FTC złożyło pozew ws. Activision! Nasdaq 100 zyskał 1,22%.

Nasdaq Sala Notowań
J2T Trade

Czwartkowa sesja handlowa przyniosła poprawę nastrojów na giełdach w USA.  Indeks technologiczny Nasdaq 100 zyskał ogólnie 1,22%. Wczoraj inwestorzy otrzymali  najnowsze informacje w sprawie głośnego przejęcia spółki z Nasdaq’a 100. Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) złożyła pozew ws. przejęcia spółki Activision Blizzard. W ostatni dzień tygodnia handlowego patrzymy na indeks Nasdaq 100. Co pokażą spółki technologiczne w piątek, 9 grudnia?

Odbicie notowań w czwartek

Seria strat technologicznego indeksu z USA została wczoraj przerwana. W czwartek, 8 grudnia Nasdaq 100 pokazał odbicie notowań. W ogólnym rozrachunku indeks zyskał 1,22%. Tym samym Nasdaq 100 odrobił zaledwie ułamek strat z poprzednich dni. Czy również dziś indeks postawi na odrabianie?

Giganci ciągną do przodu

Większość spółek technologicznych zyskała podczas czwartkowej sesji handlowej. Najlepiej wypadło przedsiębiorstwo Datadog, którego akcje skoczyły o 8,41%. Jednak szczególnie należy wyróżnić technologicznych gigantów. To oni ciągnęli indeks do przodu. Stronie tracących spółek przewodziło T-Mobile US. Wycena tej firmy uległa niekorzystnej zmianie o 3,35%.

Pozew przeciwko przejęciu Activision złożony!

Federalna Komisja Handlu (FTC) działająca w USA złożyła wczoraj pozew o zablokowanie proponowanego przez Microsoft przejęcia. Mowa o wykupieniu producenta gier – spółki Activision Blizzard za 69 miliardów dolarów. Instytucja FTC zaznaczyła, że dąży do zablokowania przejęcia, gdyż transakcja „umożliwiłaby Microsoftowi wyparcie konkurentów dla jego konsol do gier i jego szybko rozwijającego się biznesu treści subskrypcyjnych i gier w chmurze”. Na łamach Reuters* podano komentarz dyrektor Biura Konkurencji FTC, Holly Vedovy. Urzędnik twierdzi, że Microsoft już pokazywał, że „może i będzie wstrzymywał treści od swoich rywali w grach. Z tego powodu regulator jakim jest FTC chce powstrzymać Microsoft przed przejęciem.

FP Markets

Zarządzający producentem gier Activision Blizzard, czyli Bobby Kotick powiedział, iż firma może „wygrać to wyzwanie. W liście do swoich pracowników Kotick zauważył: „To brzmi niepokojąco, dlatego chcę wzmocnić moją pewność, że ta transakcja zostanie zamknięta. Zarzut, że ta transakcja jest antykonkurencyjna nie pokrywa się z faktami”.

Punkt widzenia – podbicie wypełnione, schemat zaliczony

We wczorajszej analizie Nasdaq’a 100 bliżej przyjrzeliśmy się scenariuszowi wzrostowemu. Odbicie zakładaliśmy w słowach: „Teraz wiele zależeć będzie od tego, jak rynek podejdzie do kwestii związanej z poziomem TDP (11 590). Indeks postawić może na przełamanie tego poziomu. W takim wypadku dobrze byłoby, aby rynek najpierw sprawdził jakie nastawienie ma obóz byków. Taki test obecności siły popytowej mógłby polegać na zejściu w okolice 11 500. Wówczas w tym rejonie kupujący mogliby poderwać się do wzrostu. Pewnym ruchem cena przebiłaby się przez poziom TDP, a zarazem przez zakres średniej kroczącej SMA 55, gdyż oscyluje ona przy poziomie TDP. Re-test od góry tych obszarów skutkowałby podejściem do 11 650-11 700”.

Rzeczywiście po otwarciu giełd w USA notowania indeksu zeszły w okolice 11 500 (najniżej było 11 475). Z tych rejonów indeks zgodnie z założeniami poderwał się do wzrostu i zdecydowanym ruchem przekroczony został poziom TDP (11 590). Następnie pojawił się dokładny re-test tego obszaru cenowego od góry. Zakładany target został wypełniony. Tym samym rynek zrealizował zakładane podbicie i schemat został w pełni zaliczony.

Na wykres Nasdaq’a 100 patrzymy w piątek przed tradycyjnymi godzinami przedsprzedażowymi. Czy indeks technologiczny jest zdolny do wykonania podejścia?

Scenariusz główny – wzrostowy

Teraz rynek ma szansę kontynuować wzrost. Taki ruch mógłby wyglądać w następujący sposób. Cofnięcie notowań w rejony 11 650 (+- 30 punktów) mogłoby posłużyć jako kolejne podebranie popytu. Wówczas przełamanie się przez okolice 11 760 i re-test niższych okolic (czyli 11 730) od góry dawałby potencjał dalszego wzrostu. Potencjalnym celem byłoby podejście do 11 825 i próba przebicia tego zakresu.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 09.12.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Pierwszy ruch z dzisiejszej możliwości wzrostowej jest tożsamy dla scenariusza spadkowego. Zejście w okolice 11 650 (+- 30 punktów) może wiązać się ze spadkiem. W takim wypadku każdorazowe krótkie odreagowanie do 11 700, bez jego przełamania, będzie świadczyć na korzyść spadków. Notowania w takim wypadku mogłyby powrócić do 11 530.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 09.12.2022

Konkluzja

Na rynku „dziać się może” już w godzinach pre-marketu. Inwestorzy oczekują na dane, które potencjalnie wywołać mogą zmienność. Warto będzie śledzić zachowanie rynku już w tym czasie. Poziomy pozostają bez zmian.

TTR : 12 275

TSR : 12 050

TFR : 11 825

TDP : 11 590

TFS : 11 365

TSS : 11 140

TTS : 10 925

*Źródło: Reuters

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.