Łagodna recesja w 2023 roku? Nasdaq 100 przedłuża zyski.

Buy - Sell - Stop
J2T Trade

Były decydent Fed, Eric Rosengren zabrał wczoraj głos. Rosengren stwierdził, że USA przejdą łagodną recesję w 2023 roku. Czy rzeczywiście pojawi się recesja? Wtorkowa sesja zakończyła się wzrostem notowań Nasdaq’a 100. Amerykański indeks przedłuża zyski z poprzednich dni. W środę, 9 listopada patrzymy na technologicznego Nasdaq’a.

Trzeci dzień wzrostów

Po nieudanych sesjach w ubiegłym tygodniu handlowym, amerykański indeks nieco się odbudowuje. Wczoraj, we wtorek Nasdaq 100 postawił na wzrost. Notowania Nasdaq’a 100 w ogólnym sesyjnym rozrachunku skoczyły w górę o 0,75%. Tym samym Nasdaq 100 przedłużył zyski z poprzednich sesji, notując trzeci dzień wzrostów.

Spółki zyskują we wtorek

Spoglądamy już na wczorajsze zachowanie wewnątrz technologicznego indeksu. Spółki w zdecydowanej większości postawiły na generowanie zysków we wtorek. Najlepiej spisało się Palo Alto Network, którego akcje wzrosły o 6,73%. Po przeciwnej stronie indeksu rządziło Constellation Energy. Notowania tej spółki obniżyły się o 6,37%.

Musk sprzedał kolejne akcje Tesli

Miliarder Elon Musk złożył we wtorek oświadczenie związane ze sprzedażą 19,5 mln akcji Tesli o wartości 3,95 mld dolarów. Zgłoszenie do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd zostało opublikowane na stronie internetowej Tesli. Akcje Tesli zareagują spadkiem w środę?

FP Markets

Były decydent Fed mówi o łagodnej recesji

Uprzedni prezes Fed w Bostonie, Eric Rosengren stwierdził we wtorek, że recesja w USA w 2023 roku jest „całkiem prawdopodobna”. Zdaniem byłego urzędnika, kraj ma wejść w recesję ze względu na podwyżki stóp procentowych. Jednak ex-decydent Fed stwierdził, że będzie to łagodna recesja. Dodatkowo według Rosengrena stopa końcowa może wzrosnąć do poziomu wyższego niż przewidywane przez inwestorów 5,5%. Takie założenia przychylają byłego decydenta w stronę rozważań o łagodnym spadku gospodarczym.

Punkt widzenia – wieczorne cofnięcie obcina zyski

Technologiczny Nasdaq 100 podjął się wczoraj w dużej mierze realizacji jednego z zakładanych scenariuszy. We wtorkowej analizie indeksu o wzroście pisaliśmy: „Jeżeli rynek w najbliższym czasie postawi na stabilizację w okolicach rejonu 11 000, wzrost ma szansę być kontynuowany. Wówczas z tego zakresu indeks rozpocząłby ruch wzrostowy. Potencjalnym celem byłby poziom 11 250”.

Przyglądając się już wczorajszemu, rynkowemu zachowaniu, zauważyć można, iż stabilizacja faktycznie miała miejsce w okolicach 11 000. Rynek po 16 czasu polskiego postawił na zdecydowany wzrost i w nieco ponad godzinę dotarł do 11 200. W tym obszarze rynek zwolnił i po 19 rozpoczęło się zejście. Wieczornym cofnięciem indeks obciął zyski, schodząc do średniej na poziomie 10 900. Inwestorzy jednak przerwali chwile słabości i rynek powrócił w okolice 11 060. Dziś rano, po godzinie 7 (również czasu polskiego)

Scenariusz główny – wzrostowy

Nasdaq 100 ma dziś sposobność do wygenerowania kolejnego podejścia. To mogłoby zostać zbudowane w oparciu o przetestowanie zapału kupujących na zakresie średniej kroczącej SMA 55. Następnie szybki powrót ceny powyżej 11 000, otworzyłby drogę podejścia nawet pod 11 300.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 09.11.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jednak rynek do czasu otwarcia giełd w USA pozostawać może w marazmie między poziomem TDP, a zakresem średniej kroczącej SMA 55. W takim wypadku warto będzie rozglądać się za testem tego obszaru od dołu. Spadek doprowadziłby notowania w okolice 10 800.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 09.11.2022

Konkluzja

Dziś z jednej strony inwestorzy przetrawić muszą wyniki wyborów midterm w USA. Z drugiej jednak trwają przygotowania do jutrzejszych danych o inflacji. Rynki mają dobrą okazję do tego, aby wyciągnąć w najbliższych godzinach ruch.

TTR : 11 715

TSR : 11 485

TFR : 11 265

TDP : 11 030

TFS : 10 805

TSS : 10 580

TTS : 10 365

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.