Nasdaq 100 schodzi 1,95%. Rynki gotowe na nowy tydzień?

117
Indeks Nasdaq z mocnymi spadkami
J2T Trade

Amerykański indeks Nasdaq 100 notował straty podczas piątkowej sesji. Notowania Nasdaq’a schodzą w piątek finalnie o 1,95%. Inwestorzy przygotowali się podczas ostatniej sesji, 19 sierpnia na kolejny tydzień danych ekonomicznych. Czy główne rynki akcyjne zza oceanu są gotowe na nowy, przedostatni tydzień sierpnia?

Tydzień na minusie

Ostatnią sesję ubiegłego tygodnia handlowego Nasdaq 100 zakończył znacznie poniżej kreski. W ogólnym rozrachunku notowania indeksu giełdowego spadły o 1,95% w piątek. Co ciekawe była to najwyższa procentowa zmiana w ciągu jednej sesji w minionym tygodniu. Spoglądając teraz na cały tydzień, zauważyć można, że przerwana została czterotygodniowa seria wzrostów. Indeks technologiczny zakończył tygodniowe zmagania na minusie, a spadek notowań wyniósł 2,38%.

Siła stratnych komponentów

Spółki wchodzące w skład indeksu Nasdaq 100 opowiedziały się za spadkami w piątek. Stratne komponenty pokazały siłę pod względem ilości i zmienności. Na czele spadków stanęła spółka Lucid Group, której akcje spadły o 8,12%. Zaledwie notowania dziewięciu składowych zaświeciły się na zielono. Po tej stronie najwyższą zmianę ceny odnotowało przedsiębiorstwo Vertex. Wycena firmy wzrosła o 1,61%.

Przygotowania inwestorów

Wydawać się może, że piątkowa sesja miała charakter przygotowawczy. W ostatnich dniach wypowiadało się kilku ważnych członków Rezerwy Federalnej, którzy komentowali sytuację gospodarczą kraju i odczyty wskaźników. Wypowiedzi utrzymywane były w różnych nastrojach i rynkowi uczestnicy różnorako na nie reagowali.

FP Markets

W tym tygodniu inwestorów czekać będą publikacje kolejnych danych ekonomicznych. Od jutra ujawniane będą ważniejsze raporty. Przede wszystkim jednak nacisk kładziony jest na dane o PKB za drugi kwartał, które zostaną podane w czwartek, 25 sierpnia. Wątpliwości inwestorów rozwiać może zaplanowane na piątek przemówienie prezesa FED, Jerome Powella.

Punkt widzenia – realizacja zejścia

Podczas piątkowej analizy podane zostały dwa scenariusze. Nasdaq 100 podjął się realizacji projekcji spadkowej. Zakładała ona: „Jeżeli natomiast rynek przebije i szybkim ruchem powróci poniżej 13 388, dałoby to pierwszy sygnał do zejścia. Wówczas re-test od dołu tego poziomu stanowiłby o potencjale zejścia nawet do 13 200”.

W celu dokładnej weryfikacji scenariusza warto podeprzeć się niższym interwałem czasowym. Na nim widać, że rynek rzeczywiście przebił i szybkim ruchem powrócił poniżej poziomu 13 388. Ponadto okolice tego poziomu zostały dokładnie przetestowane i rynek w piątek sięgnął okolic poziomu 13 200. Sytuacja na indeksie zmienia się wraz z początkiem nowego tygodnia, gdyż obecnie cena oscyluje nieco powyżej 13 050.

Scenariusz główny – spadkowy

Dziś cała uwaga rynkowa zwrócona może być na zachowanie ceny w okolicach 13 190. Jeżeli rynek podejdzie pod ten zakres, przypuszczać będzie można następujące. Poziom ten ponownie okazać się może oporem dla rynku. Dziś rano z okolic właśnie poziomu 13 190 rozpoczęło się zejście i być może inwestorzy zza oceanu, raz jeszcze będą chcieli sprawdzić ten zakres. Ponowna przewaga niedźwiedzi, dałaby potencjał zejścia poniżej pełnego poziomu 13 000.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 22.08.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Dojście do nowego TDP, czyli okolic 13 190 ma szansę wiązać się z ruchem wzrostowym. Utrzymywanie ceny powyżej tego zakresu stanowić będzie o czuwaniu siły popytowej. Gdy ta przeważy, ruch wzrostowy sięgnąć może 13 400. 

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 22.08.2022

Konkluzja

Inwestorom towarzyszyć również dziś będzie prawdopodobnie niezdecydowanie. Główne indeksy ze Stanów Zjednoczonych mają jeszcze miejsce do zejścia, które nie będzie negować zależności wzrostowej. Warto zatem będzie obserwować co wydarzy się w najbliższym czasie. Poniżej rozpisane, zmienione poziomy na dzień 22.08.2022

TTR : 13 875

TSR : 13 648

TFR : 13 425

TDP : 13 193

TFS : 12 967

TSS : 12 743

TTS : 12 526

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.