Nasdaq 100 wystrzelił po Fed. Konsensus w sprawie stóp.

Podwyżka stóp procentowych
J2T Trade

Amerykański indeks technologiczny Nasdaq 100 w środę, 2 lutego odnotował dobrą sesję. Nasdaq 100 wystrzelił wczoraj po decyzji Fed i znalazł się najwyżej od września 2022 roku. Pozytywne nastroje związane były z konsensusem właśnie w sprawie podwyżki stóp procentowych. Inwestorzy z optymizmem odebrali również słowa prezesa Rezerwy Federalnej. Na co zwrócił wczoraj uwagę Jerome Powell? Zapraszamy na analizę indeksu technologicznego w czwartek, 2 lutego.

Silne otwarcie miesiąca przez indeks Nasdaq 100

Jeden z głównych indeksów z Wall Street, Nasdaq 100 ponownie pokazał swoje umiejętności wzrostowe. Indeks technologiczny silnym wzrostem otworzył nowy miesiąc zmagań – luty. Wczorajsze, środowe zamknięcie giełd w USA ujawniło, iż Nasdaq 100 zyskał tego dnia ogólnie 2,16%. W ujęciu zmiany (odchylenia) jest to wzrost rzędu 260 punktów.

Notowania AMD skoczyły o 12,63%

Spółki technologiczne pokazały wczoraj siłę. Na czele wzrostów stanął gigant – spółka AMD. Notowania tego przedsiębiorstwa skoczyły o 12,63%. Co ciekawe, aż trzy składowe indeksu ujawniły wzrost o ponad 10%. Oprócz AMD były to Datadog oraz Old Dominion Freight. Jednak nie wszystkie spółki z technologicznego Nasdaq’a zyskały. Jedenaście firm wykazało straty. Na ich czele stanęło Electronic Arts, które straciło aż 9,26%.

Fed podnosi stopę procentową o 25 p.b.

Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) Rezerwy Federalnej  ogłosił w środę decyzję dotyczącą stóp procentowych. Kluczowa stopa została podniesiona o 25 punktów bazowych do poziomu 4,75%. W oświadczeniu polityki pieniężnej instytucja podała, że pozostaje „wysoce uważna na ryzyka inflacyjne”. Ponadto w wydanym dokumencie przeczytać możemy, iż Fed oczekuje dodatkowych podwyżek, w celu obniżenia inflacji do 2%. Kolejne podwyżki zależeć będą od napływających danych.

FP Markets

Konkretne uwagi prezesa Fed – Powell wyjaśnia sytuację

Po wydanej decyzji dotyczącej stóp procentowych w USA, odbyła się konferencja z udziałem prezesa Fed. Jerome Powell w swoim wystąpieniu poruszył kilka kwestii. Przewodniczący banku centralnego odniósł się przede wszystkim do wówczas podjętej decyzji o podwyżce stóp. Powell zauważył, iż Fed „pokonał wiele terenu, lecz jest więcej pracy do wykonania”. Bankier podkreślił przy tym, że Rezerwa Federalna jest zaangażowana w spychanie inflacji, która znajduje się zdecydowanie powyżej celu. Z tego powodu decydenci banku dyskutują o kilku kolejnych podwyżkach stóp procentowych. Prezes Fed zaznaczył, że nie instytucja nie widzi powodów by obecnie wstrzymać podwyżki.

Przewodniczący Rezerwy Federalnej odniósł się również do kwestii recesji. Oświadczył, że gospodarka Stanów Zjednoczonych w 2022 roku „znacząco” spowolniła. Jednak Powell powiedział, że pozytywny wzrost gospodarczy będzie kontynuowany, lecz „w dość stonowanym tempie”. Tymi komentarzami uspokoił obawy dotyczące recesji. Odniósł się w tym temacie do rynku pracy, który „obecnie jest bardzo, bardzo silny”.

Przychody Mety wyższe od oczekiwań

Spółka Meta Platforms ogłosiła po wczorajszym zamknięciu giełd swoje kwartalne sprawozdanie finansowe. Choć przychody spółki zaobserwowały w ostatnim kwartale roczny spadek o 4%, okazały się wyższe niż zakładano. Meta ujawniła, że wylądowały one w IV kwartale 2022 roku na poziomie 32,17 mld dolarów. W raporcie firma zauważyła, że jej zysk netto w skali roku spadł o 55% i przyczynił się do spadku wskaźnika EPS. Wartość wskaźnika zysku na akcję spadła o 52% rok do roku i w czwartym trymestrze wyniosła 1,76 dolara.

Punkt widzenia – notowania wystrzeliły po decyzji Fed, indeks nieopodal 12 600

We wczorajszej analizie indeksu Nasdaq 100 zakładaliśmy przede wszystkim ruch wzrostowy. Treść scenariusza brzmiała: „W najbliższych godzinach rynek pokazać może dalsze wzrosty. Dobrze byłoby przed takim ruchem zobaczyć jednak drobne cofnięcie. Polegałoby ono na zejściu do zakresu średniej kroczącej SMA 55 i z niego zebranie się do wzrostu. Podbicie i przełamanie poziomu TSR napędziłoby rynek do dalszych zysków. Celem na dziś byłby przedział 12 250-12 300”. 

Rynek rzeczywiście pokazał ruch wzrostowy po cofnięciu. Warto zauważyć, że rynek przed wzrostem na przestrzeni kilku godzin wykonał dwa cofnięcia. Notowania wystrzeliły po decyzji Fed, a indeks w trzy godziny znalazł się wyżej o blisko 500 punktów.

Na wykres technologicznego Nasdaq’a patrzymy w czwartkowe godziny przedsprzedaży. Rynek znajduje się nieopodal poziomu 12 600 i pokazuje, że ma jeszcze chęci na wzrosty. Jak wyglądają perspektywy ruchu na dziś?

Scenariusz główny – wzrostowy

Warto zauważyć, że miejscem z którego dziś rynek potencjalnie rozpędziłby się do wzrostu mogą być rejony 12 470 (strefa +- 30 punktów). Rynek jednak najpierw cofnąłby do tego obszaru, aby po zweryfikowaniu nastrojów zbudować ruch wzrostowy. Przewaga kupujących w tym zakresie wyniosłaby notowania do 12 700.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 wzrost (dzień po decyzji FED)
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 02.02.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jednak z cofnięciem w rejony 12 470 wiązać się może inny ruch. Zejście poniżej tego zakresu ma szansę skutkować jego przełamaniem. W takim wypadku re-test od dołu rozpędziłby notowania do cofnięcia w rejony 12 250.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 spadek (dzień po decyzji FED)
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 02.02.2023

Konkluzja

Amerykański indeks Nasdaq 100 trwa w dość silnej tendencji wzrostowej w ostatnich tygodniach. Taka sytuacja przemawia zatem również i dziś na korzyść wzrostom. Poziomy uległy zmianie, a aktualne rozpisane znajdują się poniżej.

TTR : 12 921

TSR : 12 694

TFR : 12 472

TDP : 12 240

TFS : 12 013

TSS : 11 789

TTS : 11 572

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.