasie jedna z sesji w tygodniu handlowym charakteryzuje się niewielką zmianą ceny. Wczoraj indeks Nasdaq 100 zakończył drugą sesję z rzędu wzrostem. Jednak wczorajsza zmiana ceny spowodowana jest głównie oczekiwaniem na dzisiejszą decyzją Rezerwy Federalnej. 

Wtorkowe dane 

Podczas wczorajszej sesji inwestorzy z uwagą śledzili również pojawiające się dane makroekonomiczne. Na pierwszym planie stały dane związane ze zmianą zamówień fabryk oraz liczba miejsc pracy dzięki turystyce (JOLT). Podana za marzec zmiana wartości zamówień fabryk zaskoczyła analityków. Zamówienia fabryczne wzrosły w marcu o 2,2%. 

Raport o zatrudnieniu dzięki tzw. JOLT’om wykazał rekordową liczbę ponad 11,5 mln nowych miejsc pracy. Jest to znacznie lepszy wynik od przewidywanego przez analityków. Jednak warto zwrócić uwagę, że rekordowy poziom osiągnęła liczba zwolnień. Stawia to w innym świetle powyższy rekord nowych miejsc pracy dzięki turystyce. 

Trwanie w oczekiwaniu 

Dziś inwestorów czeka cała gama publikacji kolejnych istotnych informacji. Już o godzinie 14:15 zostanie podana zmiana pozarolniczego zatrudnienia w kwietniu. Jest to dość istotna informacja dla inwestorów, ponieważ związana jest ona z całą tematyką bezrobocia w USA. Dane nawiązują także w pewnym stopniu do wczorajszych JOLT’ów. Szacuje się obniżenie wartości pozarolniczego zatrudnienia. 

W godzinach pre-marketowych zostaną opublikowane wartości eksportu i importu, a także bilans handlowy za marzec. Analitycy prognozują, że wartość bilansu handlowego ulegnie znacznemu pogorszeniu. 

Po wejściu USA szczególnie ważnym będą publikacje wskaźników PMI i ISM dla usług w kwietniu. Są to kolejne raporty obu wskaźników, jednak dla innego już sektora gospodarki. Wobec wskaźnika PMI dla usług przyjmuje się, że jego wartość obniży się względem poprzedniej. Nieco optymistyczniej zapowiada się zmiana wartości wskaźnika ISM. 

Pierwsze skrzypce natomiast będą odgrywały informacje z Rezerwy Federalnej. Dziś w godzinach wieczornych zostanie podana decyzja w sprawie stóp procentowych. Analitycy są zgodni, że może to być najwyższa podwyżka w ostatnim czasie. 

Raporty w cieniu 

Wczoraj po sesji swój raport podała spółka Starbucks. Przychody spółki okazały się lepsze niż zakładali analitycy, jednak gorsze od tych z ostatniego badanego okresu. Również wartość wskaźnika EPS uległa pogorszeniu. Obecnie zysk na akcję wynosi 0,59 dolara. 

Dziś natomiast opublikowane zostaną raporty kolejnych spółek wchodzących w skład indeksu Nasdaq 100. Swoje sprawozdanie finansowe opublikują przedsiębiorstwa z branży biotechnologicznej: Moderna oraz Regeneron Pharma. 

W przypadku Moderny analitycy szacują znaczny spadek zarówno w osiągniętych przychodach, jak i we wskaźniku EPS względem ostatnich miesięcy 2021 roku. Regeneron Pharma jest znana przede wszystkim amerykańskim inwestorom. Dla tego przedsiębiorstwa szacuje się prawie dwukrotny spadek przychodów. 

Punkt widzenia 

Zgodnie z wczorajszymi przewidywaniami w analizie, rynek miał zejść do okolic zakresu 13000. Opisałem również przy tym, że jest to poziom kluczowy do utrzymania. Jakby nie patrzeć indeks utrzymał ten poziom finalnie, pomimo chwilowego odwiedzenia poziomu 12985. Z okolic zakresu 13000 rynek miał generować ruch wzrostowy: „Zakładam również, że z tego miejsca potencjalnie rozpocznie się ruch wzrostowy …”, tak też się stało i niewiele zabrakło do zaliczenia targetu, szacownego na 13200. Indeks osiągnął maksymalny wzrost do poziomu 13178. 

Obecnie indeks znajduje się w okolicach poziomu 13130. Rynkowi na chwilę obecną bliżej do poziomu TDP niż TFS. W dalszym ciągu wyznaczane przeze mnie poziomy mają zasadność, a na dzisiejszą sesję przewiduje trzy scenariusze: wzrostowy, spadkowy oraz „decyzja FED”. 

I scenariusz – wzrostowy 

Podobnie jak wczoraj zakres ceny 13000 jest kluczowy do utrzymania. Oznaczony na wykresie prostokąt (kolorem fioletowym) jest strefą wsparcia i wszystko powyżej niego przechyla szalę na stronę pozycji długich na dzisiejszą sesję. Dobrze byłoby, gdyby rynek zszedł w okolice fioletowego prostokąta do godzin sesji amerykańskiej. Wówczas byłaby szansa, żeby pierwsze minuty po wejściu USA „zrobiły swoje”. Innymi słowy, mocny impuls z zakresu ceny fioletowego prostokąta mógłby zostać wygenerowany chwilę po rozpoczęciu sesji amerykańskiej. W przypadku zrealizowania scenariusza target dla sesji to 13250-13300.

Scenariusz pierwszy indeks Nasdaq 100 04.05.2022

II scenariusz – spadkowy 

Znajdujemy się bliżej stref lokalnych oporów aniżeli wsparć. W tym scenariuszu liczę, że rynek najpierw nadbije poziom TDP, skąd szukałby sposobności do tworzenia ruchu spadkowego do zakresu ceny 12900. 

Scenariusz drugi indeks Nasdaq 100 04.05.2022

III scenariusz „decyzja FED” 

Nazwałem ten scenariusz w taki sposób, ponieważ po ważnych decyzjach podejmowanych przez Rezerwę Federalną rynek potrafi zrobić prawie, że wszystko. Zakładam zatem, że rynek do czasu decyzji FED-u będzie wzrastał. Gdyby tak się stało, zasadnym byłoby przyjąć dwie opcje. Pierwsza z nich zakłada, że podwyżka stóp procentowych nie będzie aż tak wysoka jak przewidują analitycy. Wtedy możliwe, że indeks utrzyma poziom 13150-13200. Jednak gdyby podwyżka okazała się taka jak zakładają analitycy, możemy być świadkami mocnej przeceny do zakresu nawet 12900 lub niższego. 

Scenariusz „decyzja FED” indeks Nasdaq 100 04.05.2022

Konkluzja 

Dziś inwestorzy dowiedzą się jaką decyzję podjęli członkowie Rezerwy Federalnej. Czy podwyżka okaże się najwyższą w ostatnich czasach? Odpowiedź na to pytanie padnie zapewne w przemówieniu Prezesa Rezerwy Federalnej Jerome Powell’a .Poniżej podaję poziomy na dzisiejszą sesję. 

TTR : 13 846

TSR : 13 635

TFR : 13 424

TDP : 13 216

TFS : 13 004

TSS : 12 790

TTS : 12 582 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO