Nasdaq 100 wystrzelił 2,12%. Komentarz Powella o gospodarce.

Index Nasdaq
J2T Trade

Technologiczny indeks z USA wzrósł silnie we wtorek, 7 lutego. Amerykański Nasdaq 100 przeżył burzliwą sesję, lecz końcowo wystrzelił w górę 2,12%. Inwestorzy skupili się wczoraj na wystąpieniu przewodniczące Rezerwy Federalnej. Komentarz Jerome Powella dotyczył stanu gospodarki Stanów Zjednoczonych. Na co uwagę zwrócił prezes Fed? W środę, 8 lutego przyglądamy się głównemu indeksowi z Wall Street.

Burzliwa sesja indeksu Nasdaq 100

Podczas wczorajszej sesji technologiczny indeks po raz kolejny pokazał zmienność. Wtorkowy dzień handlowy z pewnością zaliczyć możemy również do tych burzliwych. Końcowo przeważyły pozytywne nastroje. Indeks Nasdaq 100 pod koniec sesji wystrzelił i ogólnie zyskał wczoraj 2,12%. Tym samym indeks zdołał wymazać w pełni straty z poniedziałkowej sesji.

Spółki wybrały stronę zysków

Za końcowym, dodatnim wynikiem indeksu stały tworzące go spółki. Składowe finalnie skupiły się na generowaniu wzrostów. Najlepiej wypadła wczoraj firma Zoom Video, której akcje wzrosły o 9,85%. Warto zauważyć, że po stronie zysków opowiedziały się również najważniejsze spółki. Dla przykładu Microsoft zyskał 4,20%, a wycena Alphabet (dawniej Google) podwyższyła się o 4,61%. Po przeciwnej stronie wyróżniło się Lucid Group. Akcje tego przedsiębiorstwa spadły o 3,26%.

Uwagi Powella dotyczące gospodarki USA

Przewodniczący Rezerwy Federalnej wystąpił wczoraj na panelu Klubu Ekonomicznego w Waszyngtonie. Biorąc udział w dyskusji dał uwagi dotyczące stany gospodarki USA. Przede wszystkim Jerome Powell zaznaczył, że choć inflacja osłabła to nie widać dezinflacji (spadek tempa inflacji) we wszystkich sektorach. Ponadto bankier dodał, że kraj jest w „bardzo wczesnej fazie dezinflacji”, a droga do inflacyjnego celu jest wyboista. Powell podzielił się jednak opinią, że 2023 rok będzie rokiem „znaczącego spadku inflacji”, a w 2024 osiągnie ona cel banku centralnego.

FP Markets

Prezes Fed odniósł się także do kwestii dalszego zacieśniania polityki pieniężnej. Powell zauważył, że jeśli instytucja nadal otrzymywać będzie silne raporty z rynku pracy i wysoką inflację, będzie zmuszona do dalszych podwyżek. Ponadto podkreślił, iż dodatkowe podwyżki będą odpowiednie, aby obniżyć inflację.

Punkt widzenia – wykres potwierdza zmienność, Nasdaq 100 powyżej 12 700

Podczas wczorajszych rozważań głównie zajęliśmy się wyglądem potencjalnego ruchu wzrostowego. Projekcję zawarliśmy w słowach: „Warto będzie obserwować teraz, jak rynek zachowa się wobec zakresu średniej kroczącej SMA 55. Przełamanie jej obszaru świadczyłoby na korzyść ruchu wzrostowego. Rynek mógłby ze średniej skoczyć i za cel obrać rejony 12 650-12 700”.

Po otwarciu giełd w USA rynek bronił się w rejonach poziomu TFR (12 472). Po tym jak utrzymał ten zakres pokazał podejście do średnie. Rynek przełamał jej zakres i zgodnie z założeniami wykonał ruch wzrostowy. Błyskawicznie rynek osiągnął wskazywany cel i równie prędko cofnął do zakresu średniej i okolic TFR. Tym samym w godzinach wieczornych zaczynał od tzw. zera. Jednak po godzinie 20 (czas w Polsce) pokazał ponownie zakładany schemat. Notowania przełamały średnią z potwierdzeniem i podeszły do 12 700.

Na wykres indeksu Nasdaq 100 patrzymy w środę o godzinie 13. Na ponad dwie godziny przed otwarciem giełd w Stanach Zjednoczonych, technologiczny indeks utrzymuje się powyżej 12 700. Jakie perspektywy ruchu ma przed sobą dzisiaj?

Scenariusz główny – wzrostowy

Obecnie warto będzie skupić się na tym, jak rynek podejdzie do okolic ceny 12 700. Możliwe, że zanim indeks kontynuować będzie ruch wzrostowy, zdecyduje się na nadbicie rejonów 12 700. Pod uwagę należy wziąć nawet 50-cio punktowe nadbicie. Po takim ruchu powrót powyżej 12 700 dawałby sygnał o podejściu do 12 900.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 08.02.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Z drugiej strony natomiast warto zauważyć, że pierwszym ruchem może być dziś wzrost. W takim przypadku rynek podbiłby w rejony 12 850 i w tych okolicach kontrolę przejęłaby podaż. Notowania powróciłyby poniżej 12 700 i po negacji tego poziomu mogłyby cofnąć jeszcze o ponad 100 punktów.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 08.02.2023

Konkluzja

Na rynki patrzymy już w połowie tygodnia. Niebawem rozpocznie się środowa sesja handlowa. Co przyniesie nowy dzień na rynkach? Poziomy na indeksie Nasdaq 100 uległy zmianie i znajdują się poniżej.

TTR : 13 142

TSR : 12 915

TFR : 12 692

TDP : 12 460

TFS : 12 233

TSS : 12 010

TTS : 11 793

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.