Nasdaq 100 tonął w piątek. Nastroje dyktowane uwagami z Fed.

Spadki na giełdzie w USA
J2T Trade

Amerykański indeks technologiczny pokazał straty na koniec zeszłego tygodnia. W piątek, 24 lutego indeks Nasdaq 100 tonął, kończąc dzień o 1,73% niżej. Negatywne nastroje rynkowe dyktowane były kolejnymi uwagami członków Rezerwy Federalnej. O czym tym razem mówili przedstawiciele Fed? W poniedziałek, 27 lutego zapraszamy na analizę indeksu Nasdaq 100.

Nasdaq 100 ponownie pokazał słabość

Popularny indeks z USA, Nasdaq 100 z gorszej strony zaprezentował się podczas ostatniej sesji minionego tygodnia. Technologiczny rynek zamknął piątkowy dzień handlowy niżej o 1,73%. Był to drugi raz w ubiegłym, niepełnym tygodniu kiedy Nasdaq 100 ponownie pokazał swoją słabość. Warto przy tym dodać, że w dniach (21.02-24.02) indeks dość sporo stracił. Łączny wynik indeksu za niepełny tydzień opiewa na -3,14%. Jest to najgorszy wynik z tygodnia w 2023 roku.

Spółki zorientowane na straty

Składowe indeksu technologicznego opowiedziały się w piątek za spadkami. Spółki zorientowane na straty pokazały siłę, a przewodziło im przedsiębiorstwo Autodesk. Akcje tej firmy spadły o 12,95%. Warto dodać, że po stronie spadków stanęły najważniejsze dla indeksu przedsiębiorstwa. Przy tym zauważmy, że wśród tych wyróżniły się Tesla (TSLA) oraz Amazon (AMZN), które odpowiednio straciły: 2,57% i 2,42%. Przed stratami uchroniło się dziewięć spółek, a na ich czele stanęło Intuit z wynikiem +1,93%.

Nierównowaga pracy pomaga łagodzeniu inflacji – mówi Jefferson z Fed

W piątek w mediach pojawiła się wypowiedź jednego z członków Rady Gubernatorów Rezerwy Federalnej. Phillip Jefferson stwierdził, że obecna sytuacja w gospodarce kraju to efekt działania wielu czynników. Podkreślił, że siły inflacyjne obecnie wpływające na gospodarkę „stanowią złożoną mieszankę tymczasowych i bardziej długotrwałych elementów. W kwestii inflacji Jefferson zaznaczył, że biorąc pod uwagę nierównowagę między podażą pracy a popytem, może ona (inflacja) spadać „powoli”.

FP Markets

Miękkie wykonanie „wykonalne” – zaznacza Bullard

Prezes Fed w St. Louis, James Bullard również zabrał głos w piątek. Przemawiając na jednym z uniwersytetów stwierdził, że miękkie lądowanie dla gospodarki USA jest „wykonalne. Jednak jak wskazuje Bullard, warunkiem jest powrót do reżimów przedpandemicznych. Miałby on być dobrze przeprowadzony przez politykę monetarną i fiskalną. „Ponieważ współczesne banki centralne mają większą wiarygodność niż ich odpowiedniki w latach 70-tych, wydaje się, że Fed może być w stanie prowadzić dezinflację w sposób uporządkowany”.

Jastrzębi głos również widoczny

Jednak, jak to już od ponad roku jest, cały czas nie brakuje jastrzębich głosów. Tym razem na dalsze podwyżki wskazała prezes Banku Fed w Bostonie, Susan Collins. Urzędnik podzieliła się opinią, że najnowsze dane wskazują na konieczność dalszego zacieśniania. Kolejne podwyżki pojawiłyby się „w celu zwalczania zbyt wysokiej inflacji”. Collins powiedziała ponadto, że bank centralny zmuszony będzie trzymać stopy na restrykcyjnym terytorium „przez długi okres”.

Punkt widzenia – Nasdaq 100 urwał, sięgnął rejonów 11 900, powrócił ponad 12 000

W piątek indeks Nasdaq 100 urwał już przed otwarciem giełd. Notowania gwałtownie spadły bowiem po publikacji danych w pre-markecie. Rynek zszedł poniżej poziomu 12 000 i po pierwszym dzwonku kontynuował spadek. Jednak wówczas ruch był już poniekąd wygaszany. Najniżej indeks zszedł w rejony 11 900 i tam w pełni wyhamował. Rynek przed zamknięciem dnia nieco odbił i zamknął się tuż poniżej 12 000.

Sytuacji technologicznego indeksu przyglądamy się w poniedziałek, 27 lutego o godzinie 12 (czas w Polsce). Rynek trwa w odbiciu i powrócił powyżej 12 000. Obecnie oscyluje w niedalekiej odległości od średniej SMA 55. Co pokazać może dziś indeks Nasdaq 100?

Scenariusz główny – wzrostowy

Co prawda, rynek znajduje się poniżej neutralnego poziomu, lecz rozważamy dziś bliżej ruch wzrostowy. Taki ma szansę powodzenia tak długo, jak rynek utrzymuje poziom TFS (11 972). Tym samym z niego rynek poderwać może się dziś do wzrostu. Stanowcze przełamanie zakresu średniej i późniejszy jej re-test od góry nadałby tempa wzrostom. Celem na poniedziałkową sesję byłyby rejony 12 200.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 27.02.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jednak może być tak, że rynek najpierw podbije do średniej i tam znajdzie niezbędną podaż do dalszego zejścia. Wówczas w myśl sekwencyjnego ruchu notowania pokonałyby poziom TFS (negacja scenariusza wzrostowego) i zeszłyby w rejony 11 800.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 27.02.2023

Konkluzja

Niebawem inwestorzy rozpoczną przygotowania do przedostatniego dnia zmagań w lutym. Na Nasdaq’a 100 warto dziś uważać. Tendencja spadkowa utrzymująca się od nieco ponad tygodnia w piątek nieco wygasła. Czy rynek to właśnie dziś zaprezentuje wyczekiwane odbicie?

TTR : 12 880

TSR : 12 653

TFR : 12 430

TDP : 12 200

TFS : 11 972

TSS : 11 748

TTS : 11 531

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.