Nasdaq 100 wzrasta 1,81%. FED daleki od swojego celu.

J2T Trade

Piątkową sesje amerykański Nasdaq 100 kończy ze wzrostem. Notowania Nasdaq’a wzrosły o 1,81%. Technologiczny indeks mocno zyskał w lipcu. Jeden z ważniejszych członków FED, Neel Kashkari przyznał, że bank centralny nie jest bliski swojego celu. Indeksy rozpoczynają nowy tydzień i nowy miesiąc.

Najlepiej od kwietnia

Amerykański indeks technologiczny zakończył, piątkową sesję (29.07) zwyżkując 1,81%. W całym miesiącu indeks wzrósł aż o 12,55%! Lipcowy wynik okazał się najlepszym od kwietnia 2020 roku. Odrobione zostały tym samym straty z maja i czerwca bieżącego roku. Lipiec był drugim miesiącem w tym roku, który Nasdaq zakończył na zielono. Poprzednio indeks wzrostem zakończył marzec.

Amazon pokazuje siłę

W piątek indeks pod względem zmienności zdominowała spółka Amazon. Spółka  zwiększyła swoją wycenę o 10,40%. Warto zauważyć, że większość komponentów zaliczanych do indeksu Nasdaq 100 zakończyło sesję zyskując. Spadkowej stronie przewodziło przedsiębiorstwo Intel. Akcje firmy spadły o 8,56%.

FED daleki od celu

W niedzielę wypowiadał się Prezes Banku Rezerwy Federalnej w Minneapolis, Neel Kashkari. Członek FED przyznał, że bank centralny nie jest bliski osiągnięcia swojego celu, którym jest przywrócenie 2% inflacji. Kashkari dodał również: „Jesteśmy zaangażowani w obniżenie inflacji i zamierzamy zrobić to, co musimy zrobić”.

FP Markets

Końcowe raporty

Najważniejsze spółki podały w ciągu ostatnich tygodni swoje sprawozdania finansowe. Sezon publikacji zmierza powoli ku końcowi. Po zakończeniu dzisiejszej sesji opublikowany ma zostać raport spółki Activision Blizzard.

Punkt widzenia – zabrakło do 13 000

W analizie indeksu Nasdaq 100 na piątkową sesje przedstawiłem, jako główny scenariusz wzrostowy. Indeks podjął się po części realizacji tego scenariusza. W związku z powyższym tamten scenariusz zakładał: „Główne założenie dotyczy dziś nowego poziomu TFR – 12 836. Poziom może być dziś nadbijany, jednak kluczowe jest jego utrzymanie podczas dzisiejszej sesji. W okolicach tej ceny ponownie kupujący mogą zebrać siłę do budowy kolejnych impulsów wzrostowych. Targetem na dziś będzie zakres 13 050-13 070”.

Rzeczywiście poziom TFR zgodnie z przewidywaniami był nadbijany. Jednak kluczowe założenie było respektowane, gdyż finalnie indeks poziom ten utrzymał. Podejście zostało wygenerowane, jednak cena nie dotarła do wskazywanego targetu. Obecnie rynek znajduje się powyżej 12 900.

Scenariusz główny – wzrostowy

Podobnie jak w piątek cała uwaga skupiona może być na poziomie TFR. Tym razem jednak w okolicach tego poziomu znajduje się średnia krocząca. Jeżeli rynek podejmie się sprawdzenia okolic poziomu TFR, kontynuować będzie mógł ruch wzrostowy. Targetem w przypadku realizacji będzie 13 050-13 100.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 01.08.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Zejście natomiast związane jest z podbiciem do poziomu TSR. Gdyby rynek po wejściu USA rozpoczął wznoszenie, oporem dla rynku okazać się może wspomniane TSR. Wówczas siła podażowa przypomni o swoim istnieniu i zepchnie rynek do poziomu 12 800.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 01.08.2022

Konkluzja

Powyżej przedstawione zostały projekcje na dzisiejszą sesję handlową. Amerykański indeks wchodzi w nowy miesiąc. W dalszym ciągu trwa zależność wzrostowa, zatem generowane może być podejście. Poniżej prezentuje poziomy na dziś 01.08.2022.

TTR : 13 286

TSR : 13 059

TFR : 12 836

TDP : 12 605

TFS : 12 374

TSS : 12 154

TTS : 11 939

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.