Nasdaq 100 wzrósł 0,92%. W tle gorsze dane o PKB.

238
J2T Trade

Technologiczny Nasdaq 100 zyskiwał podczas czwartkowej sesji. Notowania Nasdaq’a wzrosły wczoraj 0,92%. Główne indeksy z amerykańskiego parkietu zaświeciły się finalnie na zielono. Na drugi plan zeszły gorsze wyniki dotyczące PKB. Raport biura statystycznego ujawnił nowe informacje dla gospodarki Stanów Zjednoczonych.

Wzrost utrzymany

Amerykański indeks Nasdaq 100 przedłużył zyski w czwartek. Podczas wczorajszej sesji handlowej Nasdaq 100 wzrósł o 0,92%. Kurs notowań powiększył się o ponad 100 punktów. Warto dodać, że odnotowano ponownie wyższy obrót na indeksie. Dziś inwestorzy rozegrają ostatnią sesję zarówno tego tygodnia, jak i całego miesiąca. Na ten moment wynik za ten tydzień wynosi +2,59%.

Korzystna zmiana

Spółki technologiczne wykazały wczoraj w znacznej większości zyski. Najwyższym poziomem zmienności odznaczyła się spółka Constellation Energy, która przewodziła wzrostowym komponentom. Akcje przedsiębiorstwa zmieniły się korzystnie o 16,32%. Po przeciwnej stronie rządziło Comcast. Wycena tej spółki spadła o 9,13%.

Gospodarka USA

W godzinach pre-marketu podano wczoraj wstępny odczyt PKB za drugi kwartał 2022 roku. Gospodarka Stanów Zjednoczonych zarejestrowała ujemny wzrost ponownie w tym roku. Produkt Krajowy Brutto USA spadł w drugim trymestrze o 0,9%, mijając się z oczekiwaniami analityków. Raport wskazał, że Stany Zjednoczone stanąć mogą w obliczu spowolnienia gospodarczego.

FP Markets

Dane skomentował prezydent USA, Joe Biden. Powołując się na przewodniczącego FED prezydent powtórzył, że kraj nie znajduje się w recesji. Przemawiający z Białego Domu Biden wskazał m.in. na „rekordowe tempo” zawieranych inwestycji biznesowych. Przedstawiciel narodu amerykańskiego zauważył, że również „rekordowe” dane napływają z rynku pracy. Wypowiedź Joe Biden podsumował: „To nie brzmi dla mnie jak recesja”.

Punkt widzenia – przebicie 12 900

W czwartek indeks Nasdaq 100 podjął się realizacji scenariusza głównego. Jako główną projekcję przedstawiłem ruch wzrostowy. Założenia na wczoraj brzmiały: „Oczekiwać dziś będę od rynku zebrania siły popytowej w strefie: obecne położenie średniej, a poziom TFR. Zakładam, że pierwszy ruch polegać dziś będzie właśnie na zejściu do tej strefy. Utrzymywanie się właśnie w jej zakresie, a także powyżej będzie świadczyć o chęci dalszego podejścia. Target na dziś to 12 750”.

Rynek faktycznie podjął się dokładnego przetestowania poziomu TFR. Główne założenie było respektowane, zatem realizowane mogło być podejście. Target został strzelony dopiero w godzinach nocnych. Nocnym impulsem Nasdaq 100 przebił poziom 12 900. Obecnie indeks znajduje się powyżej 12 850. Poziomy na dziś uległy zmianie.

Scenariusz główny – wzrostowy

Główne założenie dotyczy dziś nowego poziomu TFR – 12 836. Poziom może być dziś nadbijany, jednak kluczowe jest jego utrzymanie podczas dzisiejszej sesji. W okolicach tej ceny ponownie kupujący mogą zebrać siłę do budowy kolejnych impulsów wzrostowych. Targetem na dziś będzie zakres 13 050-13 070.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 29.07.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Ruch spadkowy określać będzie również poziom TFR, który okazać się może dla rynku oporem. Szybki powrót poniżej tego poziomu pobudzi siłę podażową. Przeważy ona na tym zakresie, a każdorazowy re-test od dołu tego poziomu determinować będzie głębsze zejście. Celem w przypadku zejścia będzie poziom 12 650. 

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 29.07.2022

Konkluzja

Kończy się dziś tydzień, a wraz z nim cały miesiąc. Amerykańskie rynki akcyjne mają szansę podnieść zarówno wynik tygodniowy, jak i miesięczny. Wartym uwagi będzie dziś zachowanie rynku w okolicach poziomu 12 830. Kilkukrotnie indeks badał ten poziom, zatem może on się okazać kluczowym podczas piątkowej sesji. Tak jak wspomniałem poziomy uległy zmianie. Podaję ich nowe współrzędne na dzień 29.07.2022

TTR : 13 286

TSR : 13 059

TFR : 12 836

TDP : 12 605

TFS : 12 374

TSS : 12 154

TTS : 11 939

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.