Nasdaq 100 odrzucił myśl o wzroście. Marazm na indeksie.

Spadki na giełdzie w USA
J2T Trade

Główne giełdy w USA zakończyły środowe zmagania poniżej kreski. Najgorzej na Wall Street wypadł technologiczny Nasdaq. Inwestorzy, choć w pre-markecie ucieszyli się z danych, nie potrafili trwać w dobrych nastrojach. Nasdaq 100 podczas sesji odrzucił myśl o wzroście i przypieczętował trwanie w ruchu bocznym. Tym samym, w ostatnich dniach widoczny jest swojego rodzaju marazm na indeksie. Czy coś ulegnie zmianie podczas dzisiejszej sesji? Zapraszamy na kolejną analizę z cyklu.

Nasdaq 100 stracił trzeci dzień z rzędu

Na początku tego tygodnia widoczne były słabe, niemniej jednak przeważające, negatywne nastroje. Amerykański Nasdaq 100 trwa dalej w takim podejściu i okazał się gorszy również w środę. Nasdaq 100 stracił zatem trzeci dzień z rzędu. Wczorajsze zamknięcie giełd w Stanach Zjednoczonych ujawniło, że technologiczny indeks spadł o 0,89%. Odpowiada to bezpośrednio obniżce rzędu 115 punktów. Wynik za trzy sesje tego tygodnia wynosi -1,64%. Czy rynek rzeczywiście utrzyma się poniżej kreski w tym tygodniu?

Straty zarysowały się wyraźniej

Firmy budujące indeks technologiczny z USA w większości generowały wczoraj spadki. Straty na tabeli notowań zanotowały się wyraźniej również przez zmienność osiągną przez te przedsiębiorstwa. Najgorzej wypadła chińska spółka notowana w Nowym Jorku – JD.com (NASDAQ:JD). Wycena spółki spadła wczoraj o 7,65%. Strona czerwonych ponownie wspierana była przez najważniejsze dla Nasdaq’a 100 przedsiębiorstwa. Gigant motoryzacyjny Tesla (NASDAQ:TSLA) obniżył kurs swoich akcji o 3,35%. Po stronie wzrostowej opowiedziały się dwadzieścia cztery spółki. Wśród nich najlepiej wypadło Crowdstrike Holdings (NASDAQ:CRWD), którego notowania wzrosły o 3,96%.

Punkt widzenia dzienny: Nasdaq potwierdził marazm, co teraz?

Wczoraj przed sesją wszystko wyglądało pięknie. Rozpoczęcie amerykańskiego pre-marketu przyniosło dokładnie, taki ruch na który czekaliśmy. Rynek zebrał się do wzrostu po nadbiciu 12 980 i po reakcji na dane wykonał gwałtowny skok do TFR (13 091). Notowania w tym pierwszym impulsie najwyżej dobiły okolice 13 150. Dobre nastroje i ruch w górę zanegowany został tuż po pierwszym dzwonku rozpoczynającym sesję. Nasdaq w całości wymazał wzrost i przygotował się do dalszego zejścia. Notowania zeszły w rejony 12 890 i dopiero tam pojawiła się reakcja ze strony kupujących. Nie mieli oni jednak dużo siły, gdyż rynek podbił jedynie do średniej SMA 55, czyli wówczas okolic 13 000. Godziny wieczorne przyniosły zejście i notowania zamknęły się w rejonach 12 870.

FP Markets

Co na dziś ?

Na wykres technologicznego indeksu patrzymy na godzinę przed czwartkowym pre-marketem. Nasdaq znajduje się obecnie w rejonach 12 900. Należy zauważyć, że wczorajszym ruchem, rynek potwierdził zakres konsolidacji. Jest to obszar pomiędzy +/- TDP, a TFR. Ze względu na to, że kontekst bądź, co bądź nie ulega zmianie, szukać będę dziś ruchu wzrostowego.

Scenariusz =  zejście i nadbicie TDP–>potencjalna reakcja ze strony popytu i podbicie do średniej SMA 55–>krótka korekta do 12 900–>podejście pod 13 050 

Wykres indeks Nasdaq 100 H1
Indeks Nasdaq 100 interwał H1 13.04.2023

Negacją dla podanego ruchu będzie pełne wyłamanie TDP.

Punkt widzenia tygodniowy: ruch cały czas w grze

Rynek nie zdołał wykonać skoku, tak jak sobie to życzyliśmy na początku tygodnia. Jednak do takiego ma jeszcze czas, a sytuacja nie zmienia się. Tak długo, jak strefy 12 700-12 940 trzyma rynek, spodziewać będę się wzrostów.

Wykres indeks Nasdaq 100 D1
Indeks Nasdaq 100 interwał D1 13.04.2023

Konkluzja

Kalendarium ekonomiczne na dziś również wskazuje na ciekawe pozycje. W pre-markecie znów pojawią się dane istotne dla gospodarki. Inflacja producentów, czy tygodniowy raport z rynku pracy mogą poruszyć nastrojami inwestorów. Poziomy* na wykresie nie uległy zmianie. Rozpisane dokładnie znajdują się poniżej.

TTR : 13 541

TSR : 13 314

TFR : 13 091

TDP : 12 859

TFS : 12 632

TSS : 12 408

TTS : 12 192

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na główne indeksy akcyjne z USA. Omawiamy sytuację: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

*Oznaczone poziomy:  

Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.