Nasdaq 100 w dół o 2,37%. Dyskusja o pivocie przedwczesna?

Fed
J2T Trade

Amerykański indeks Nasdaq 100 mocno stracił w środę. Notowania technologicznego Nasdaq’a poleciały w dół o 2,37%. Napięcie na rynkach widoczne było ze względu na wybory w USA. Wczoraj inwestorzy dowiedzieli się o redukcji zatrudnienia w spółce Meta. Ponadto pojawiły się nowe komentarze bankierów Fed. Jeden z urzędników zauważył, że dyskusja o pivocie w obecnej polityce monetarnej Fed jest przedwczesna.

Indeks wymazuje zyski

Indeks technologiczny Nasdaq 100 wykazał w środę mocny spadek. W ogólnym rozliczeniu sesyjnym notowania Nasdaq’a osunęły się o 2,37%. Tym samym indeks wymazał część zysków z ostatnich sesji. Ponadto wynik tygodniowy indeksu zamienił się w ujemny.

Sześć spółek się uchroniło

Spółki technologiczne postawiły wczoraj sprawę jasno. Zdecydowana większość straciła, a tempo spadków narzuciła spółka Lucid Group. Notowania tego przedsiębiorstwa poleciały w dół o 16,96%. Przed spadkiem notowań uchroniło się jedynie sześć spółek. Wśród nich najlepiej spisała się Meta, której akcje skoczyły o 5,18%.

Meta redukuje zatrudnienie

Prezes spółki Meta Platforms Mark Zuckerberg ujawnił w środę, że firma zwolni prawie 11 000 swoich pracowników. Oznacza to redukcję zatrudnienia o 13%. Decyzja o obcięciu zatrudnienia pojawia się w trakcie restrukturyzacji spółki. Na redukcję wpłynęły również ostatnie kwartalne wyniki spółki.

FP Markets

Dyskusja o pivocie Fed całkowicie przedwczesna

Ponownie w ostatnim czasie przemawiał prezes Fed w Minneapolis, Neel Kashkari. Urzędnik powiedział, że dyskusja o pivocie w obecnej polityce monetarnej Fed jest „całkowicie przedwczesna”. Bank centralny zmierza do sprowadzenia inflacji do celu 2% i prowadzona polityka na razie nie ulegnie zmianie. Ponadto Kashkari podkreślił, że płace nie napędzają inflacji, a raczej próbują ją dogonić.

Na temat odwrotu od obecnej polityki monetarnej wypowiedział się prezes Rezerwy Federalnej w Richmond. Tom Barkin podzielił się opinią, że gdyby bank centralny zdecydował się na odwrót ze względu na „strach przed spowolnieniem, inflacja wróci jeszcze silniejsza i wymagać będzie większej powściągliwości”. Bankier uważa, że inflacja znajduje się na tylnym krańcu i zacznie spadać.

Punkt widzenia – Nasdaq jednak z zejściem

We wczorajszej, środowej analizie indeksu Nasdaq 100 przyglądaliśmy się również możliwemu ruchowi spadkowemu. Treść projekcji brzmiała: „Jednak rynek do czasu otwarcia giełd w USA pozostawać może w marazmie między poziomem TDP, a zakresem średniej kroczącej SMA 55. W takim wypadku warto będzie rozglądać się za testem tego obszaru od dołu. Spadek doprowadziłby notowania w okolice 10 800”.

Faktycznie rynek aż do otwarcia giełd w USA oscylował w strefie wyznaczonej przez TDP, a średnią. Otwarcie sesji przyniosło spadek, a przed większym zejściem indeks wykonał re-test opisanej strefy. Target ustalany wczoraj został zrealizowany, a całą projekcję uznać można za zaliczoną.

Przed południem patrzymy na wykres indeksu Nasdaq 100. Cena oscyluje w okolicach 10 850. Dzisiejsze scenariusze zmieniają nazwę ze względu na charakter sesji. Projekcje zależne są od odczytu inflacji względem szacunków analityków, które opiewają na 8,0%

Scenariusz niższy odczyt inflacji

Niższy od zakładanego odczyt spowodować może euforię na rynku. Wówczas rynek od razu skierowałby się na północ. Przełamanie zakresu średniej, a następnie okolic 11 000 dawałoby perspektywę podejścia nawet do 11 250.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz niższy odczyt inflacji indeks Nasdaq 100 10.11.2022

Scenariusz wyższy odczyt inflacji

Na wyższy od zakładanego odczytu inflacji rynki zareagować mogą najpierw pozytywnie. Dobrze byłoby zobaczyć podejście do średniej i następnie dopiero gwałtowny spadek. Jest to jednak życzeniowe rozwiązanie. W każdym razie zejście poniżej 10 800 wiązać się może z chwilową walką na tym zakresie. Podaż wygrałaby i Nasdaq 100 mógłby wylądować przy 10 500.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz wyższy odczyt inflacji indeks Nasdaq 100 10.11.2022

Konkluzja

Kluczowa dziś okaże się przede wszystkim czujności i obserwacja. Odczyt inflacji spowoduje zmienność już w pre-markecie. Podczas sesji amerykańskiej inwestorzy będą analizować dokładnie inflacyjny raport.

TTR : 11 715

TSR : 11 485

TFR : 11 265

TDP : 11 030

TFS : 10 805

TSS : 10 580

TTS : 10 365

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.