Inwestorzy amerykańskiego indeksu technologicznego opowiedzieli się wczoraj za wzrostami. W poniedziałek, 27 lutego Nasdaq 100 odrabiał straty zarejestrowane podczas ostatniego tygodnia. Rynek polepszył swoje położenie w kontekście miesięcznym i dziś zadecyduje o nastawieniu w lutym. Jak wygląda sytuacja Nasdaq’a 100? Analiza indeksu 28.02.2023.
Nasdaq 100 postawił na odrabianie
Jeden z głównych amerykańskich indeksów giełdowych, stosunkowo wyraźnie wczoraj zyskał. Technologiczny Nasdaq 100 wzrósł w poniedziałek o 0,74%. Przełożyło się to na podwyżkę notowań o blisko 90 punktów. Tym samym, indeks odrobił wczoraj część strat z poprzedniego tygodnia. Ponadto, tak jak zauważyliśmy, Nasdaq 100 poprawił swój wynik miesięczny. To podczas dzisiejszej, ostatniej sesji lutego inwestorzy zadecydują o charakterze tego miesiąca.
Spółki odrobiły spadki notowań akcji
Technologiczne spółki tworzące Nasdaq’a 100 postawiły wczoraj na wzrosty. Spółki odrobiły tym samym ostatnie spadki notowań swoich akcji. Liderem wśród zyskujących okazało się Seagen, którego notowania wzrosły o 10,40%. Odrabiały również wszystkie najważniejsze spółki, a Tesla zyskała 5,46%. Tablica notowań ujawniła ponadto, że po stronie strat odnotowano niewielkie zmiany wycen. Najgorzej poradziło sobie przedsiębiorstwo Intuit, którego akcje obniżyły się o 1,71%.
Podniesienie celu inflacyjnego zaszkodzi wiarygodności
Wczoraj, w poniedziałek 27 lutego ponownie wypowiedział się Phillip Jefferson. Tym razem członek Rady Gubernatorów Fed stwierdził, że podniesienie celu inflacyjnego instytucji może zaszkodzić jej wiarygodności. Przy tym Jefferson powiedział jak ważne jest zaangażowanie w obniżenie inflacji. Dodał, że Rezerwa Federalna musi walczyć, pomimo „niepewnych” perspektyw dla usług komunalnych i mieszkalnictwa.
Punkt widzenia – Nasdaq 100 z drobnym skokiem notowań
Amerykański indeks technologiczny, tak naprawdę niewiele zyskał, jeżeli spojrzymy na jego wykres. Nasdaq 100 rozpoczął wczoraj wzrost już w godzinach przedsprzedaży. Wówczas notowania przebiły się przez zakres średniej i po jej re-teście szły do przodu. Indeks najwyżej znalazł się w rejonach 12 180 i tam podaż przejęła stery. Rynek cofnął do średniej i w maraźmie trwał do końca sesji.
Na wykres indeksu Nasdaq 100 patrzymy we wtorek, 28 lutego o godzinie 9 rano (czas w Polsce). Notowania indeksu oscylują poniżej zakresu średniej SMA 55 i w połączeniu z wczorajszym słabym wzrostem sugeruje dalszą chęć spadku indeksu. Jak wyglądają perspektywy ruchu na dzisiejszą sesję?
Scenariusz główny – spadkowy
Dobrze byłoby, aby przed ruchem spadkowym, rynek wykonał dynamiczne jego potwierdzenie. Takie mogłoby polegać na zejściu do poziomu TFS (w pre-markecie), a następnie rynek szybko podbiłby do średniej. Z jej obszaru wygenerowałby gwałtowne zejście, przebijające TFS i sięgające okolic 11 800.

Scenariusz poboczny – wzrostowy
Natomiast wraz z zejściem do TFS rynek może ten poziom obronić, powrót do średniej i brak reakcji podażowej pchnęłyby indeks wyżej. Schematycznym ruchem notowania doszłyby w rejony 12 200.

Konkluzja
Amerykański indeks technologiczny kończy dziś zmagania w lutym. Giełdy w USA otworzą się dopiero za kilka godzin, ale już wcześniej warto będzie obserwować, chociażby nastroje w Europie i ich determinanty.
TTR : 12 880
TSR : 12 653
TFR : 12 430
TDP : 12 200
TFS : 11 972
TSS : 11 748
TTS : 11 531
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!