Nasdaq 100 nurkował w poniedziałek. Indeks spadł ponad 2%.

Nasdaq Sala Notowań
J2T Trade

Amerykański indeks giełdowy Nasdaq 100 tonął podczas wczorajszej sesji, 30 stycznia. W poniedziałek indeks technologiczny nurkował, kończąc dzień ze spadkiem o ponad 2%. Negatywne nastroje na rynku pojawiły się w obliczu oczekiwań na najbliższą decyzję Fed. Akcjonariusze również oceniali sytuację spółek technologicznych ze względu na trwający sezon publikacji. Po dzisiejszej, wtorkowej sesji swoje kwartalne sprawozdanie poda spółka AMD. Dziś również kończą się zmagania technologicznego indeksu w pierwszym miesiącu 2023 roku. Co przyniesie ostatnia sesja stycznia?

Nasdaq 100 mocno stracił w poniedziałek

Wczoraj zakończyła się przedostatnia sesja handlowa w styczniu 2023 roku. W poniedziałek nastroje na indeksie Nasdaq 100 były skrajnie odmienne od tych z końcówki zeszłego tygodnia. Indeks technologiczny obniżał swoje notowania przez cały dzień i finalnie mocno stracił. Notowania Nasdaq’a 100 wylądowały niżej ogólnie o 2,09%. Bezpośrednio przekłada się to na spadek rzędu 250 punktów.

Straty na spółkach widoczne

Po tym jak w zeszłym tygodniu spółki technologiczne generowały znaczne zyski, przyszedł czas na ostudzenie tych zapędów. Tablica notowań z poniedziałkowej sesji ujawniła, iż większość składowych Nasdaq’a 100 odnotowała obniżkę wyceny. Straty na spółkach były widoczne, a szczególnie na tych z branży EV. Było to spowodowane cięciami cen w tym sektorze. Najgorzej wypadło zatem Rivian Automotive, którego akcje spadły aż o 9,03%. Przed stratami uchroniło się zaledwie kilkanaście firm. Najlepiej, gdyż z wynikiem +2,39% zaprezentowało się O’Reilly Automotive.

Co pokaże wskaźnik zaufania konsumentów?

Nastroje na amerykańskim parkiecie giełdowym mogą zależeć dziś od publikacji pewnego, istotnego raportu ekonomicznego. Po otwarciu giełd w USA podane zostanie sprawozdanie dotyczące wskaźnika zaufania konsumentów według Conference Board. Inwestorzy w przeszłości pokazywali, że reagują na odczyt tego wskaźnika. Sprawozdanie pojawi się o godzinie 16 (czas w Polsce).

FP Markets

Punkt widzenia – Nasdaq 100 zrealizował zejście, co teraz?

Podczas poniedziałkowej analizy indeksu Nasdaq 100 rozważaliśmy również możliwość wystąpienia ruchu spadkowego. O takim wariancie pisaliśmy: „Należy jednak zauważyć, że podbicie do poziomu TSR wiązać się może ze zebraniem większej podaży. Na zasadzie powrotu poniżej średniej i jej re-test od dołu rynek postawiłby na kolejny konkretny spadek. Potencjalnie notowania cofnęłyby do 11 900”.

Rynek w pierwszym ruchu miał podbijać do poziomu TSR (12 122), co rzeczywiście się ziściło. Notowania bowiem dobiły do 12 100 i już w tym rejonie zebrały podaż. Wówczas pojawił się zakładany powrót do średniej i jej re-test od dołu. Indeks zszedł, najniżej sięgając rejonów 11 910. Tym samym rynek zrealizował zejście.

Na indeks Nasdaq 100 patrzymy we wtorek, 31 stycznia. Rynek przed sesją schodzi i o godzinie 12 (czas w Polsce) znajduje się w rejonach 11 840. Amerykański indeks zdaje się mieć otwartą drogę do kolejnego cofnięcia w podejściu intra-day. Na jaki ruch zdecyduje się teraz?

Scenariusz główny – spadkowy

W najbliższych godzinach rynek zdecydować się może właśnie na kolejne zejście. Sytuacja wygląda tak, jakby rynek chciał wykonać je od razu. Dobrze byłoby jednak, aby przed kolejnym ruchem spadkowym nieco podbił. Mogłoby się to odbyć na zasadzie podejścia do TFR (11 900), a następnie odbicia z tego zakresu w dół. Schematycznym ruchem notowania zeszłyby do 11 664.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 31.01.2023

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Natomiast podejście do TFR może wiązać się z próbą przebicia się przez ten zakres. Jeżeli pozytywne nastroje będą dominować, a rynek ustabilizuje się w rejonach 11 900, istniałaby szansa na wzrost. Rynek mógłby się wybić do 12 000-12 050.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 31.01.2023

Konkluzja

Amerykański indeks technologiczny może kontynuować w najbliższych godzinach cofnięcie. Czy rynek pokaże dziś potwierdzony ruch?

TTR : 12 348

TSR : 12 122

TFR : 11 900

TDP : 11 664

TFS : 11 440

TSS : 11 214

TTS : 11 000

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.