Nasdaq 100 stracił we wtorek. Indeks wybronił rejony 13 100.

Spadki na giełdzie w USA

Nowojorskie akcje wylądowały niżej podczas wtorkowej sesji. Obawy o dzisiejszą decyzję decydentów podburzyły zaufanie inwestorów w ciągu ostatniej sesji. Negatywne nastroje wzmocnione zostały przez pierwsze kluczowe dane z rynku pracy. W dalszym ciągu inwestorom nierozwiązany pozostaje problem niewypłacalności rządu Stanów Zjednoczonych. Kumulacja obaw przełożyła się na obniżkę kursów głównych indeksów. Nasdaq 100 stracił we wtorek blisko 1%. Technologiczny indeks wybronił jednak rejony 13 100 i walczy o utrzymanie struktury wzrostowej. Co pokaże dzisiaj? Zapraszamy na kolejną analizę z cyklu.

Nasdaq z najmniejszą stratą we wtorek

Znane indeksy giełdowe z USA przedłużyły spadki podczas wczorajszej sesji. We wtorek, 2 maja straciły jednak wyraźniej niż podczas pierwszego dnia miesiąca. Z najmniejszą stratą we wtorek zapisał się Nasdaq 100. Technologiczny indeks obniżył swoje notowania ogólnie o 0,89%. W przypadku tego indeksu oznaczało to spadek rzędu 118 punktów.

Wyraźna przewaga strony spadkowej

Spółkom technologicznym bliżej było wczoraj do strat. Strona spadkowa osiągnęła wyraźną przewagę w ujęciu liczebnym. Na jej czele stanęło Pinduoduo (NASDAQ:PDD), którego wycena spadła o 6,41%. Po stronie zielonych wyróżniło się dwadzieścia przedsiębiorstw. Najlepiej wśród nich zaprezentowało się Marriott (NASDAQ:MAR), a jego akcje wzrosły o 4,98%.

Punkt widzenia dzienny: indeks wygenerował zejście ze średniej

Podawany wczoraj scenariusz nie ujrzał swojej realizacji. Technologiczny indeks szybko zanegował strefę (13 190-13 240), z której budowany miał być ruch wzrostowy. Miało to miejsce tuż po godzinie 16 (czas w Polsce), gdy indeks wygenerował solidne zejście ze średniej SMA 55. Notowania w tym ruchu znalazły się przy TFR (13 091) i w następstwie rynek walczył w tych okolicach. W godzinach wieczornych indeks wybronił rejony 13 100.

Co na dziś ?

Dziś patrzymy na wykres o godzinie 14. Na półtorej godziny przed otwarciem giełd w USA notowania indeksu Nasdaq 100 oscylują w rejonach 13 160.

Kontekst dzisiejszej sesji jest niesłychanie ważny. Decyzja w sprawie polityki monetarnej w znacznym stopniu wpłynie na zachowanie akcji. Rynki i inwestorzy, którzy trwają w dużej niepewności zdają sobie sprawę z możliwej podwyżki o 25 punktów bazowych. Jednak w poniższym scenariuszu, bazuję na przekonaniu, iż ujrzymy niespodziankę i Fed wstrzyma podwyżki.

Scenariusz = podejście do średniej–>zebranie podaży–>zejście do 13 060-13 110–>reakcja kupujących–>re-test zakresu od góry–>ruch w górę

Wykres indeks Nasdaq 100 H1
Indeks Nasdaq 100 interwał H1 03.05.2023

Punkt widzenia tygodniowy: oczekiwanie na impuls

Indeks technologiczny w dalszym ciągu oczekujemy konkretnego ruchu. Impuls może pojawić się dzisiaj.

Wykres indeks Nasdaq 100 D1
Indeks Nasdaq 100 interwał D1 03.05.2023

Konkluzja

Dziś przede wszystkim należy oczekiwać zmienności. Dane dotyczące gospodarki rozpalą emocję już w godzinach pre-marketu oraz podczas pierwszych chwil sesji. Następnie, o godzinie 20  uwaga skupi się na decyzji Rezerwy Federalnej. Na co zdecyduje się Fed?

TTR : 13 541

TSR : 13 314

TFR : 13 091

TDP : 12 859

TFS : 12 632

TSS : 12 408

TTS : 12 192

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na główne indeksy akcyjne z USA. Omawiamy sytuację: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

*Oznaczone poziomy:  

Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.