Nasdaq 100 skoczył o 1,59%. Rynki czekają na decyzję Fed.

FED
J2T Trade

Ostatnią sesję stycznia indeks Nasdaq 100 zakończył w pozytywnych nastrojach. We wtorek notowania technologicznego indeksu skoczyły o 1,59%. Tym samym amerykański indeks zaakcentował przewagę pozytywnych nastrojów w minionym miesiącu. Dziś rynek wchodzi w nowy miesiąc zmagań. Luty zaczyna się od istotnych wydarzeń. Rynki czekają bowiem dziś na decyzję Fed w sprawie stóp procentowych. Ponadto po dzisiejszej sesji spółka Meta opublikuje swój kwartalny raport. Jak wygląda sytuacja w środę, 1 lutego?

Nasdaq 100 wzrósł ponad 10% w styczniu

Amerykański indeks technologiczny Nasdaq 100 wczorajszą sesją zamknął zmagania w styczniu. We wtorek, 31 stycznia notowania tego indeksu wzrosły ogólnie o 1,59%. Takim ruchem rynek podkreślił nastawienie widoczne w USA od początku 2023 roku.

W styczniu zdecydowanie przeważał optymizm. Nasdaq 100 wzrósł łącznie ponad 10% (dokładnie o 10,62%) w zakończonym miesiącu. Należy zauważyć, że był to najlepszy miesiąc w wykonaniu indeksu Nasdaq 100 od lipca 2022 roku.

Wzrostowe nastawienie wśród składowych

Spółki tworzące indeks Nasdaq 100 opowiedziały się podczas wczorajszej sesji głównie za wzrostami. Najlepiej wczoraj wypadło Rivian Automotive, którego akcje wzrosły o 7,54%. Straty wykazało jedynie kilkanaście spółek. Po tej stronie wyróżniła się Moderna, której wycena spadła o 2,66%.

FP Markets

Przychody AMD wzrosły o 16% w IV kwartale

Amerykański gigant technologiczny – spółka AMD podała wczoraj po sesji swoje finansowe sprawozdanie kwartalne. Firma ujawniła, że jej przychody wzrosły o 16% rok do roku w IV kwartale do 5,6 mld dolarów. Jednak spółka zaobserwowała spadek dochodu netto aż o 98% w skali rocznej i w badanym okresie wyniósł 21 mln dolarów. Przełożyło się to również na drastyczny spadek wskaźnika zysku na akcję. Wartość EPS spadła o 99% i wyniosła 0,01 dolara.

Chociaż środowisko popytu jest mieszane, jesteśmy pewni naszej zdolności do zdobycia udziału w rynku w 2023 roku i zapewnienia długoterminowego wzrostu w oparciu o nasze zróżnicowane portfolio produktów” – powiedziała prezes AMD.

Oczy na decyzję FED

Na dziś, środę 1 lutego zaplanowano decyzję Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych. O godzinie 20 (czas w Polsce) wiadomym będzie jaką ścieżkę przyjmie amerykański bank centralny. Co ważne, inwestorzy nie skupią się tylko na samej decyzji. Tuż po niej odbędzie się konferencja FOMC, na której przemówi przewodniczący FED, Jerome Powell. Właśnie słowa prezesa mogą wpłynąć w największym stopniu na reakcję rynkowych uczestników.

Punkt widzenia – Nasdaq 100 wykonał wzrost, notowania powyżej 12 000

We wczorajszej analizie rozważaliśmy również wariant wzrostowy. Wygląd takiego ruchu opisaliśmy w słowach: „Natomiast podejście do TFR może wiązać się z próbą przebicia się przez ten zakres. Jeżeli pozytywne nastroje będą dominować, a rynek ustabilizuje się w rejonach 11 900, istniałaby szansa na wzrost. Rynek mógłby się wybić do 12 000-12 050”. 

Rynek rzeczywiście wykonał podejście do TFR (11 900) i przebił się przez ten zakres. Co więcej, notowania ustabilizowały się powyżej tego zakresu i po dokładnym re-teście rynek ruszył w górę. Pierwszy zakładany target osiągnięty został szybko, na drugi trzeba było poczekać do godzin wieczornych.

Na wykres indeksu Nasdaq 100 patrzymy w środę, 1 lutego o godzinie 12. Na kilka godzin przed otwarciem handlu w USA notowania oscylują powyżej poziomu 12 000. Dziś na rynku możemy być świadkami wzmożonej zmienności. Jak wyglądają perspektywy na dziś?

Scenariusz główny – wzrostowy

W najbliższych godzinach rynek pokazać może dalsze wzrosty. Dobrze byłoby przed takim ruchem zobaczyć jednak drobne cofnięcie. Polegałoby ono na zejściu do zakresu średniej kroczącej SMA 55 i z niego zebranie się do wzrostu. Podbicie i przełamanie poziomu TSR napędziłoby rynek do dalszych zysków. Celem na dziś byłby przedział 12 250-12 300.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 01.02.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jednak po zejściu do średniej, rynek wykonać może jedynie drobne odbicie, które nosiłoby znamiona wygaszenia popytu. Wówczas w rejonach 12 100 przewagę osiągnęłaby podaż, która skierowałaby notowania do 11 900.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 01.02.2023

Konkluzja

Rozpoczyna się nowy miesiąc zmagań. Rynek w luty wchodzi z przytupem i pokaże dziś zapewne ciekawe ruchy. Warto będzie obserwować rynek już przed sesją. Po niej natomiast raport poda gigant technologiczny – spółka Meta.

TTR : 12 348

TSR : 12 122

TFR : 11 900

TDP : 11 664

TFS : 11 440

TSS : 11 214

TTS : 11 000

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.