Nasdaq 100 wzrósł o 1,22%. Indeks wszedł do strefy oporu.

J2T Trade

Nowojorskie indeksy giełdowe okazały się znacznie lepsze podczas środowej sesji handlowej. Wczoraj, 17 maja inwestorzy czerpali optymizm w związku z postępami w negocjacjach dotyczących pułapu zadłużenia. Przedstawiciele Kongresu oraz administracja prezydenta Joe Bidena mówili o szansie osiągnięcia porozumienia. Ponadto przywódcy polityczni obu stron zapewnili obywateli Stanów Zjednoczonych, że nie spłacą oni swojego długu. Pozytywne nastroje przełożyły się na rynki, a po raz kolejny zyskał indeks technologiczny. Nasdaq 100 wzrósł tym razem o 1,22%. Rynek wreszcie wszedł do strefy oporu 13 610-13 855. Co pokaże podczas czwartkowej sesji? Zapraszamy na kolejną analizę z cyklu.

Nasdaq 100 wzrósł o 1,22%

W Nowym Jorku inwestorom towarzyszyły wczoraj dobre nastroje. Środowa sesja przyniosła oczekiwany od dawna konkretny ruch. Główne indeksy postawiły na solidny wzrost. Nasdaq 100 wzrósł wczoraj o 1,22%. Indeks w tym tygodniu wygląda bardzo dobrze, gdyż jak na razie wszystkie sesje zakończyły się na plus.

Spółki chętne do wzrostów

Przechodzimy już tradycyjnie do tabeli notowań. Ona pokazuje, że spółki były chętne do wzrostów. Znaczna większość składowych technologicznego indeksu zyskała, a najlepiej wypadło Marvell (NASDAQ:MRVL). Akcje tej spółki wzrosły o 4,61%. Warto zauważyć, że podobny wynik osiągnęła Tesla (NASDAQ:TSLA), której wycena skoczyła o 4,41%. Po stronie przeciwnej opowiedziało się dwadzieścia jeden spółek. Wśród nich najgorzej wypadła Illumina (NASDAQ:ILMN), a jej notowania spadły o 2,20%.

Punkt widzenia dzienny: zwątpienie w indeks popchnęło go wyżej

Patrząc na wczorajsze zachowanie indeksu przychodzą mi na myśl dwa odczucia. Po pierwsze zawód, gdyż to co Nasdaq 100 zrobił wczoraj, opisywałem we wtorkowej analizie. Po wtóre, przyszło zwątpienie w indeks, które jak się okazało było niesłuszne.

FP Markets

Indeks zszedł wczoraj do średniej SMA 55 i z dokładnie z niej zebrał się do wzrostu. Nie można było mówić zatem nawet o rozpoczęciu opisywanego na środę scenariusza. Nasdaq przełamał poziom TSR i strzelił rejony 13 635.

Co na dziś ?

Obecnie znajdujemy się w miejscu, gdzie mogą czekać nas zmiany. Spójrzmy na wskaźnik RSI. Jako pierwsza sygnalna wskazuje nam, iż rynek wchodzi w fazę wykupienia. Po drugie indeks we wzroście jest nieco osamotniony. Niemniej dziś rynek pokazać może walkę na obecnych/ew. nieco wyższych zakresach, co będzie preludium do myślenia o spadku (o tym więcej jutro). Dzisiejszy pomysł wygląda następująco:

Scenariusz = zejście do TSR (13 546)–>podejście do obecnych zakresów–>walka o 13 650–>brak konkretnego ruchu

Wykres indeks Nasdaq 100 H1
Indeks Nasdaq 100 interwał H1 18.05.2023

Punkt widzenia tygodniowy: indeks w strefie oporu 13 610-13 855

Notowania technologicznego indeksu weszły do strefy oporu 13 610-13 855. Nasdaq 100 znajduje się w zupełnie innym miejscu niż pozostałe indeksy. Choć może nie dziś, pod koniec tego tygodnia oczekiwać będę cofnięcia.

Wykres indeks Nasdaq 100 D1
Indeks Nasdaq 100 interwał D1 18.05.2023

Konkluzja

Dziś pojawią się cotygodniowe dane z rynku pracy. Zdaje się, że inwestorzy właśnie je potraktują priorytetowo, gdyż rozmowy w sprawie limitu zadłużenia mogą dziś przycichnąć. Joe Biden wyleciał bowiem na spotkanie G7 do Japonii.  Poziomy* na wykresie nie uległy zmianie. Rozpisane dokładnie znajdują się poniżej.

TTR : 13 773

TSR : 13 546

TFR : 13 323

TDP : 13 091

TFS : 12 865

TSS : 12 641

TTS : 12 424

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na główne indeksy akcyjne z USA. Omawiamy sytuację: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

*Oznaczone poziomy:  

Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.