Nasdaq 100 poleciał w dół. Trwanie w obawach i oczekiwaniu.

Index Nasdaq
J2T Trade

Piątkową sesją indeks technologiczny pokazał dalszą chęć spadku. Nasdaq 100 poleciał kolejny raz w dół. Ubiegł tydzień handlowy (05.12-09.12) zakończył się mocnym spadkiem notowań. Rynkowi uczestnicy trwali w ostatnich dniach w obawach o recesję w USA. Dziś, 12 grudnia rozpoczyna się nowy tydzień. Tym razem wśród inwestorów w najbliższych godzinach widoczne będzie zapewne trwanie w oczekiwaniu. Co przyniesie poniedziałkowa sesja?

Spadkowy akcent podkreślony

W zakończonym niedawno tygodniu handlowym dominowały pesymistyczne nastroje na rynkach w USA. Główne amerykańskie indeksy spadkowy akcent podkreśliły podczas ostatniej sesji handlowej. Najmniej stracił technologiczny Nasdaq. W piątek, 9 grudnia Nasdaq 100 poleciał w dół o 0,64%.

Cały miniony tydzień (05.12-09.12) zakończył się mocnym spadkiem Nasdaq’a. Indeks stracił łącznie w tych dniach 3,59%. Tym samym wymazane zostały zyski z dwóch poprzednich tygodni.

Dwie spółki z podobną zmianą ceny

Większość spółek ponownie opowiedziała się za spadkami. Najgorzej podczas ostatniej sesji wypadła firma Lululemon Athletica. Notowania tego przedsiębiorstwa obniżyły się o 12,85%. Co ciekawe podobną, procentową zmianę ceny pokazała zyskowna spółka. Akcje DocuSign wzrosły w piątek, 9 grudnia o 12,37%.

FP Markets

Trwanie w obawach i oczekiwaniu

W ubiegłym tygodniu inwestorzy reagowali jeszcze na dane z rynku pracy w USA, które opublikowane zostały w pierwszy piątek grudnia. Widoczne było trwanie w obawach przed brakiem zwolnienia podwyżek stóp procentowych ze strony Fedu. Takie myśli z kolei determinowały obawy o wpędzenie gospodarkę kraju w recesję.

W najbliższych dniach natomiast rynkowi uczestnicy trwać mogą w oczekiwaniu. Najpierw we wtorek, 13 grudnia opublikowany zostanie najnowszy odczyt inflacji w USA.

Punkt widzenia – sprawy wyjaśnione przed otwarciem giełd

Podczas piątkowej analizy zwróciliśmy uwagę na to, że już w godzinach amerykańskiego pre-marketu mogło być ciekawie. Rzeczywiście dane z USA wywołały panikę i Nasdaq 100 zleciał w pół godziny o 200 punktów. Tym samym rynek sprawę wyjaśnił przed otwarciem giełd. Niemniej jednak, wejście USA wywołało pozytywne nastroje i rynek powrócił powyżej 11 700. W tych rejonach indeks technologiczny nie zagościł na długo. Przed zamknięciem giełd na Wall Street, Nasdaq 100 powrócił poniżej 11 600.

Na wykres technologicznego Nasdaq’a patrzymy w poniedziałek, 12 grudnia w godzinach przedpołudniowych. Notowania indeksu oscylują obecnie powyżej 11 600. Tym samym znajdują się one powyżej wyznaczanego, neutralnego poziomu TDP.

Scenariusz główny – wzrostowy

Wariant wzrostowy na dziś zdaje się bardzo prozaiczny. Za wzrostami w najbliższych godzinach przemawiać będzie stabilizacja powyżej poziomu TDP i zakresu średniej kroczącej SMA 55. Na zasadzie re-testu i obóz byków mógłby postawić na zdecydowany impuls wzrostowy. Celem na dziś może być przebicie 11 700.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 12.12.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Należy jednak rozważyć wariant, w którym indeks postawi jedynie na nadbicie poziomu TDP i/lub średniej. Warto będzie zatem obserwować, czy po przebiciu zakresu średniej rynek wykaże chęć cofnięcia poniżej 11 600. Następnie zejście poniżej piątkowych dołków nadałoby siły do dalszego spadku. Wariant zakłada, że Nasdaq 100 cofnie do 11 450.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 12.12.2022

Konkluzja

Rozpoczyna się nowy tydzień zmagań na rynku akcyjnym. W najbliższych dniach będzie się wiele działo i rynki mogą pokazać wzmożoną zmienność. Co wydarzyć się na początku, tego niezwykle ciekawego tygodnia? Poziomy pozostają bez zmian.

TTR : 12 275

TSR : 12 050

TFR : 11 825

TDP : 11 590

TFS : 11 365

TSS : 11 140

TTS : 10 925

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.