Nasdaq 100 tuż nad kreską w kwietniu. Indeks walczy w maju.

Index Nasdaq
J2T Trade

W ostatni piątek, 28 kwietnia indeksy giełdowe zakończyły kolejny tydzień oraz miesiąc. Czwarty miesiąc roku okazał się zyskowny na Wall Street. Najmniejszy wzrost wykazał Nasdaq 100, który wylądował tuż nad kreską w kwietniu. Miniony miesiąc idzie już w zapomnienie, a inwestorzy rozpoczynają kolejne zmagania. Indeks walczy już o kierunek w maju. Pierwsza sesja zamknęła się drobnym minusem. Jak będzie dzisiaj, 2 maja? Zapraszamy na kolejną analizę z cyklu.

Nasdaq 100 tuż nad kreską w kwietniu

Końca dobiegły zmagania w kolejnym miesiącu 2023 roku. Warto zatem w kilku słowach podsumować wydarzenia z kwietnia. Przede wszystkim należy zauważyć, że pierwszy miesiąc II kwartału 2023 roku był spokojnym. Na indeksie technologicznym widoczne było mniejsze zaangażowanie kapitału niż w poprzednich miesiącach. Wskazuje na to wartość obrotów, która na Nasdaq’u była najniższa od roku.

Generalnie w kwietniu indeks stu spółek z Nowego Jorku bił się o kierunek. Końcowo, dzięki ostatniej sesji (28.04), indeks wyszedł na plus. Nasdaq 100 wylądował tuż nad kreską w kwietniu, dokładnie zyskując 0,49%. Był to najmniejszy, procentowy wzrost w ciągu miesiąca od stycznia 2021 roku.

Walka w maju rozpoczęta

Wczoraj rozpoczęły się zmagania rynkowych uczestników w maju. Pierwsza sesja piątego miesiąca tego roku przyniosła niewielkie straty. Notowania Nasdaq’a 100 osunęły się ogólnie zaledwie o 0,11%, czyli o 15 punktów. Inwestorzy w pierwszych dniach maja oczekują na decyzję Rezerwy Federalnej. Pojawi się ona jutro o godzinie 20 (czas w Polsce). Stąd nastroje są jak na razie spokojne.

FP Markets

Spółki podzielone

Przedsiębiorstwa tworzące indeks technologiczny nie pokazały w poniedziałek konkretnych ruchów. Notowane ogólnie zmiany były niewielkie. Co więcej, spółki były podzielone, co do kierunku i żadna ze stron pod tym względem nie zdominowała. Na czele wzrostów stanęła NVIDIA (NASDAQ:NVIDIA), której akcje wzrosły o 4,18%. Po stronie spadkowej rządziło Lucid Group (NASDAQ:LCID). Notowania tej spółki spadły o 7,81%.

Punkt widzenia dzienny: indeks odbił od TSR

Patrzymy już na ostatnie zachowanie indeksu z perspektywy wykresu. Indeks technologiczny walczył w poniedziałek o rejony 13 300. Wczoraj w godzinach wieczornych Nasdaq 100 próbował sięgnąć zakresu TFR (13 314). Nie powiodło się to jednak i rynek odbił od tego miejsca. Rynek nie wykonał jednak szczególnego ruchu, gdyż zszedł do średniej SMA 55.

Co na dziś ?

Dziś patrzymy na indeks o godzinie 14 (czas w Polsce). Na blisko 1,5 godziny do amerykańskiej sesji indeks znajduje się w rejonach średniej SMA 55.

Scenariusz = utrzymywanie rejonów 13 190-13 240–>szansa zebrania popytu–>ruch pod 13 300 

Wykres indeks Nasdaq 100 H1
Indeks Nasdaq 100 interwał H1 02.05.2023

Punkt widzenia tygodniowy: utrzymanie scenariusza

Podawany na zeszły tydzień scenariusz ujrzał jedynie połowiczną swoją realizację. Z tego względu postanowiłem utrzymać go również na ten tydzień. Oczekujemy teraz na impuls, a ten pojawić się może w środę.

Wykres indeks Nasdaq 100 D1
Indeks Nasdaq 100 interwał D1 02.05.2023

Konkluzja

Obecny tydzień jest szczególnie ciekawym. W najbliższych dniach pojawią się najważniejsze dane dotyczące rynku pracy. Pierwszy raport opublikowany zostanie dzisiaj w godzinach sesji. Szczególnie ważnym wydarzeniem jest rozpoczynające się dziś zebranie członków FOMC. Następstwem tego będzie jutrzejsza decyzja dotycząca stóp procentowych.

TTR : 13 541

TSR : 13 314

TFR : 13 091

TDP : 12 859

TFS : 12 632

TSS : 12 408

TTS : 12 192

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na główne indeksy akcyjne z USA. Omawiamy sytuację: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

*Oznaczone poziomy:  

Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Avatar
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.