Nasdaq 100 przedłużył straty. Analiza indeksu 07.02.2023.

Buy - Sell - Stop
J2T Trade

Czołowe spółki z USA podały już swoje sprawozdania finansowe za IV kwartał 2022 roku. Najgorętszy moment sezonu publikacji już za inwestorami i na pierwszy plan wkraczają inne sprawy. W poniedziałek, 6 lutego indeks Nasdaq 100 przedłużył straty z końcówki ubiegłego tygodnia. Inwestorzy nadal wykazywali bowiem obawy dotyczące ścieżki podwyżek stóp procentowych. Dziś uczestnicy rynku w USA wsłuchiwać się będą wystąpienie przewodniczącego Fed. Jak wygląda sytuacja we wtorek? Analiza indeksu technologicznego w dniu 07.02.2023.

Nasdaq 100 stracił na start tygodnia

Wczorajszą sesją rynki otworzyły pierwszy, pełny tydzień handlowy w lutym. Amerykański indeks technologiczny stracił na początku nowego tygodnia. Nasdaq 100 wypadł najgorzej na Wall Street i obniżył się wczoraj o 0,87%. Tym samym indeks przedłużył straty z poprzedniej (piątkowej) sesji.

Akcje spółek technologicznych niżej

Składowe indeksu technologicznego chętniej wybierały podczas wczorajszej sesji stronę strat. Tablica notowań z poniedziałku pokazuje, że najgorzej wypadło Activision Blizzard, którego wycena spadła o 4,86%. Po przeciwnej stronie najlepiej spisało się Lucid Group. Akcje tej spółki wzrosły o 2,93%.

Przychody Activision Blizzard wzrosły o 43%

Na początku artykułu wspomnieliśmy, że najważniejsze amerykańskie firmy podały już swoje sprawozdania. Jednak niektóre spółki dalej prezentują osiągnięcia. Po zakończeniu wczorajszej sesji w USA pojawił się kwartalny raport finansowy Activision Blizzard. Na raport tej spółki patrzymy ze względu, na jej możliwe przejęcie przez Microsoft. Przychody Activision Blizzard w czwartym kwartale wzrosły o 43% rok do roku i wyniosły 3,57 mld dolarów. Spółka poinformowała również o skoku wskaźniku zysku na akcję. W kwartale zakończonym 31 grudnia 2022 roku wyniósł on 1,87 dolara.

FP Markets

Przy okazji publikacji wyników pojawiło się oświadczenie dyrektora generalnego. Warto szczególnie zwrócić uwagę na słowa: „Mamy nadzieję na historyczny rok, ponieważ pracujemy nad połączeniem z Microsoftem. To połączenie pozwoli nam lepiej służyć naszym graczom, stworzy większe możliwości dla naszych pracowników i pozwoli nam odnieść sukces w coraz bardziej konkurencyjnej globalnej branży gier”.

Punkt widzenia – indeks Nasdaq 100 utrzymał poziom TFR

Podczas wczorajszej sesji na indeksie technologicznym toczyła się walka o jego kierunek. Żadna ze stron nie potrafiła finalnie zdominować i notowania kręciły się w strefie między poziomem TFR, a zakresem średniej SMA 55. Jednak główna uwaga spoczęła na poziomie TFR, gdyż rynek walczył o jego utrzymanie. Końcowo się to udało i tak naprawdę udaje się w dalszym ciągu. Dziś, we wtorek 7 lutego patrzymy na wykres indeksu Nasdaq 100 o godzinie 11 rano (czas w Polsce). Rynek oscyluje powyżej poziomu TFR i z niego generuje podejście. Aktualnie notowania znajdują się w rejonach 12 500 i walczą z zakresem średniej.

Scenariusz główny – wzrostowy

Warto będzie obserwować teraz, jak rynek zachowa się wobec zakresu średniej kroczącej SMA 55. Przełamanie jej obszaru świadczyłoby na korzyść ruchu wzrostowego. Rynek mógłby ze średniej skoczyć i za cel obrać rejony 12 650-12 700.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 07.02.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Należy jednak liczyć się z tym, że powrót powyżej zakresu średniej może być mylący. Rynek mógłby jedynie nadbić ten obszar. Wówczas wycofanie do poziomu TFR wiązałoby się z jego pokonaniem. Na zasadzie re-testu od dołu rynek wykonałby zejście do 12 300.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 07.02.2023

Konkluzja

Za kilka godzin rozpocznie się wtorkowa sesja handlowa zza oceanem. Dziś przede wszystkim obserwacji poddajemy zakres średniej. Od tego, jak rynek zachowa się wobec jej obszaru, może zależeć dzisiejszy ruch.

TTR : 12 921

TSR : 12 694

TFR : 12 472

TDP : 12 240

TFS : 12 013

TSS : 11 789

TTS : 11 572

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.